• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 16 °C
  • Lefke 20 °C

Elektrik zammı Anayasa'ya aykırı!

Elektrik zammı Anayasa'ya aykırı!
CTP Milletvekili Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu kararı ile elektriğe zam yapılmasının Anayasa'ya uygun olmadığını belirterek, hukuki boyutunu şöyle...

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, Bakanlar Kurulu kararı ile elektriğe zam yapılmasının Anayasa'ya uygun olmadığını belirterek, hukuki boyutunu şöyle açıkladı:

Elektrik Zammının Anayasaya Uygunluğu Sorunu

Anayasa’nın 75’inci maddesinin (2)’nci fıkrasına göre, “Vergi, resim ve harçlar ve benzeri mali yükümler ancak yasa ile konulur”

Aynı maddenin (3)’üncü fıkrasına göre, “Yasanın belli ettiği yukarı ve aşağı hadler içinde kalmak, ölçü ve ilkelere uygun olmak koşuluyla, vergi, resim ve harçların bağışıklık ve istisnalarıyla oran ve hadlerine ilişkin kurallarda değişiklik yapmaya Bakanlar Kurulu yetkili kılınabilir”.

 

Elektrik bir kamu hizmetidir ve kamu hizmetleri karşılığında bu hizmetlerden yararlananlardan alınan ödemeler serbest piyasada oluşan ücretlerden farklıdır. Kamu hizmetinden yararlananların yaptıkları bu tip ödemeler genelde “harç” adıyla anılırlar. Dolayısıyla Anayasaya göre, bu konuda Bakanlar Kurulu’na bir yetki verilecek olsa bile bunun alt ve üst sınırlarının ve ölçü ve ilkelerinin yasada belirlenmiş olması gerekir.

 

Oysa bugüne kadar elektrikle ilgili tarifelerde yapılan tüm değişiklikler Fasıl 171 Elektrik İnkişaf Yasası’nın 44’üncü maddesinin (b) bendine göre yapılmıştır. Bu bende göre, “Temin edilen enerji ve kiralanan aletler, tüketicilere ait tesis ve teçhizatın teftiş, muayene ve idameleri ve saatlerin tesis ve muayeneleri ile tüketiciler hesabına usulüne göre görülen diğer hizmetler hususunda ücretler saptamak” Bakanlar Kurulu’nun tüzükle yapacağı işlerdendir.

 

Görüldüğü gibi bu maddede, ne alt ve üst sınırlar, ne ölçü, ne de ilke belirlenmiştir.

 

Buna karşın elektrik kamu hizmetinden yararlananlardan alınacak karşılıkların “harç” ve “diğer mali yükümlülükler”den olmadığı iddia edilebilir. Ancak bu durumda da hukuken değişen bir şey olmayacaktır. Çünkü Anayasa Mahkememizin birçok kararında tüzük çıkarma yetkisi ile ilgili olarak, Bakanlar Kurulu’na tüzük yapma yetkisinin yasa koyucu tarafından ancak alt ve üst sınırlar, ilkeler ve ölçüler belirlendikten sonra verilebileceği vurgulanmış ve bunlar yapılmadan tüzük yapma yetkisinin verilmesinin hem Anayasanın tüzük ve yönetmelikleri düzenleyen 122’nci maddesine, hem de yasama yetkisini düzenleyen 4’üncü maddesine aykırı olacağının altı çizilmiştir.

 

Kanımca bu durumda Meclise düşen görev, bir an önce Fasıl 171’in 44’üncü maddesinin (b) bendinin değiştirilmesi ve alt ve üst sınırların, ilke ve ölçütlerin yasada açıkça belirlenmesidir. Bu, bir yandan Meclisin yetkilerinin, diğer yandan da özellikle son düzenlemeler karşısında elektrik ücretlerini ödeyemeyecek duruma gelen dar gelirli kesimin ve üretim yapamayacak duruma gelen üreticilerin korunması açısından elzemdir.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615