• BIST 94.082
  • Altın 189,513
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

EL-SEN hükümeti bir kez daha uyaracak!

EL-SEN hükümeti bir kez daha uyaracak!
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), 16 Aralık 2013 Pazartesi günü saat 10:00’da Maliye Bakanlığı’na giderek KIB-TEK’e...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), 16 Aralık 2013 Pazartesi günü saat 10:00’da Maliye Bakanlığı’na giderek KIB-TEK’e olan kamusal alan borçları ile ilgili olarak hükümeti bir kez daha uyaracak.

EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer tarafından yapılan açıklamada eylem uyarısı yapılarak, "kamusal alan borçları için bütçede gerekli düzenlemelerin yapılmaması halinde 20 Aralık 2014 tarihinden sonra sendikamız ve çalışanların meşru eylemlerine hiçbir bahane aranmaya kalkışılmamalıdır" denildi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) olarak 16 Aralık 2013 Pazartesi günü saat 10:00’  da Maliye Bakanlığı’na giderek KIB-TEK’e olan kamusal alan borçları ile ilgili olarak hükümeti bir kez daha uyaracağız. Okulların bile tatil edildiği bu soğuk kış günlerinde insanlarımız evlerinde bile ısınamazken sokakta, santrallerde, direkler üstünde ve dondurucu soğuk hava koşullarında halkımızın elektrik ihtiyacını karşılamak için çalışmaya devam ediyoruz. Bu soğukta insanın evinde bile ısınamadığı koşullarda üstelik canımız avucumuzda çalışa geldik ve çalışmaya devam etmek istiyoruz. KIB-TEK bir kamu kuruluşudur ve halkımıza hizmet için vardır. EL-SEN de böyle bir kuruluşun çalışanlarının sendikası olduğunun bilinci içerisinde davranmaktadır.

Elektrik maliyetlerini olumsuz yönde etkileyen, Devletin kendi daireleri, belediyeler, BRTK ve benzeri kamu kuruluşlarının borçları ile ilgili olarak 2014 yılı  bütçesine ödenek konmasına ilişkin önerilerimizi Meclis Başkanı’na sunmuş ve ilgili düzenlemelerin yapılmasını talep etmiştik. Ancak hükümet ve bütçeden sorumlu Maliye Bakanlığı kılını bile kıpırdatmamış ve kamusal borçlarla ilgili bütçesine tek kuruş bile ödenek koymamıştır.

20 Aralık 2014 tarihine kadar görüşülerek oylanacak bütçeye gerekli ödenekleri koymak için henüz fırsat vardır. Yüz milyonlarca lirayı aşan borcun tümünün bir ödemede yapılmasının zorluklarını bildiğimizden bu borçların 30 ay taksitle belirlenecek bir plan çerçevesinde ödenmesi mümkündür.  Borçların zaman içerisinde ödenmesi yanı sıra halen kullanılan ve ödenmeyen tüketim borçlarının da düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Devlet sadece kendi borçları için değil diğer kamusal alan borçları için de çare düşünmek zorundadır.

Bütçesinde gerekli düzenlemelerin yapılmaması halinde 20 Aralık 2014 tarihinden sonra sendikamız ve çalışanların meşru eylemlerine hiçbir bahane aranmaya kalkışılmamalıdır.

16 Aralık günü EL-SEN Yönetim Kurulu Maliye Bakanlığı’nda olacaktır. Umarız hem muhatap hem de tatmin edici bir yanıt alırız.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615