• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Eroğlu: 'Görüşmem' deme hakkı yok

Eroğlu: 'Görüşmem' deme hakkı yok
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun 50. yılına girdiğine işaret ederek,  “bir şeyi unutuyoruz, ya da unutturuyoruz. Kıbrıs Türk...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun 50. yılına girdiğine işaret ederek,  “bir şeyi unutuyoruz, ya da unutturuyoruz. Kıbrıs Türk Halkı hem Cuellar Belgesi’ne hem de Annan Planı’na “evet” demiştir. Rumlar bunu unutturmaya çalışırken, biz de unutturmaya çalışıyoruz gibi geliyor bana zaman zaman... Rumların uzlaşmazlığını bizler de tekrarlamamız gerekir. Sadece kendimizi suçlamamalıyız" dedi.

Annan Planı’na “Evet” diyen Anastasiadis'in bugün planı kabul etmediğini, hatta “Evet” dediğini unutturmaya çalıştığını belirten Eroğlu, Rum tarafının yeni bir ortaklık değil, mevcut devletin isminin değişmesini istediğini söyledi.

BM parametrelerinden söz edilirken, tek egemenliğin gündeme getirildiğini kaydeden Eroğlu, iki kurucu devletin de BM ilkesi olduğunu hatırlattı.

Rum Liderin, taziye konuşması sırasında bir anda kendisine BM olmadan görüşme teklif ettiğini belirten Eroğlu, samimi olarak anlaşma isteyen Türk tarafı adına buna tereddütsüz “Evet” dediğini ifade etti.

Eroğlu, TDP heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, “Bu teklifin arkasında yatan düşünceleri tahmin etmediğimizi zannetmeyin. Görüşmeye katılmayı kabul etmeyeceğimizi düşünerek, suçlamayı planladı... Görüşmede de Anastasiadis, temsilcisinin bugüne kadar söylediklerini yazılı olarak okumuştur. Bizim uzlaşmazlığımızı göstermeye çalışmıştır... Biz ise 15 dakika düşüncelerimizi söyledik 2 de öneri yaptık. Onlar dış dünyaya karşı oynuyorlar. Bunu bilmeliyiz, kendi kendimizi suçlamaktan vazgeçmeliyiz" diye konuştu.

Anastasiadis'in “ortak açıklama yoksa Eroğlu ile görüşmem” sözünü hatırlatan Eroğlu, "Ben, Kıbrıs Türk Halkının seçtiği bir Cumhurbaşkanıyım… Toplum liderleri görüşür. Bunu söylemeye hakkı yok… Sayın Özyiğit de doğru söylemiştir" dedi.

İlk ortak açıklama fikrinin Rum tarafında çıktığını, ilk açıklamayı BM'nin hazırladığını, Türk tarafının bunu kabul ettiğini açıklayan Eroğlu, Rum tarafının bu açıklamayı kabul etmediği için 2 buçuk aydır ortak açıklamayı konuştuklarını söyledi.

Eroğlu, 7 Kasım'da ve son liderler görüşmesinde Türk tarafı olarak ortak açıklama için iki öneri sunduklarını, ancak Rum tarafının bunları kabul da etmediğini belirtti.

Eroğlu, Maraş konusunun Harita başlığı altında görüşüleceğini, TDP'nin önerisinin geçmişte sunulduğunu ancak kabul görmediğini sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615