• BIST 1.445
  • Altın 489,109
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Erhürman: Yasal yetki GKK'da, sorumluluk Başbakan'da!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) Milletvekili Tufan Erhürman, polisin sivile bağlanması ve TOMA ihalesi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.TOMA’nın...
Erhürman: Yasal yetki GKK'da, sorumluluk Başbakan'da!

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) Milletvekili Tufan Erhürman, polisin sivile bağlanması ve TOMA ihalesi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TOMA’nın ülkeye girmesi halinde, yasalarda değişiklikler yapılarak, yetkilerin el değiştirilmesi ve TOMA’nın geri gönderilmesinden başka bir yolun kalmayacağını söyleyen Erhürman; Polisin sivile bağlanması konusunda da önemli açıklamalar yaptı.

Erhürman; “Siyasiler devlet dışı kalıp, kolluk faaliyeti siyaset alanının tamamen dışına çıkınca, kimden hesap soracaksınız?” diye de sordu. Sivilleşme ve TOMA tartışmaları ile ilgili Erhürman’ın yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Kolluk faaliyeti siyasetin tamamen dışına çıkarsa...”

“Bir özel durumunuz varsa ve gerçekten iddialıysanız, o zaman Başbakan’a bağlamayın, o zaman da Başbakanı sorumlu tutmayın. Bu memlekette kolluk faaliyeti siyaset alanının tamamen dışına çıksın. O zaman ama kimseden hesap soramazsınız. Bu memlekette böyle tutarsız, çelişkili kafa yapılar da var.”

“Güvenlik Kuvvetleri'nden mi hesap sorulacak?”

“Hem hesap sorulabilirlik olsun diyeceksiniz, hem de ne zamanki hesap sormak için hiyerarşi kurulmaya çalışılacak, hayır siyasiler devlet dışı kalsın denecek. Siyasiler devlet dışı kalınca kimden hesap soracaksınız? Güvenlik Kuvvetleri Komutanı’ndan mı? Güvenlik Kuvvetleri atanan biridir, siyaseten çıkıp sizden oy istedi mi ki hesap soracaksınız, neyin hesabını soracaksınız? Böyle olursa kimden hesap soracaksınız? Güvenlik Kuvvetlerinden mi hesap sorulacak? Dolayısıyla kurulmuş olan sistem, demokratik hukuk sisteminin mantığına uygun bir sistem değil. Yasalar biran önce düzeltilerek, bu sistem düzeltilmelidir. Bunun üzerinde de son günlerde bir hamaset ortaya çıkmaya başladı.”

“Sivile bağlanınca mı bu sorunlar ortaya çıkacak?”

“Polisi sivile bağlayacaksınız ama onu da siyasetleştirmeyin’ deniyor. Bu memlekette polis atamaları, nakilleri, terfileri konusunda gazetelere yansımadı mı? Bu konuda Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan davalar dudak uçuklatır. Kamu Hizmeti Komisyonu’nda bile oransal olarak bu kadar çok dava açılmamıştır. Ama bu gerçek ortada dururken, siyasetleşecek korkusu ile böyle kalsın deniyor. Nakiller, terfiler, nakiller konusunda şuanda hiçbir hukuki sorun yok da sivile bağlanınca mı bu sorunlar ortaya çıkacak?”

“Terfiler en tepedeki insanın haberi olmadan yayınlandı”

“Sivilleşme, siyasileşme gibi bir yaklaşım savunuluyor. Yani sivilleşme karşıtı tutum aslında antidemokratiktir. Polisin sivile bağlanmasından kastımız, polis örgütünün siyasileşmesi veya polis örgütüne siyasi atama yapılması asla değil. Bunların altını çizerim. Bakın ne yaşandı; Başbakan daha makamına oturmadan terfiler yayınlandı. Böyle bir şey olabilir mi? Bu hizmet alanının en tepesindeki insanın haberi bile olmadan, ona nezaketen alın sizde bakın denilmeden yayınlandı.”

“Zekâ ve bilgi düzeyi ile ilgili çok ciddi sorunlar var”

“Bizim ordumuza güvenimizle ilgili bir sorunumuz yok, kimse hamaset yapmasın artık. Kimse böyle popüler sloganlarla konuşmasın, gerçeği konuşalım. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Türk ordusuna güveni yok mu ki, kuruldu kurulalı Türkiye Cumhuriyeti devleti polis örgütü İçişleri Bakanlığı’na bağlıdır. Ne alakası vardır? Yani gerçekten bazen zekâ ve bilgi düzeyi ile ilgili çok ciddi sorunlar vardır. Bugünkü köşe yazısında ‘hesap sorulabilirlik isterim’ diyen birisi, yarın ki köşe yazısında, ‘siyasiler bu işi yaparsa, polis siyasileşecek’ demesin. Demokrasilerde hesap sorulabilirlik, bir tek siyasinin işidir. Atanmış kişiden hesap soramazsınız, seçilmişten hesap sorarsınız.”

“Yasal yetki sizde ama siyasi sorumluluk bendedir”

“TOMA konusunda ise;  alımı kim gerçekleştirdiyse, onu durdurma yetkisi veya sözleşmeyi imzalayan kimse, feshetme yetkisi de ondandır. Bu sözleşmenin tarafı siyasi irade olmadığı için, sözleşmeyi fesih yetkisi şuanda siyasi iradede değildir. Sözleşmenin tarafı bakanlıklardan biri ya da başkanlıkta olsaydı bu sözleşme çoktan feshedilirdi. Bu yüzden Başbakan, sözleşmeye taraf olan makamlarla sürekli görüşmeler yapıyor. Ve onlara şunu anlatmaya çalışıyor ki, evet yasal yetki sizde ama siyasi sorumluluk da bendedir. Ve ben siyasi sorumluluğun sahibi olarak size diyorum ki, bu ülke halkı ve bugünkü siyasi iktidar TOMA isimli bu aletin bu ülkeye girmesini istemiyor.”

“GKK Komutanı’nın Başbakan’a karşı sorumlu olduğu hatırlatılıyor”

“Dolayısıyla deniyor ki; ‘siz yetki sahibi olabilirsiniz ama sorumluluk sahibi benim’ ve Polis Örgütü Yasası’ndaki 3’üncü maddeyi (GKK Komutanı’nın Başbakan’a karşı sorumlu olduğunu) hatırlayarak, ‘bu işi devlet kurumları arasındaki bir işbirliği, uzlaşma ve bir uyumla birlikte aşalım’ deniyor.”

“Tek yol; TOMA’yı geri göndermek olur”

“Eğer bu uyum sağlanamazsa ve sözleşmenin sahibi olan makamlar siyasi sorumluluğun sahibi olan Başbakan’ın iradesine rağmen, TOMA’nın buraya girmesi sonucunu doğuracak bir şeyler yaparlarsa, bunu düzeltmenin tek yolu; yasalarda yapılacak değişikliklerle yetkileri el değiştirtmek ve bu aleti geri göndermektir. Başka yolu kalmadı.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76