• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı onaylandı

Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı onaylandı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı onayladı.Yasa tasarısının oylaması öncesinde hükümeti temsil...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu “Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı onayladı.

Yasa tasarısının oylaması öncesinde hükümeti temsil eden milletvekillerinin toplamının 25’te kalması ve toplantı yeter sayısı olmamasından dolayı Meclis Başkanı Sibel Siber Genel Kurul toplantısına 10 dakika ara verdi.

Aranın ardından tekrar toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yasa tasarısını oybirliği ile onayladı ve toplantı tamamlandı. Bir sonraki birleşim 14 Şubat Perşembe yapılacak.

CANDAN

Elektronik Haberleşme (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın görüşülmesi sırasında CTP/BG Milletvekili Armağan Candan söz alarak, komitenin yaptığı çalışmalar ve görüşmeler hakkında detaylı bilgiler verdi. Candan, tasarının komiteden oybirliği ile geçtiğini kaydetti.

SANER

Tasarının görüşülmesi sırasında söz alan UBP Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner, yasa tasarısına olumlu oy kullanacaklarını;  yasanın, sektörün önünü açacağını ve sektörün yasaya gerçekten ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

Saner, bakanlığı döneminde yasa tasarısının hazırlanması sırasında yaptıkları çalışmaları ve şimdi yapılan tasarının kıyasını yaparak, Telefon Dairesinin pazar payının yüzde 15’lerin altına düştüğünü; her eve fiber optik kablo projesinin tamamlanmaması halinde bu pazar payının da gideceğini savundu.

Fiber optik kablo konusunda ikinci bir şirkete hak verildiğini, bunun yanlış olduğunu ifade eden Saner, bu konuda bilgi istedi. Saner, yasanın ülkeye hayırlı olmasını temenni etti ve emek harcayanlara teşekkür etti.

ÇAKICI

TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı da, ara bağlanma ücretlerinin azaltılmasını değil, eşitlenmesini isteyerek, bu konuda devletin kaybı olduğunu; beklentilerinin devlet kaybının giderilmesi, ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti.

Çakıcı, devletin olanaklarının halk için kullanılması getrektiğini de ifade ederek, ara bağlantı ücretlerinde devletin büyük kaybının olduğunu belirtti.

Mehmet Çakıcı, Kıbrıs konusunda “özel temsilci” değişikliği olduğuna da işaret ederek, yeni bir belgenin iki lider tarafından onay gördüğünü, Türk tarafının bunu ılımlı bir bakış tarzıyla olumlu baktığını ifade ederek, “Bana göre yeni bir şey yoktur, eski şeylerin kabulüdür” dedi.

Çakıcı, müzakerelerin başlamasının da olumlu olduğunu ifade ederek, Kudret Özersay’ın yeniden “özel temsilciliğe” getirilmesini desteklediğini kaydetti. Özersay’ın atanması ile ilgili Meclis’te konuşulmamasını doğru bulmadığını ifade eden Çakıcı, özel temsilcinin, istifa gerekçelerinin ortada durduğunu, bunun kimin hamlesi olduğunu bilmediğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI’NIN MECLİSİ BİLGİLENDİRMESİ İSTENDİ

Çakıcı, Cumhurbaşkanı’ndan, ülkeyi referanduma götürecek bir süreç yürütmesini de istediğini vurguladı ve özel temsilci konusunu iyi niyetli değerlendirmek istediğini söyledi. Teşvik edici olacaklarını dile getiren Çakıcı, Cumhurbaşkanı’nın Meclisi bilgilendirmesini istedi.

Çakıcı, Bakan Kaşif’in  bu yasa konusunda da Meclisi yeteri kadar bilgilendirmediğini ifade ederek, bu konuda yapılacak düzenlemelerin milyon dolarlık işler olduğunu kaydetti.

CANDAN

CTP/BG Milletvekili Armağan Candan da, “paralel müzakereci” tartışmaları için değil, çözüm için çaba ortaya konulması gerektiğine işaret ederek, müzakerecinin Cumhurbaşkanı olduğunu, Dışişleri Bakanı’nın da süreci ileriye götürme çabasında olduğunu vurguladı.

