• BIST 102.715
  • Altın 224,733
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • Lefkoşa 7 °C
  • Girne 8 °C
  • Mağusa 6 °C
  • İskele 6 °C
  • Güzelyurt 4 °C
  • Lefke 7 °C

Erdoğan: KKTC’yi bir çekim merkezine dönüştüreceğiz

ADA Haber
Erdoğan: KKTC’yi bir çekim merkezine dönüştüreceğiz

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki dönemde ilk hedeflerinin, KKTC’yi Doğu Akdeniz'de bir çekim merkezine dönüştürerek, kişi başına düşen milli geliri 2 katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile ortak basın toplantısında, 24 Haziran seçimlerinde, yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından iki ülke arasındaki sarsılmaz bağın bir göstergesi olarak bugün Azerbaycan’a ardından da KKTC’ni ziyaret ettmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her zaman Kıbrıs Türkü’nün yanında durduklarını, durmaya da devam edeceklerini söyledi.

Adayı, özellikle en büyük ihtiyacı olan suyla buluşturduklarını belirten Erdoğan, bu bağlamda KKTC’yi stratejik bakımdan üstün kılarken, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlandığını kaydetti.
Erdoğan, önümüzdeki dönemde ilk hedeflerinin, KKTC’yi Doğu Akdeniz’de bir çekim merkezine dönüştürerek, kişi başına düşen milli geliri 2 katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Erdoğan, bugün gerçekleştirdikleri ikili görüşmede, Kıbrıs meselesiyle ilgili bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, Başbakan Tufan Erhüman ve hükümeti ile de çalışma yemeğinde bir araya geldiklerini kaydetti.
“Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözümün bulunması en büyük arzumuzdur” diye konuşan Recep Tayyip Erdoğan, müzakerelerin tam 1 yıl önce, Kıbrıs Rum tarafının kendini adanın tek sahibi olarak görmesi nedeniyle sonuçsuz kaldığını söyledi.

Erdoğan, “Aradan geçen 1 yılda ne yazık ki Kıbrıslı Rumların zihniyetinde bir değişiklik olmadı. Kıbrıslı Türklerin bir Kıbrıs Rum devletinde azınlık haline getirilmesine asla izin vermeyeceğiz” dedi.
Erdoğan, Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkının çözümsüzlüğün mağduru haline gelmesine asla göz yummayacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Türkiye, Kıbrıslı Türklerin, bir Kıbrıs Rum devletinde, azınlık haline getirilmesine de asla izin vermeyecektir” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdenizde istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacak bir çözüm için çabalarını sürdüreceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı, geçmişte olduğu gibi, her koşulda Kıbrıs Türkü’nün yanında olmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.

Erdoğan, “Özellikle Kıbrıs’ın etrafındaki, ekonomik ve endüstriyel alanlar noktasında, dünyanın bakışı değil, uluslarlası hukukun gereği ne ise bu hukukun gereğini de tüm katılımcıların yerinde adil olarak görmesi beklentimizdir. Aksi tarktirde, garantör ülke olarak bunun da gereğini uluslararası hukuk çerçevesinde aramaya devam ederiz.” diye konuştu.

erdogan-akinci-basin-toplantisi.jpg

Akıncı: İki ülkenin ilişkileri samimi duygularla bağlıdır

Cumhurbaşkanlığındaki başbaşa ve heyetler arası görüşmenin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ortak basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Erdoğan’ı KKTC’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Akıncı konuşmasında, “Şahsım ve halkım adına hoşgeldiniz diyorum. Türkiye’de yeni bir dönem ve başlangıç söz konusudur. En başta Türkiye’ye hayırlı olmasını içtenlikle temenni ediyorum” dedi.
Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanının devlet geleneğini sürdürürek Azerbaycan ve KKTC’yi aynı gün içerisinde ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Tekirdağ’da meydan gelen elim tren kazasından duyduğu üzüntüyü de ifade etti.

“Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler samimi duygularla bağlıdır” diyen Akıncı, KKTC için Türkiye ile işbirliğinin büyük öneme sahip olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hükümetlerimiz arasında KKTC her alanda ayakları üzerinde durabileceği ciddi ve planlı çalışma yapılmasının önemini vurgulamaktadır” diye konuştu.

Türkiye’nin son yıllarda enerji konusundaki uluslararası hamlelerini saymak gerektiğini vurgulayan Akıncı, TANAP Projesi ile doğal zenginliklerin çatışma değil işbirliği olduğunu tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.
Akıncı, “Barışı işbirliği modelleriyle geliştirmek en doğru iştir. Kıbrıs açıklarında hidrokarbon kaynaklarının geliştirilmesinde bü tür yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Ne yazık ki Rum tarafı gerilim getirmeye çalışmıştır” dedi.
Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türkleri’nin doğal kaynaklardaki haklarını görmemekte ısrar ettiğini ve paylaşımcılıktan uzak olduğunu söyleyen Akıncı, “Doğu Akdeniz’deki haklarımızdan vazgeçmemiz söz konusu değil. Temennim ortak geleceğin bir vizyon temelinde kavuşmasıdır” ifadelerini kullandı.

BM Genel Sekreterin Kıbrıs’taki tarafların nabzını yoklamak için atama yaptığına değinen Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı sonu gelmez bir müzakere parçası olmayacaktır. 23 Temmuz günü BM yetkilisi ile yapıcı bir ruhla samimi düşüncemizi paylaşacağız. Bu Adada eşitlik, güvenlik ve özgürlük içinde yaşanacak refahın paylaşılacağı adil bir yetki paylaşımı çözüme katkı sağlar. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bundan sonra da yapıcı desteğinin devam edeceğini temenni ederim” dedi.

erdogan-akinci-basin-toplantisi-001.jpg

erdogan-kktc-de-(2).jpg

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615