• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 23 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 23 °C

Erk: Zam 'panik' içinde alındı

Erk: Zam 'panik' içinde alındı
Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk,  CTP-BG’de yeni dönem hedefleri, hükümet uygulamaları ve Kıbrıs...

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Kutlay Erk,  CTP-BG’de yeni dönem hedefleri, hükümet uygulamaları ve Kıbrıs sorununa ilişkin soruları yanıtladı.

CTP-BG’de basına sızan raporlarla kamuoyunun gündeminde yer eden birtakım sorunlar yaşandığına dikkati çeken Erk, “Bu çok büyük bir sıkıntı değil. Yeni dönemde öncelikli gündem bu sıkıntılarla yüzleşerek bunu çözmek olacak” dedi.

Televizyon programında konuşan Erk, seçim döneminde adaylar arasında iç yarışta zaman zaman çok tatsız ilişkiler yaşandığının altını çizerken, bunların yoldaşlar arasında aşılamayacak sorunlar olmadığını kaydetti.

CTP-BG Genel Sekreteri Erk, parti yetkilileri arasında ekonomik konularda farklı sesler çıkmasını ise partide tartışılarak oluşturulmuş bir ekonomik program yoksunluğuna bağladı.

“Ben, Türkiye ile var olan mali disiplin programından mutsuzum... Ekonomik programımız olsaydı şimdi farklı bir hükümet programı olurdu...”

Erk, ülkede ekonomiyi tetikleyecek bir programa ihtiyaç duyulduğunu, ancak yenisi hazırlanmadan mevcudun kaldırılmasının boşluk yaratacağını vurguladı:

“Uygulamadaki program ekonomiyi tetikleyecek, pazar faaliyetlerini arttıracak bir program değil... Mali açığı giderecek bir programdır...”

Elektrik zammına ilişkin yaşanan tartışmalara da değinen Erk, “Ben bu kararın panik içinde alınmış bir karar olduğunu düşünüyorum” dedi.

Partisinin ekonomik programı oluşturduktan sonra, ekonomiyi canlandıracak, özellikle Güzelyurt ve Karpaz’da pazar faaliyetlerini arttıracak yeni bir program için hükümet ortağı ile de istişare etmesi gereğine dikkati çeken Erk, “Devletin yalnızca tasarruf uygulaması, pazar faaliyetlerini iyice geriletir” uyarısında bulundu.

Partisinin Kıbrıs sorunu bağlamında Cumhurbaşkanı ve Meclis’teki diğer siyasi partilerle ortak paydada buluşmasına ilişkin olarak da Erk, “Buluşulan payda, görüşmelerin bir an önce başlaması noktasıdır. Bunun için de biz gerek yoktur görüşünde olsak da bu aşamadan sonra ortak açıklamanın yapılması gerekir” dedi.

Mevcut durumda görüşmeleri engelleyenin Rum tarafı olduğuna vurgu yapan Erk, Rum lider masaya geldikten sonra Cumhurbaşkanın Eroğlu’nun BM ölçütlerinde, iki toplumlu, iki kesimli, federal bir yapıyı görüşmesinin önem kazanacağını kaydetti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615