Candan, Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs konusu ile ilgili Meclisi kapalı bir oturumda bilgilendirmesini de desteklediklerini söyledi.

SOYER

CTP/BG Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de, Elektronik Haberleşme Yasa Tasarısı’nın AB ile yapılan uyum çalışmaları kapsamında hazırlandığını ifade ederek, haberleşmenin ada ülkesi olan KKTC için çok önemli olduğu ve hayati bir yer tuttuğuna işaret etti.

Soyer, ara ağlantılar konusunun da azaltılması ve haberleşmede ucuzluğun sağlanmasının hayati önem taşıdığını ifade ederek, Türkiye’deki normların ele alınabileceğini kaydetti.

Kıbrıs sorununda yeni bir aşamaya gelindiğini; yarın liderlerin bir araya geleceğini;bunun önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Soyer, artık önemli olanın ortak akıl ve  ortak dil   olduğunu kaydetti.

Soyer, ortak metnin değerinin iyi bilinmesi gerektiğini, bu ortak metnin etrafında toplanılmasının doğru olacağını, tüm siyasi partilerin bazı çekincelere rağmen onay verdiğini belirterek, eskinin değil artık geleceğin önemi olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanı ile ilgili tartışmaların yersiz olduğunu, Meclisin halk iradesi ile şekillendiğini, esas olanın Meclis olduğunu belirten Soyer, Dışişleri Bakanının istediği her kesimle görüşebileceğini, sürekli her kesimle görüştüğü söylenen Kudret Özersay’a da yeni görevinde başarılar dilediğini kaydetti.

Zamanın birlik olma zamanı olduğunu ve Kıbrıs sorununun çözümü için ortak hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Soyer, Osman Ertuğ’un bu süreçteki emeğine de saygı duyulması gerektiğini vurguladı, Osman Ertuğ’a saygı duyduğunu söyledi.

Soyer, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’e de bu süreci yürüttüğü ve bugüne kadar getirdiği için teşekkür ederek, Türkiye, Yunanistan, AB, ABD, BM ve çoğu bölgenin katkısı olduğunu kaydetti.

KAŞİF

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif de, Haberleşme Yasasının yenilenmesinde ve eksikliklerin giderilmesinde destek verenlere teşekkür ederek, yasanın yasallaşmasının ardından sektördeki sıkıntıların giderileceğini, ara ücretlerle ilgili bilgininin de yakında verileceğini söyledi.

Kaşif, Telefon Dairesi ve ülkede faaliyet gösteren mobil telefon şirketlerine yönelik çalışmaların halka kaliteli ve sağlıklı hizmet vermek amacıyla yapıldığını belirterek, her eve fiber optik projesinin yolunda gitmediğini kaydetti.

Telefon Dairesinin halka kaliteli hizmet verecek aşamada olmadığını, altyapısını geliştirmesi gerektiğini ifade eden Kaşif, dairenin güçlenmesi için 4G ön lisansını verdiklerini, dairenin çok önemli olduğunu, ülkeye kaliteli sağlıklı ve ucuz hizmeti vermesi için çok çalıştıklarını belirtti ve birçok konuda yetersiz oldukları öz eleştirisinde bulundu.

Kaşif, ülkeye tüm dış yatırımların, kendileri yapamadığından dolayı yapıldığını ifade ederek, telefon ile ilgili çalışmaları anlattı; tüm çalışmaların halk için yapıldığını vurguladı. Kaşif, eleştiri ve önerilere her zaman açık olduğunu söyledi.

Ahmet Kaşif, yapılması düşünülenin, GSM şirketlerinin kendi üyelerine daha kaliteli hizmet vermesi olduğunu belirterek, burada devletin ve bakanlığın yapacağı bir iş olmadığını, devlet yapacak olsa kesinlikle ihaleye çıkılacağını vurguladı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615