• BIST 1.452
  • Altın 490,257
  • Dolar 8,2867
  • Euro 10,0773
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 32 °C

Erdoğan'dan düşürülen helikopter açıklaması!

TSK’ya yetki verdik gereğini yaptıBaşbakan Erdoğan, Suriye helikopterinin düşürülmesiyle ilgili bir soru üzerine,“Biz Silahlı Kuvvetlerimize belli...
Erdoğan'dan düşürülen helikopter açıklaması!

TSK’ya yetki verdik gereğini yaptı

Başbakan Erdoğan, Suriye helikopterinin düşürülmesiyle ilgili bir soru üzerine,“Biz Silahlı Kuvvetlerimize belli alanlarda, belli yerlerde yetki veririz. Eğer sınır ihlalleri olacak olursa angajman kuralları işletilir” diye cevap verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye helikopterinin düşürülme sürecinden siyasi otoritenin haberi olup olmadığı ile ilgili olarak, “Biz Silahlı Kuvvetlerimize belli alanlarda, belli yerlerde yetki veririz, yetkilendiririz. Bildiğiniz gibi Suriye konusunda özellikle angajman kurallarına yönelik yetkilenmeyi yaptık bundan birkaç ay önceydi. ‘Eğer sınır ihlalleri olacak olursa angajman kuralları işletilir, bunun bilinmesini isteriz’ diye bunu defatle açıkladık. Bu olayda da 2 kilometre kadar bir sınır ihlali söz konusu. Uyarılara da kulak asmayınca bu defa kurallar işletilmiştir ve silahlı kuvvetlerimiz tarafından da orada gereği yapılmıştır, olay budur” dedi. Erdoğan, ABD ve Rusya arasındaki Suriye anlaşmasıyla ilgili olarak da “Çok ciddi bir dezenformasyonla karşı karşıyayız. Sadece kimyasal silahlar üzerinden hep hareket ediyoruz. Soykırım var hâlâ dünya görmüyor. ABD, Rusya ne yapar?” dedi.

‘Angajman kuralları işledi’

Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtladı. “Suriye’nin düşürülen helikopterinin tespit edilmesi ve vurulması sürecinden siyasi otoritenin haberi olup olmadığı” sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi: “Biz Silahlı Kuvvetlerimize belli alanlarda, belli yerlerde yetki veririz, yetkilendiririz. Bildiğiniz gibi Suriye konusunda özellikle angajman kurallarına yönelik yetkilenmeyi yaptık bundan birkaç ay önceydi benim de bu konuya yönelik açıklamalarım vardı. ‘Eğer sınır ihlalleri olacak olursa angajman kuralları işletilir, bunun bilinmesini isteriz’ diye bunu defatle açıkladık. Bu olayda da 2 kilometre kadar bir sınır ihlali söz konusu ve bu sınır ihlali sebebiyle de 14.25 gibiydi, bu saatte uyarılara da kulak asmayınca bu defa kurallar işletilmiştir ve Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından da orada gereği yapılmıştır, olay budur.”

Erdoğan: BM felç oldu

Türkiye olarak burada “açık kapı” politikasıyla kapılarını açtıklarını, Suriyelilere ev sahipliği yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Ama hâlâ dünya bunları görmüyor. St. Petersburg’da bunları gündeme getirdik, orada bunları konuştuk. ABD, Rusya ne yapar? Siz şimdi bu soruyu soruyorsunuz, biz de diyoruz ki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ne yapar? Sayın Obama, St. Petersburg’da şu ifadeyi kullandı, ‘BM Güvenlik Konseyi felç olmuştur’ dedi. Bu tablo öyledir, felç tablosudur ama bu felç olan BM Güvenlik Konseyini de düzeltmek herhalde oradaki birinci derecede daimi üyelerin sorumluluğundadır, ondan sonra da tabii ki tüm BM üyelerinin sorumluluğu dahilindedir. Bu adımı atmak insanlığın susadığı şu barışa hep birlikte hizmet etmek bizim görevimizdir diye düşünüyorum.”

Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şerif ile Suriye’yle ilgili gelişmeleri ve bölgedeki son durumu değerlendiklerini belirterek, Türkiye ile Pakistan’ın bu noktada fikir birliği içerisinde olduğunu gördüklerini söyledi.

İki ülke arasında 13 farklı alanda işbirliği, mutabakat ve muhtıra imzalandı. Türkiye Cumhuriyeti ve Pakistan İslam Cumhuriyeti arasında stratejik iş birliğine dair ortak bildiri de imzalandı. Bildiriye Erdoğan ile Şerif imza koydu. Erdoğan, kasım ayının ilk yarısında işadamlarıyla Pakistan’a iade-i ziyarette bulunacaklarını söyledi.

milliyet

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76