• BIST 95.852
  • Altın 190,702
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 26 °C

Eroğlu: Downer yeni bir taslak sundu!

Eroğlu: Downer yeni bir taslak sundu!
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Anastasiadis’i ısrarla müzakere masasına davet ettiklerini belirten Eroğlu, “İnşallah ekim ayının ikinci yarısına...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Lider Anastasiadis’i ısrarla müzakere masasına davet ettiklerini belirten Eroğlu, “İnşallah ekim ayının ikinci yarısına görüşmeye başlarız. Kasım’a da sarkabilir” dedi.

Liderlerin ilk görüşmesi sonrası yapılacak ortak açıklama üzerinde görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Eroğlu,  “İki tarafın hazırladığı taslak var. Birleşmiş Milletler iki taslak üzerinde çalışıyor... Ortak açıklama olmasa da müzakerelerin devamını istiyoruz. Bizim amacımız çözümdür” diye konuştu.

Rumların taslağı üzerindeki ifadeleri kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Eroğlu, Özel Danışman Downer’ın ortak açıklama için ısrarlı olduğunu söyledi.

Downer’ın Rumlarla görüştükten sonra kendilerine yeni bir taslak sunduğunu açıklayan Eroğlu, “ Biz değerlendirmemizi yaptık. Özel temsilcim öğleden sonra Downer ile yeniden görüşecek” dedi.

Rum temsilci Mavroyiannis’in şu anda Atina’da olduğunu belirten Eroğlu, “ İki özel temsilci yarın sorunu gidermeye çalışacak... Mutabakat olmasa da müzakereleri  başlatabiliriz” dedi.

Ortak açıklama talebinin Rumlardan geldiğini, Downer’ın da kendilerine aktardığını belirten Eroğlu, “Her iki tarafı bağlayacak bir ortak açıklama isteniyor...  Downer ısrarlı, ama biz söyledik. Ortak açıklama olmasa da müzakerelerin devamını istiyoruz. Çünkü bizim amacımız çözümdür” diye konuştu.

Kıbrıs Türk tarafının genel yaklaşımının BM tarafından beğeni topladığını belirten Eroğlu, çünkü Kıbrıs Türk tarafının samimi olarak sorunu bitirmek istediğini kaydetti.

Müzakerelerin kaldığı yerden devam etmesini istediklerini yineleyen Eroğlu, “Benim üzerinde ısrarla durduğum ve mektubumda da yazdığım, bugüne kadar varılan yakınlaşmaları yok sayamayız. Ben, Cumhurbaşkanı seçilince kaldığı yerden devam edeceğim taahhüdü verdim. Aynı şeyi Rum tarafından da bekliyoruz. Yazı ile Genel Sekreter ifade edilmesini istiyoruz” dedi.

Yakınlaşmaları yok saymanın zaman kaybı olacağını, 45 yıl daha kaybedilemeyeceğini ifade eden Eroğlu, “Bu iş daha ne kadar sürecek diyoruz, bu sefer de zemin değiştiriyorsunuz diyorlar. Bunu da anlamak mümkün değil” diye konuştu.

ABD’li diplomat Eric Rubin’le görüşmesinin sorulması üzerine Eroğlu, son zamanlarda artan temaslara işaret etti.

Görüştüğü kesimlerin “çözümü Kıbrıslılar bulacak” dediğini aktaran Eroğlu, uluslararası kamuoyunun da zaman kaybı istemediğini, sorunun kısa zamanda çözülmesi için yardıma hazır oldukları mesajı verdiklerini söyledi.

Sırf görüşme olsun diye müzakerelere başlamak değil anlaşma niyeti ile masaya oturacaklarını kaydeden Eroğlu, “Niyet varsa bu iş Mart’a Nisan’a kadar biter” dedi.

Türkiye ve Yunanistan’ın, özel temsilcilerin karşılıklı ziyareti ile ilgili anlaşmasının hatırlatılması üzerine de Eroğlu, “Bu anlaşma Özel Temsilcilerin eşit makamlarla, aynı seviyede görüşme yapmasını içeriyor... Bu bir defaya mahsus yapılacak bir toplantıdır... Belki ikincisi de olur. Devamlılık içermiyor. Ekim ayının 2. Yarısında bu görüşme olacaktır diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Eroğlu, “Her şey eşit şekilde yapılacak. Mavroyiannis İstanbul’u görmek istiyormuş... Bizim temsilcimizin de Batı Trakya ya da Gümülcine’yi ziyaret etme talebi olacaktır” ifadesini kullandı.

