• BIST 93.978
  • Altın 188,641
  • Dolar 4,7861
  • Euro 5,5831
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 35 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 35 °C

Eroğlu: Evrim yoluyla federasyona dönüşmesi...

Eroğlu: Evrim yoluyla federasyona dönüşmesi...
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrim yoluyla federasyona dönüşmesini öngören bir çözümün Kıbrıs Türk halkı için...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrim yoluyla federasyona dönüşmesini öngören bir çözümün Kıbrıs Türk halkı için kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin federasyona dönüşmesinin; yaşananlara ve ortada duran gerçeklere aykırı olduğunu, Kıbrıs Türk halkının geçmişte  yaşadığı mağduriyetlerin yeniden yaşanmasına neden olabileceği için kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bugün Gazimağusa Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen Azerbaycan- Kıbrıs Dostluk Derneği ile DAÜ’nün organize ettiği Gençlik Forumu’nda Kıbrıs konusuna değindi.

“KIBRIS’TA ANTLAŞMA ZAMANI GELMİŞTİR”

Kıbrıs’ta artık bir antlaşma zamanının geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Kıbrıs Türk tarafının; iki toplumlu, iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı, federal yapıya sahip yeni bir ortaklık devleti kurulmasına hazır olduğunu kaydetti.

Kurulacak ortaklık devletinin  eşit statüde iki kurucu devletten oluşacağını, Birleşmiş Milletler’de tek sandalyesi, uluslararası alanda tek bir kimliği ve tek bir vatandaşlığı bulunacağını kaydeden Eroğlu, bunun yanı sıra  kurucu devletlerin egemence hareket edebileceklerini ve iç vatandaşlık verme hakları bulunacağını  ifade etti.

Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biz Rum Kurucu Devleti’nin egemen olmasına karşı çıkmıyoruz, iç vatandaşlık vermelerine karşı çıkmıyoruz. Soruyorum; neden Rum dostlarımız Türk Kurucu Devleti’nin egemenliğine, iç vatandaşlık vermesine karşı çıkıyorlar?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde egemenlik konusundaki söylediklerime yanıt veren  Rum lideri Anastasiades’e şunu anımsatmakta fayda görüyorum; Kıbrıs Türk halkı egemenlik konusunda çok hassas olmak zorundadır.

Kıbrıs Türk halkı olarak 1 Mart 1964’te alınan 186 numaralı Güvenlik Konseyi kararından bu yana, yani tam 50 yıldır yaşadığımız sıkıntıların temel nedeni; ortaklaşa kurduğumuz devletteki haklarımızı Rum tarafının kurulan ortaklık devletini silahlı saldırı ile 1963 yılında bozmasına rağmen, halkımızın iradesi ile oluşturduğumuz kendi yönetimlerimize ve en sonunda 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne taşımamıza karşın dünyanın bunu kabullenmeye yanaşmamasıdır.

Evet, biz, ‘Antlaşalım, artık yeter, Kıbrıs’ı bir huzur ve barış adası yapalım’ diyoruz ama gaflet içine girerek halkımızın geleceğini tehlikeye de atamayız”.

Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin  Kıbrıs Türk halkı için vazgeçilmez olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“RUM ÇÖZÜMSÜZ TUTMAYI YEĞLİYOR”

“Varılacak antlaşma Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olacak ki, yarın iki bölgelilik, siyasi eşitlik, ekonomik yaşayabilirlik, toprak ve mülkiyet gibi konularda sıkıntı yaşanmasın.

Bizim temel görüşlerimiz bunlar ama Rum tarafı bizi anlamıyor, daha doğrusu anlamak istemiyor, Kıbrıs konusunu kendi istedikleri noktaya gelininceye kadar çözümsüz tutmayı yeğliyor. Bu olgu ise Kıbrıs Türk Halkı’nı çözüme karşı soğutuyor, Halkımızın uluslararası kuruluşlara olan güvenini sarsıyor.”

“ANTLAŞMAYI ZORLAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tüm güçlüklere karşın müzakerelerin başlamasını makul bir süre sonra sonuçlanmasını ve referandumlara götürebilecek bir antlaşmanın sağlanmasını zorlamaya devam edeceklerini ifade etti.

Kıbrıs Türk halkının barışçı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu,  Kıbrıs türk halkının kendi devletiyle dünyaya entegre olmak, bölgeye barışın gelmesine ve barışın hüküm sürmesine katkı sağlamak istediğini vurguladı.

KKTC’ye gelen yabancı öğrencilerden ve öğretim üyelerinden beklentilerini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Beklentimiz,  bizi doğru anlamanız ve bize destek olmanızdır. Kıbrıs Türk halkı, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın tam üyesi olmalıdır. Türk devletleri bizimle ilişkilerini geliştirmelidir” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615