• BIST 105.964
  • Altın 163,291
  • Dolar 3,9325
  • Euro 4,6364
  • Lefkoşa 7 °C
  • Girne 7 °C
  • Mağusa 7 °C
  • İskele 7 °C
  • Güzelyurt 7 °C
  • Lefke 7 °C

Erdoğan: Ban Ki-mun Planı oluşacak

Erdoğan: Ban Ki-mun Planı oluşacak
Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına ve tüm oradaki yönetime güveniyoruz, inanıyoruz. O zaman...

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına ve tüm oradaki yönetime güveniyoruz, inanıyoruz. O zaman adımları, gelin atalım. Önümüzde bir defa bir Annan Planı vardı ama Annan Planı artık adeta rafa kaldırıldı, buzdolabına kondu. Şimdi artık bir Ban Ki-mun planı herhalde oluşacak. O zaman bu planı oluşturalım, adımı da süratle atalım ve neticeye varalım, diyoruz" dedi.

Erdoğan ve İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, "Kıbrıs Rum Yönetimi ile ilişkilerin bir aşama ileriye götürülmesi konusunda bazı adımlar atılması söz konusu olabilir mi?" sorusunu yanıtlarken, "22. fasılın açılışı, şimdi 23 ve 24... Şimdi burada bir şey daha var özellikle 16 farklı fasıl önündeki siyasi engeller AB'de bizi özellikle üzmekte. Bu siyasi engellerin ortadan kalkması, çünkü biz hazırız.

Dersimizi iyi çalıştık, bunları aşabilecek imkana, güce sahibiz çünkü AB'nin kurumsallaşmasını yakından takip ediyoruz, biliyoruz. Dolayısıyla süratle eğer siyasi engeller olmazsa bunları aşarız diye inanıyorum, düşünüyorum" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs meselesiyle ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Şu anda önümüzdeki dönem yapılmakta olan görüşmelere ben aslında St. Petesburg'dan başlamak istiyorum. Orada BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-mun ile bir görüşmem oldu bu konuda. Bu defa kendilerine dedik ki 'Bizler garantör ülkeler olarak, Yunanistan ve Türkiye hatta İngiltere, hep birlikte bu görüşmelerin içinde daha aktif rol, görüşmeler esnasında, alabiliriz ve burayı artık neticeye kavuşturalım, hala bir oyalama burada devam etmesin. Güney Kıbrıs burada güven veriyorsa, kararlıysa biz Kuzey Kıbrıs'a da aynı şekilde gerekli telkinleri yapabiliriz, yeter ki Yunanistan da bu noktada gerekli telkinleri yapmış olsun ve BM Genel Sekreteri'nin riyasetinde bu işi bir an önce neticelendirelim' diyoruz. Tabii değerli dostum Reinfeldt'in de bu konuda inancı var. Şu andaki Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı'na daha çok inanıyor, daha çok güveniyor. Biz de tabii bu noktada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanına ve tüm oradaki yönetime güveniyoruz, inanıyoruz. O zaman adımları, gelin atalım. Önümüzde bir defa bir Annan Planı vardı ama Annan Planı artık adeta rafa kaldırıldı, buzdolabına kondu. Şimdi artık bir Ban Ki-mun planı herhalde oluşacak. O zaman bu planı oluşturalım, adımı da süratle atalım ve neticeye varalım, diyoruz."

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615