• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 18 °C

Eroğlu: Çok dikkatli ve uyanık davranmalıyız!

Eroğlu: Çok dikkatli ve uyanık davranmalıyız!
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların hedefinde Kıbrıslı Türklerin özgürlüğü, egemenliği, toprakları ve güvenliği olduğunu vurgulayarak, “Çok...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rumların hedefinde Kıbrıslı Türklerin özgürlüğü, egemenliği, toprakları ve güvenliği olduğunu vurgulayarak, “Çok dikkatli olmalı, uyanık davranmalıyız” dedi.

Eroğlu, “Ben halkımızın nabzının ne olduğunu iyi biliyorum: Kıbrıs Türk halkı kendi idaresi altında, kendi toprağında özgür yaşamak, Anavatan Türkiye ile sağlam ve sağlıklı ilişki içinde olmak istiyor” ifadesine yer verdi.

Dr. Fazıl Küçük’ün Anıt Tepe’deki kabri başında dün düzenlen anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiades’in son açıklamasındaki bazı ifadelere de değinerek, şunları kaydetti:

“Sayın Anastasiades,  bir Rum gazeteciye konuşurken, anlamalarını ve anlatmalarını isteyerek “Kıbrıslı Rumlara, beklentilerini karşılamayan bir çözüm sunarsak ve ikinci defa bu reddedilirse, Kıbrıs kalıcı olarak bölünür” diyor.

Bu ifadeler geçen yılın Şubat ayında Rum Yönetimi Başkanlığı’na seçilen Nikos Anastasiades’in bir yıldır oynadığı oyunu, bizim anlatmaya çalıştıklarımızı daha büyük bir netlikle kanıtlamaktadır.

Anastasiades’ten sonra DİSİ Sözcüsü de “federasyonu işgalden kurtulmak için istediklerini belirtmiştir.

Rum tarafı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un 2012 yılı başında bizlere gönderdiği mektupta bir “end game” yani son oyundan söz etmesinden bu yana masadan kaçmaktadır.

Önce Sayın Hisrostafyas seçimleri ve Rum tarafında yaşanan sıkıntıları öne sürerek bu son oyundan kaçmıştır.

Şubat 2013’ten bu yana da Sayın Anastasiades aynen bunu yapıyor. Bizimle görüşme masasına oturduklarında sonucun sadece kendi lehlerine olacağından emin olmak istediklerinden dolayı ayak sürüyorlar, bahaneler yaratıyorlar.”

“ÇOK DİKKATLİ OLMALI, UYANIK DAVRANMALIYIZ”

“Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın kabri başında vurguladım, bugün Özgürlük ve Varoluş Mücadelemizin Lideri Dr. Fazıl Küçük’ün kabri başında da yineliyorum” diyen Eroğlu sözlerine şunları ekledi:

“Çok dikkatli olmalı, uyanık davranmalıyız, Rumların hedefi bizim özgürlüğümüz, egemenliğimiz, topraklarımız, güvenliğimizdir.

Tek egemenlik derken nüfus üstünlükleri ile gün gele bizi tahakkümleri altına alabilecekleri noktasından yola çıkıyorlar ve yeni bir ortaklık devleti kurulmasından yana olmadıklarını ima ediyorlar.

Kimse bizi kötümserlikle suçlamasın çünkü 50 yıldır, hatta 1950’li yılların başından bu yana  yaşadıklarımız bunun kanıtıdır.

Basına da yansıyan ve eski Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın görüşlerinden yola çıkarak hazırlanan son haritadan da görüleceği üzere bizden Annan Planı’nın çok ilerisinde toprak tavizleri istiyorlar.

Tüm Rum partilerinin oyu ile Rum Meclisi’nde alınan karar uyarınca Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamına kesin olarak karşıdırlar ve herhangi bir anlaşmada bunun yer alması halinde oylarının ret olacağını vurguluyorlar.

Bunları söyleyen Rum tarafı ile nereye varabiliriz düşünmeliyiz? Bu gidişat bizi nereye götürür değerlendirmeliyiz?

Biz Rum tarafının bu katı tutumunun peşinden sürüklenmeye, onları ikna etmek için taviz vermeye mecbur muyuz?

Politikalarımızı elbette halkımızın istekleri doğrultusunda geliştiriyoruz ve var olan mevcut durumdan hareket ederek antlaşma aramaya devam ediyoruz.

Ben halkımızın nabzının ne olduğunu iyi biliyorum: Kıbrıs Türk halkı kendi idaresi altında, kendi toprağında özgür yaşamak, Anavatan Türkiye ile sağlam ve sağlıklı ilişki içinde olmak istiyor.”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615