Sorunun çözüm yerinin Kıbrıs olduğunu vurgulayan Eroğlu, bunu Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın da ifade ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, bu ziyaretlerin başta Türk tarafının taviz verdiği şeklinde algılandığını, ancak bunun 4’lü zirveye yol açabilecek olasılık taşıdığı için Rumları endişelendirdiğini söyledi.

Anastasidis’in DİKO ile anlaşarak Annan Planı’nın gündemde olmadığı kararı aldıklarını kaydeden Eroğlu, ayrıca Anastasiadis’in kendisini Ulusal Konsey’e bağladığını söyledi; bu şartlarda nasıl anlaşma yapılacağını sordu.

Eroğlu, “Anastasiadis Annan Planı kompleksinden kurtulmak için kendisini bilerek Ulusal Konsey’e bağlamıştır” dedi.

Anastasiadis’in ekonomik kriz yüzünden kamuoyunda kredibilitesini bitirdiğine işaret eden Eroğlu,  bunu tekrar kazanmaya çalıştığını, Maraş’ı bu nedenle gündeme getirdiğini söyledi.

Hükümet ve Dışişleri Bakanı ile Kıbrıs konusu bağlamında ilişkilerin sorulması üzerine Eroğlu,  “Kıbrıs sorunu evet gündemimizde. Sorunun çözümü için müzakere başlasın ama iç sorunlarımız da var. Demokratikleşme, Anayasa, Kamu Görevlileri Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası gibi... Öncelikle bunları günün koşullarına uygun hale getirmeliyiz” dedi.

Ekonominin de önemli olduğunu ifade ede Eroğlu, iç sorunların çözülmesi halinde, anlaşmazlık durumunda meydana gelebilecek sıkıntıların ortadan kalkacağını söyledi.

Eroğlu, mevcut fırsatın çözümle sonuçlanmasını istediklerini, bunun için uğraşacaklarını belirtirken, içte birlik gerektiğini Kıbrıs sorunu çözülmese bile Kıbrıs Türkünün mağdur olmaması gerektiğini kaydetti.

Hükümetin başarılı olması için samimiyetle çalışacağına inandığını belirten Eroğlu, “Gerekli yasalar çıkarsa huzurlu bir ortam olacaktır. Her iki parti koşulların zorluğunun bilincinde...  Siyasi parti düşüncelerinden arınırlarsa, başarılı olacaktır . Baskı altına, Ahmet’in, Mehmet’in baskısı altına girerlerse, hükümet başarısız olabilir” şeklinde konuştu.

Hükümetin Türkiye ile ilişkileri en üst noktada tutması gerektiğini belirten Eroğlu, buradan ya da Ankara’dan zaman zaman değişik sözler çıktığını, ancak haber merkezlerinin Kıbrıs’taki gerçeklere göre haber üretmesi gerektiğini söyledi.

Konuları ilişkileri bozacak noktaya taşımamak gerektiğini kaydeden Eroğlu, “Bu konuda tek yapılması gereken şey direkt temastır. Ankara ile direkt temas kurulmalıdır” dedi.

“Plan proje üretmezseniz, başkası sizin için üretir” diyen Eroğlu, bazı projelerin ülke gerçeklerine ve günün koşullarına  göre yapılması gerektiğini söyledi.

Eroğlu, hem Türkiye hem de burada, Kıbrıs Türk insanının mutluluğunu ve refahını isteyenler olduğuna göre istişare ile her şeyin çözülebileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı, her şeyi 75 milyonluk ülkeye göre değil 300 bin nüfuslu bir ülkeye göre planlamak gerektiğini söyledi.

“Ülkede sistem için temel değişiklik sizce nerede olmalı” sorusuna da Eroğlu, “Önemli olan Meclis’in çalışmasıdır… Meclis’i çalıştıracak her türlü değişikliğe razıyım. Anayasa da değişmeli. Tek bölge seçim sistemine geçme zamanı da gelmiştir... Meclis İç Tüzüğü’nde değişiklikle nisap sorunu ortadan kaldırmalıdır” şeklinde konuştu.

Bir Kıbrıslı Türk ve Rum’un evlendiğinin hatırlatılması üzerine de Eroğlu, “Dünya artık değişti... İki gönül bir oldu... Aileler karar verdikten sonra biz bir şey diyemeyiz...  Zaten ben de ırkçı değilim sonuçta” dedi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615