• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

Elektrik zammına tepkiler büyüyor!

Elektrik zammına tepkiler büyüyor!
Elektriğe yapılan zamma tepkiler gelmeye başladı. Zammın geri alınmasını isteyenler yanında, sivil itaatsizlik çağrısında bulunanlar da var. İşte...

Elektriğe yapılan zamma tepkiler gelmeye başladı. Zammın geri alınmasını isteyenler yanında, sivil itaatsizlik çağrısında bulunanlar da var. İşte yapılan tepki açıklamaları ve çağrılar:

TOPARLANIYORUZ LİDERİ KUDRET ÖZERSAY: SİVİL İTAATSİZLİK

"Devlet kendi elektrik borcunu 10 yılda ödeyecek, biz zamlı faturaları bir tamam her ay...Bu haksızlığa boyun eğilmemeli, sivil itaatsizlik düşünülmeli..."

TÜKETİCİLER DERNEĞİ ELEKTRİK ZAMMINI ELEŞTİRDİ

Tüketiciler Derneği elektriğe yapılan zamma tepki göstererek, “son 4 yılda üçüncü kez yapılan ve yüzde 150’yi aşan zamla hiç bir ekonominin ayakta kalamayacağını” savundu.

Dernek Başkanı Hasan Yılmazışık, alacaklarını tahsil edemeyen  Kıb-Tek’in özel bankalardan alınan borçları ve astronomik bileşik faizleri  ödeyebilmesi için tüketicilerin faturalarına KW/H başına yaklaşık 25 kuruşluk ek bir külfet yansıtıldığını, diğer yandan devlet kurum ve kuruluşlarının elektirik tüketimi borçları için bütçeye ödenek konmayarak faturanın tüketicilere çıkarıldığını  ileri sürdü.

Yılmazışık, “şok” etkisi yaptığını iddia ettiği elektrik zammının tüketicileri pahalılık, yokluk, sefalet ve karanlığa mahkum edceğini savundu.

Yılmazışık, elektrik zammının üretim girdi maliyetlerini yükseltecek olması nedeniyle ekonomiye de olumsuz etki yapacağını ifade etti.

Yılmazışık, hükümete, “Kıb-Tek’i özelleştirmek suretiyle siyasal sendikal sömürüye son vermesi” çağrısında bulundu.

BAY-SEN: “HÜKÜMET HALKIN İÇİNDE BULUNDUĞU EKONOMİK SIKINTILARI ZERRE KADAR UMURSAMADIĞINI ORTAYA KOYMUŞTUR”

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (Bay-Sen) Başkanı Salih Sakallı, “hükümet elektriğe yaptığı zamla günü kurtarmak peşinde olduğunu ispatlarken, halkın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları zerre kadar umursamadığını da ortaya koymuştur” iddiasında bulundu.

Sakallı zammın bir an önce geri çekilmesini de istedi.

Sakallı yazılı açıklamasında, KIB-TEK’in   yaşatılması gerektiğini, ama kurumun milyonlarca liralık borcunun, vatandaşın cebine el atılarak ödetilemeyeceğini, borç kiminse ona ödetilmesi gerektiğini kaydetti.

Sakallı, “Kimse ayrıcalıklı değildir. Bugün en büyük borcun devlete ait olduğu herkesin malumu.

Biz kimsenin borcunu ödemek zorunda değiliz. Elinizi çalışanın cebinden çekin” dedi.

BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ ELEKTRİK ZAMMINI ELEŞTİRDİ

Baraka Kültür Merkezi hükümetin ülkede yıllardır elektrik borcunu ödememekte direten patronlardan, mafyalardan, otel sahiplerinden ve üniversite kurumlarından borçlarını kapamalarını istemekten çekinirken, halkın cebine el atmaktan, toplumu yoksullaştırmaktan çekinip utanmadığını ileri sürdü.

Baraka Kültür Merkezi yazılı açıklamasında, “Gündeme bomba gibi düşen ve toplumun geniş ve farklı kesimlerinin öfkesinin kabarmasına neden olan elektrik zammı Kıbrıslı Türkleri daha fazla yoksullaştırmak ve gelir düzeyinin gerilediği bir dönemde yaşamı daha da çekilmez hale dönüştürmek isteyen zihniyetin ve politik duruşun en açık örneğidir” dedi.

Baraka Kültür Merkezi, hükümetin son zam kararı ile uzun bir süredir özelleştirilmek istenen KIB-TEK’i itibarsızlaştırılmaya ve toplum nezdinde kuruma karşı tepki oluşturulmaya çalışıldığını savundu ve “Tüm dünyada kurumlar önce itibarsızlaştırılarak özelleştirmenin zemini oluşturulmaktadır. Hali hazırda birçok temel yapısal ihtiyacı devlet tarafından karşılanması gerekirken karşılanmayan kurum, şimdi de sadece zam ‘açılımı’ ile yıpratılmaktadır” dedi.

