• BIST 1.428
  • Altın 483,687
  • Dolar 8,2615
  • Euro 9,9613
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 19 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 17 °C

Eğitim Bakanı Arabacıoğlu görevi devraldı

Yeni hükümetin Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) kanadından Milli Eğitim Bakanlığı görevine atanan Lefkoşa Milletvekili  Mustafa Arabacıoğlu,...
Eğitim Bakanı Arabacıoğlu görevi devraldı

Yeni hükümetin Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) kanadından Milli Eğitim Bakanlığı görevine atanan Lefkoşa Milletvekili  Mustafa Arabacıoğlu, görevini devraldı.

Yaklaşık 2.5 ay görevde kalan geçiş hükümetinde Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüten Asım İdris, bugün saat 11.00’de görevi Arabacıoğlu’na devretti.

Bakanlığın bakan makam odasında gerçekleşen devir teslimde, Bakanlık Müsteşarı Ali Yönel de hazır bulundu.

İDRİS: “BU DEVRİ MUSTAFA BEYE YAPMAKTAN MUTLUYUM”

Eski bakan Asım İdris, bakanlık görevini devrederken yaptığı konuşmada, bakanlığın eğitim ve gençlik bölümlerini devrettiğini kaydederek, “Bu devri Mustafa beye yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

“KİŞİSEL TERCİHİM SPORUN DA BU BAKANLIK’TAN KOPMAMASIYDI”

Uzun yıllardır tanıdığı, çalışmalarını izlediği Arabacıoğlu’nun elini sıkarak görevi devretmekten memnun olduğunu ifade eden Asım İdris, eğitim ve gençliğin yanında sporun da bu bakanlıktan kopmamasını ya da dört farklı alanla birlikte olmamasını kişisel olarak yeğlediğini söyledi.

Asım İdris, seçim yasakları varken görev yaptıklarını hatırlatarak, yine de elden geldiğince süreci devam ettirerek okulların açılması öncesinde gerekli çalışmaları yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

“SEÇİM YASAKLARI AKSATTI...”

İdris, şöyle konuştu:

“Umarım etkili olmuştur, gerekenleri yapabilmişizdir. Seçim yasaklarının aksatacağını ifade etmeye çalıştık ama ne ‘enkaz devraldık’ ne de ‘bizden sonrası tufan’ anlayışında olduk. Aynı partiden olmamamıza rağmen, buradaki kadroyla, bürokrat arkadaşlarla iyi bir uyum içinde çalıştık. Bundan sonrasında size başarılar dilerim. Bizden isteyeceğiniz herhangi bir yardımı görev addedeceğiz. Kısa sürede de edindiğimiz bilgiyi, değerlendirmeleri paylaşmaya her zaman hazırız. Bunu laf olsun diye söylemiyorum çünkü eğitim gerçekten bir süreçtir ve çok konu var.

Ben eğitimin içinden gelmeme rağmen hakim olana kadar zaman geçiyor. Bazılarına belki de hakim olamadık. Bu sıkıntıyı sizin de yaşamanızı arzu etmem çünkü sizin yaşamanız, eğitim, gençliğin yaşaması anlamına gelir. O yüzden bundan sonraki süreçte elimden geleni yapmaya hazırım, ne zaman, ne koşulda olursa olsun.”

ARABACIOĞLU: “MESAİ MEVHUMU DÜŞÜNMEDEN...”

Yeni Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu da konuşmasında en büyük bakanlıklardan birini devraldığını belirterek, seçim yasakları nedeniyle okulların açılmasına kısa süre kala bazı adımların atılmasında sıkıntılar bulunduğunun farkında olduğunu söyledi.

Arabacıoğlu, süreci en az sorunla aşabilmek için mesai mevhumu düşünmeden elden gelenin yapılacağı sözünü verdi.

“HEM ÇALIŞANLAR, HEM HALK İDRİS’İ TAKDİR EDİYOR”

Asım İdris’in eğitimden gelen biri  olarak bakanlığı döneminde ülke eğitimine önemli katkılar yaptığını vurgulayan Mustafa Arabacıoğlu, hem çalışanların, hem halkın İdris’i takdir ettiğini belirtti.

Görevlerin geçici, kurumların kalıcı olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, “Görev devirlerinde biraz duygusallık olması doğal” dedi. Arabacıoğlu, Asım İdris yanında Başbakan olarak görev yapan Sibel Siber’e ve diğer bakanlara da katkılarından dolayı teşekkür etti.

“GEÇİŞ HÜKÜMETİ İŞ OLA DEĞİL HİZMET AŞKIYLA ÇALIŞTI”

Mustafa Arabacıoğlu, geçiş hükümetinin iş ola değil, gerçek sahipliği hissederek, hizmet aşkıyla görev yaptığını da sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76