• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Erdoğan, İzmir adayını açıkladı

Erdoğan, İzmir adayını açıkladı
Erdoğan İzmir ve 12 ilin adayını açıklıyor.Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını Binali Yıldırım...

Erdoğan İzmir ve 12 ilin adayını açıklıyor.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını Binali Yıldırım olarak açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün İzmir ile birlikte toplam 12 ilin belediye başkan adayı açıklayacak.

Başbakan Erdoğan, Karşıyaka Arena Spor Salonu'nda "Seçim İşleri Başkanlığı Bölge Buluşması"nda konuşuyor. Erdoğan'ın açıklamasında İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Uşak, Isparta, Burdur, Osmaniye, Kars, Kilis, Karaman, Tunceli'nin adayalrını açıklaması bekleniyor.

Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşlarını paylaşıyoruz...

Bugü itibariyle 80 ilimizin adayını açıklamış olcağız. Bir tek Antalya kalacak. Onu da cumartesi günü açıklayıp, 30 Mart'a doğru yürüyeceğiz.Bugün İzmir'in talihini değiştirecek bir sürecin adımını atıyoruz. İzmir'i tarihteki o güzel, şanlı, capcanlı günlerine yeniden kavuşturacak, İzmir'i yeniden bir dünya markazı haline dönüştürecek süreci bugün burada başlatıyoruz.

İzmir tarihi boyunca, Ege'nin ve Akdeniz'in incisi oldu. İzmir maalesef tarihinde Moğol istilasına, Haçlı seferlerine maruz kaldı. İzmir Osmanlı'nın fetret dönemiden fetreti yaşadık. İsyanlara yangınlara maruz kaldı. 9 Eylül 1922'de şanlı bir istiklale kavuştu. Demokrasi tarihinde hep müstesna bir yere sahip oldu.

İzmir, yakın tarihimizde tek parti CHP yönetimine karşı en anlamlı, örnek teşkil edecek itirazları dile getirmiş şehirdir. İzmir baskıya dayatmalara boyun eğmemiş, özgürlüklerden yana olmuş bir şehirdir.

İzmir'le ilgili şu hatırlatmayı yapmak zorundayım:

Gençler! Tarih 12 Ağustos 1930 Mustafa Kemal demokrasi tarihimiz açısından önemli bir adım atıyor. İkinci bir parti kurulması için bir adım atıyor. Fethi Okyar'ı çağırıyor ve parti kurmasını istiyor. CHP'yi muhalefet olarak eleştirmesini istiyor.

Fethi Okyar bizzat talimatıyla Serbest Cumhuriyet Fırkasını kuruyor. CHP'nin kyefi kararlarından bıkmış halk yeni partiye sarılıyor. Sadece 22 gün sonra Fethi Bey İzmir'e geliyor.

Partinin genel başkanını kimse tanımıyor. Ama halk CHP'den o kadar bıkmış ki 22 günlük partiyi kelimenin tam anlamıyl abağrına basıyor. Bütün İzmir halkı rıhtıma akın ediyor. İzmir kurtarıcısını bekliyor. İzmir CHP zulmüne dur diyecek bir lideri karşılamaya geliyor.

Sevinçten heyecandan, umuttan izdiham yaşanıyor, bugün Karşıyaka Spor Salonu'nda olduğu gibi.

Ama bu umut atmosferinden rahatsız olanlar da vardı. CHP başına gelenleri bildiği için dönemin hükümeti çok ciddi sıkıntılar çıkardı. Mustafa Kemal'in güvenlik emretmesine rağmen İzmir'de kalabalığa ateş açıldı 12 yaşındaki çocuk öldü.

Fethi Bey'in önüne koyup : İşte ilk kurbanımız dediler. İzmir tek parti zülmunden kurtulmak istiyordu.

Bu demokrasi taleplerin bastırdılar. Kurulduktan sadece 3 ay sonra Serbest Cumhiryet Fırkasını kapattılar. Bunların demokrasi anlayışı budur. Tahammül edemezler. Bunlar Türkiye'de parti kapatmakla meşhur bir zihniyettir. CHP budur.

1950 yılına kadar, Türkiye'den milleten, İzmir'den demokrasiyi engellediler. 1950'de demokrasinin güneşi yine bu coğrafyadan doğdu. Adnan Menderes yarım kalan işi tamamladı.

İzmirli Aydınlı Egeli Adnan Menderes Türkiye'yi demokrasiyle buluşturdu. Eserle , hizmetle buluşturdu. 'Yeter! Söz Milletin' dedi.

İzmir CHP'den çok çekti. Gelirken yolda gördüm. Yerel yönetimde CHP'nin beceriksizliğini gördüm. Bütün bu gerçekler ortadayken, hala İzmir inanıyorum ki CHP demiyecektir. Nasıl kentleri değiştirirken, İzmir gerçek vizyonuna kavuşacaktır. İnşallah!

Gençler!

Kapı kapı dolaşacağız. 30 Mart çok önemli. Durmak yok yola devam diyeceğiz. Türkiye'nin 7 bölgesine müjdeler dağattığı bir gün olacak. Heyecanımız heyecanımdır, bu coşkuyla 30 Mart Türkiye'de milat olacaktır. İzmir yeniden yeter diyor. Ama bu dfa bir şey ilave ediyoruz.Yeter söz de karar da milletindir diyoruz.

İzmir iddiaları olan, potansiyeli olan bir şehirdir. Tıpkı İstanbul Antalya gibi şehirdir. Tüm dünyada tanınmayı hak eden bir şehirdir. İzmir Barcelon'nın Roma'nın Atina'nın gerisinde kalmayı hak etmeyen birşehirdir. Dünyada şehir etrafına surlar inşa edilen dönemleri geride bıraktık. Kendi yağıyla kavrulan şehirler dönemi geride kaldı. İçine kapanık bir yapı görüyorum.

Biz belediyecilikten geldik. Bu bizim işimiz. İzmir büyük hayaller kurmaya ihtiyacı var. Bir şehrin sosyal dokusunu kültürünü, geleneklerin, yaşam tarzını siyasetçiler değil o şehrin kendisi belirler. İzmirliler bu şehrin tarihini siz belirleyeceksiniz.

Siyasetçinin görevi hizmet etmektir. Efendi olmaya değil hizmetkar olmaya karar verecek.

İzmir niçin bir kongre şehir değil? Türkiye'nin ilk fuarı İzmir'de kurulduğu halde niçin acaba bir İzmir'de 5 bin kişilik kongre merkezleri yok, neden? Bu bir ufuktur. Burada CHP belediyeleri oldu. Buraya AK Parti'nin eli değmedi. Bir kongre merkezi bile yapamadılar. Bir iktisat kongresi yapalım dedik, bir otelin 500 kişilik salonunda yaptık. Ne yazıkki bir yer bulamadık.

Bizler İstanbul'a geldiğimiz de de istanbul'un hali aynıydı. Biz geldik bir taraftan Haliç Kongre Merkezi ardında da Harbiye'de Kongre Merkezi'ni yaptık. Antalya'ya İzmir'e yaymamız lazım.

13 milyon turist çeken bir Türkiye şimdi 33 milyon turist çekiyordu. Buraya gelenler güneş, deniz kum için geliyordu. Şimdi birçok alanda gelen var. Kongre yayla, sağlık için gleenler var.

kaynak: milliyet

 

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615