• BIST 1.445
  • Altın 489,325
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Erdoğan'ı ağlatan mektup

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan Mısır'da öldürülen Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed el-Bilteci'nin kızı Esma'ya, babasının yazdığı bir...
Erdoğan'ı ağlatan mektup

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan Mısır'da öldürülen Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed el-Bilteci'nin kızı Esma'ya, babasının yazdığı bir şiiri dinlerken canlı yayında gözyaşlarını tutamadı. Dakikalarca ağlayan Erdoğan, kızıyla ilgili anısını anlatırken konuşmaya devam edemeyince program bitirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon programına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, "Esed denilen bu adam babasının yaptığı zulmü şu anda üçe, dörde katlamış vaziyette. Hama, Humus'ta babası bir zalim olarak tarihin kayıtlarına geçti, bir diktatör olarak, bir katil olarak tarihin kayıtlarına geçti, ama evladı şu anda babasını aratır hale geldi" dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Ülke TV'de yayınlanan 'Sıradışı Özel' programına katılarak gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan Suriye'de yaşanan gelişmeleri değerlendirirken, dünya ülkelerinin burada yaşananlara sessiz kaldığını söyledi.

Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Esed denilen bu adam babasının yaptığı zulmü şu anda üçe, dörde katlamış vaziyette. Hama, Humus'ta babası bir zalim olarak tarihin kayıtlarına geçti, bir diktatör olarak, bir katil olarak tarihin kayıtlarına geçti ama evladı şu anda babasını aratır hale geldi. Hama, Humus tarihte bir kayıttır. Şimdi artık Suriye'nin her tarafında havadan bombalamadan tutunuz da füzelere varıncaya kadar çok ciddi ölümler söz konusu. Hama, Humus'ta malum 40 bin insan öldürülmüştü. Burada ise şu anda 100 bini aşmış durumda. Bu 100 bini dün sabahki olay bize adeta unutturur gibi oldu. Çünkü onların bu denli resimlerini, kayıtlarını gerçekten görememiştik. Dün o çocukların halini gördüğümüzde biz evimizde nasıl perişan olduysak gerek eşim, gerek çocuğum hep beraber, aynı şekilde inanıyorum ki zerre kadar vicdanı olan, zerre kadar insanlıktan nasibini almış olanlar da herhalde bu tablodan onlar da bir şeyler çıkarması lazım."

 

YENİ BİR BM KURULABİLİR

Birleşmiş Milletlerin yaşanan birçok olaya sessiz kaldığını ifade eden Başbakan Erdoğan bu durumdan çıkış adına yeni bir oluşum kurulabileceğini ifade etti. Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Gerçekten dünya 5'ten büyük diyorsak o zaman diğer ülkeler ortaya gelmek suretiyle kendi Birleşmiş Milletlerini kurar. Böyle bir çıkış yapılabilir. Böyle bir çıkışın yapılması kendilerini reforme etmeye doğru götürür. Çekiliyoruz dediği zaman ne olacak, ne yapacak? Şu anda bir çok kuruluşlar var. ASEAN gibi, Şangay İşbirliği Teşkilatı gibi. Avrupa Birliği kurulduğu zaman Avrupa Birliği diye kurulmadı ki, Demirçelik İşbirliği diye kuruldu. Ondan sonra Avrupa Ekonomik Topluğu oldu, ondan sonra Avrupa Topluluğu Avrupa Birliği ve şimdi hem siyasi hem sosyal birlik olarak ortada duruyor. Böyle bir durum var. Gelişme bu. Yani burada ortaya çok daha farklı bir çıkış konulabilir."

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Programda, Müslüman Kardeşler Teşkilatı liderlerinden Muhammed el-Bilteci'nin Mısır'daki olaylar sırasında ölen kızı Esma'ya yazdığı veda mektubunu dinleyen Başbakan Erdoğan, gözyaşlarını tutamadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Benzer şeyleri ben yaşadım. Esma'ya el-Bilteci tabii bu mektubu yazarken, o ifadelerde adeta ben de çocuklarımı gördüm. Bir de onun Esma'nın cenaze namazını kıldıramayışı ve bir de tabii şu olgunluk ve geleceğe bakıştaki ölüm ötesi dünyayı okuyuşu beni ciddi manada duygulandırdı. Tabii şehadet çok farklı birşey. Esma hayata doymadan, ama o şehadet makamına koştu. O duruşun, babasının duruşu, inanıyorum ki dünyadaki birçok islam dünyasındaki ülkelere inşallah ders olur. Gençlerimize ders olur, örnek olur. Baba evlat ilişkisinde bizler için örnek olur. Ben şu anda başbakan değilim, sadece bir vatandaş Tayyip olarak bu ifadeleri kullanıyorum."

ÇOCUKLARIMI GÖRDÜM

Dakikalarca gözyaşlarını tutamayan Erdoğan, zorlukla konuşarak, kızı ile ilgili bir anısını anlattı. Erdoğan konuşmasına devam edemeyince program sonlandırıldı.

BENZER ŞEYLERİ YAŞADIM

Erdoğan anısını ağlayarak şöyle anlattı:

''Benzer şeyleri ben yaşadım.Geceleri eve hep geç geliyorduk. Bir gece kızım bizim odamızın kapısına bir pusula asmıştı,‘Bir geceni de bize ayır’ diyordu. Bizim ayıracak gecemiz yoktu. Bulunduğumuz hareket içerisinde koşturuyorduk. Gelişimiz bir, iki. Geldiğimde çocuklarım yatıyordu.''

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76