“ELEKTRİK ZAMMI HALKIN BOYNUNA İDAM İLMİĞİNİN GEÇİRİLMESİNDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

Hukukun Üstünlüğü Hareketi, hükümetin önlem adı altında elektriğe kabul edilemez şekilde fahiş oranlarda zam yapmasının ekonomik güçlük içerisindeki halkın boynuna idam ilmiğinin geçirilmesinden başka bir şey olmadığını iddia etti.

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış  Mamalı, “Bu zamlar halkın zorunlu elektrik ihtiyacını karşılayamaz noktasına gelmesini sağlayacağı gibi alım gücünün de yok olmasına sebebiyet verecektir. Bu anlayış sosyal devlet ilkesini ve dolayısıyla anayasayı da anlamsız ve değersiz bir belge haline sokmaktadır. Devletin insan için var olduğu yine unutulmuştur” dedi.

“ELEKTRİĞE YAPILAN SON ZAMLAR MEŞRU DİRENME SEBEBİDİR”

İktidarı ele geçirenlerin, devleti ferdin yokoluşuna rağmen yönetemeyeceklerini, kamu otoritesini de istismar edip halkın refah ve mutluluğuna yönelik icraatlar yapamayacağını ifade eden Mamalı, “Sosyal adalet ilkesini yıkarak ortaya konulan zamlara karşı halkın direnmesi ve bunu kabullenmediğini ortaya koyacak her türlü sivil itaatsizlik örneğini sergilemesi gerekmektedir. Bu hak biz insanlara doğuş anımızdan itibaren bahşedilmiş mutlak ve evrensel direnme hakkıdır” iddiasında bulundu.

DEV-İŞ: ZAM KARARI GERİ ALINSIN

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), bugün açıklanan elektriğe zam kararının geri alınmasını istedi. Federasyon, Kıb-Tek’in kurtuluşu için başka alternatifleri düşünmeden en basit ve kolay yolu seçmekle suçladığı hükümetin, çalışanları ve emekçi kesimleri hayal kırıklığına uğrattığını savundu.

DEV-İŞ Genel Sekreteri Hasan Felek yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin enerji sorununa bütünlüklü çözüm bulmasını, alternatif enerji kaynaklarının yaratılmasını, aynı zamanda iletişim ve dağıtımdaki kayıpların ve hırsızlıkların giderilmesi için tedbir almasını beklerken, böylesi bir zammı hayata geçirmesinin mantık dışı olduğunu ileri sürdü.

Felek açıklamasında, bugün yapılan zamdan sonra dar gelirli çalışanlar ve halkın elektrik faturalarını ödeyemeyecek noktaya geleceğini, aynı zamanda elektrikten kaynaklı zincirleme zamların da yaşamı altüst edeceğini iddia etti.

Kuruma yüklü miktarda borcu olan devlet dairelerinden, kurumlardan, sermaye kesimlerinden ve büyük otellerden yapılmayan tahsilatın faturasını, emekçilere ve faturalarını gününde ödeyen halkın sırtına yüklemenin tamamen insafsızlık ve adaletsizlik olduğunu ifade eden Felek, eski UBP hükümetini aratmayacak icraatlara imza atan CTP-BG – DP-UG hükümetini şiddetle protesto ettiklerini kaydetti.

Felek “Kıb-Tek’in özerk bir yapıya kavuşmasını emekçilere ve halkımıza ucuz, kesintisiz ve kaliteli elektrik sağlanması için kardeş sendikalarla sonuna kadar mücadele edeceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz.” ifadelerini kullandı.

İZCAN: ŞİDDETLE PROTESTO EDİYORUZ

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek)’i düze çıkarma gerekçesiyle elektriğe yüzde 18 ile yüzde 29 oranında yapılan zammı ve  Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümeti’ni protesto etti.

BKP Genel Başkanı  İzzet İzcan, Hükümeti, Kıb-Tek konusunda köklü çözüm üretmek yerine elektriğe zam yapmakla eleştirerek, yaşananları Kurum’un özelleştirme sürecinin başlatılması olarak değerlendirdi.

“Kötü yönetilerek zora sokulan Kıb-Tek’in borç yükünün elektriğe yüzde 18 ile yüzde 29 oranında zam yapılarak vatandaşa ödettirilmesi insafsızlıktır. Reform hükümeti olacağız, Kıb-Tek’i özerkleştireceğiz diyenler statükonun hükümeti olmuşlardır” diyen İzcan, yapılanın AKP ile işbirliği içersinde Kıb-Tek’i özelleştirme adı altında yeşil sermayeye peşkeş çekmek olduğunu savundu.

İzcan, süreçte Kıb’Tek’e borcu olup ödemeyen kesimlerin görmezden gelindiğini, elektrik borcunu ödeyen kesimlerin ise zam ile cezalandırıldığını iddia etti.

İzcan yazılı açıklamasında, halka, sivil toplum örgütleri ile sendikalara  Hükümete karşı “sivil itaatsizliği hayata geçirme ve elektrik zammını ödememe” çağrısı yaptı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615