• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 16 °C
  • Lefke 20 °C

DP/UG kurultayında iki tüzük değişikliği!

DP/UG kurultayında iki tüzük değişikliği!
Demokrat Parti-Ulusal Güçler’in (DP/ UG) bugün toplanan olağanüstü kurultayında yapılan tüzük değişikliğiyle, partiye yeni katılanlar parti içinde...

DP UG kurultayıDemokrat Parti-Ulusal Güçler’in (DP/ UG) bugün toplanan olağanüstü kurultayında yapılan tüzük değişikliğiyle, partiye yeni katılanlar parti içinde 6 ay beklemeden görev alabilecek.

DP/ UG’nin ertelenmiş olağanüstü kurultayı tüzük değişikliği gündemiyle bugün Lefkoşa The Elysium Park’ta gerçekleştirildi.

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, partili bakanlar, milletvekilleri ve partililerin katıldığı, Divan Başkanlığını İlkay Kamil’in yaptığı kurultay, şehitler, Kıbrıs Türkünün Mücadele lideri Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve Atatürk anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

DP/UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın yaptığı konuşmanın ardından iki tüzük değişikliği oybirliğiyle kabul edildi.

DP kurultayı3Kurultayda onaylanan birinci değişiklikle, Parti tüzüğündeki geçici 1’inci maddenin (Parti IX. Kurultayı toplanıncaya kadar; bir parti üyesinin herhangi bir göreve seçilebilmesi için en az altı ay önce partiye üye olması zorunludur) yerine “parti IX. Kurultayı toplanıncaya kadar; bir parti üyesinin herhangi bir göreve seçilebilmesi için partiye üye olması zorunludur” ibaresi konuldu.

Kurultayda yapılan ikinci değişiklikle ise, bazı Yeni Türk Lirası ibareleri Türk Lirasına dönüştürüldü.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı ve Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/ UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş kurultayda yaptığı konuşmada Ulusal Birlik Partisi (UBP)döneminde geçici statüde kamuya istihdam edilen 366 kişinin işten durdurulması halinde hükümete son verebileceklerini belirtti.

Serdar Denktaş tüzük değişikliği için bugün yapılan olağanüstü kurultayda “Ülkenin sorunlarını çözmek için iki ortak, ortak akıl kullanarak kendi aramızda tartışarak proje geliştirerek yola devam mı edeceğiz yoksa CTP/BG Merkez Yönetim Kurulu kararları aynen geçerlidir diyerek hükümete son mu vereceğiz. Bu iki cevaptan birini pazartesi en geç almak durumundayız” dedi.

denktaş serdar2SERDAR DENKTAŞ

Serdar Denktaş kurultayda yaptığı yaklaşık 30 dakikalık konuşmasının büyük bir bölümünde hükümet ortağı Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) ile UBP Döneminde işe alınan 366 geçici kamu görevlisinin, yeni yılda sözleşmesinin yenilenmek istenmemesinden dolayı yaşanan sıkıntıdan bahsetti.

KOALİSYONDA İŞİMİZ NE?”

Söz konusu çalışanların sözleşmelerinin yenilenmemesi yönünde CTP/BG Merkez Yönetim Kurulu’nun karar aldığını ileri süren Denktaş, “Bugün buna göz yummak yarın hükümetin tüm icraatlarını, ortağımızın Merkez Yönetim Kuruluna devretmek anlamına gelmiş olur. O zaman koalisyonda işimiz ne ?” dedi.

Hükümet programında, “hukuka aykırı biçimde işe alınmış olanların görev süresinin uzatılmayacağının” belirtildiğini anımsatan Denktaş, hem geçici kamu görevlisi statüsünün kaldırılmasını öngören kamu reformunun bir iki aya kadar yasallaşacak olması hem de hükümet programındaki maddeye rağmen 366 kişinin işten durdurulmak istenmesini eleştirdi.

dp kurultayı2“HÜKÜMET PROGRAMI BAĞLAR”

Yasal olmayan yoldan işe alma durumu olsaydı işe alanların cezalandırılması gerektiğini ancak Başsavcılıktan gelen yazıda yasal olmayan bir durumun bulunmadığının belirtildiğine işaret eden Denktaş, “DP-Ulusal güçleri hükümet programı bağlar” dedi.

“SORUNLARI ERKEN ÇÖZEMEDİK...”

Hükümet olarak ekonomik sorunları çözemedikleri ve vatandaşı zamla karşı karşıya bıraktıkları için de halktan özür dileyen Denktaş, “Kucağımızda bulduğumuz sorunları erken çözemediğimiz için zamla halkımızı karşı karşıya bırakmak zorunda kaldık. Hayatın ucuzlaması için yapılacak çok şey var ama ortağımızın intikam hırsına takıldık kaldık” şeklinde konuştu.

DP kurultayı tüzük kurultayı“CEVABI EN GEÇ PAZARTESİ ALMAK DURUMUNDAYIZ”

Hükümet ortağı CTP/BG Genel Başkanı ve Başbakan  Özkan Yorgancıoğlu ile bugün görüştüklerini,  yarın da görüşeceklerini belirten Denktaş,“Ülkenin sorunlarını çözmek için iki ortak, ortak aklı kullanarak kendi aramızda tartışarak proje geliştirerek yola devam mı edeceğiz yoksa CTP/BG Merkez Yönetim Kurulu kararları aynen geçerlidir diyerek hükümete son mu vereceğiz. Bu iki cevaptan birini pazartesi en geç almak durumundayız” dedi.

Hükümetin “intikam” duyguları ile hareket etmemesi gerektiğini ifade eden Denktaş, “Benim partilim atıldı, şimdi ben de o partiliyi atayım mantalitesiyle gidersek, yarın iktidar değiştiğinde benim çocuklarım yine sokakta kalmayacak mı? Artık yeter demek durumunda değimliyiz ?” ifadelerini kullandı.

Söz konusu insanları işe alanların, bugün söz konusu insanlar üzerinden “rant yapmaya çalıştığını” belirten Denktaş, “İşe alınmaları yanlıştı, bu şekilde tarih koyarak işten durdurulmaları yine yanlış. Ama en büyük yanlış koalisyon hükümeti olduğumuzu unutarak bir partinin MYK’da karar almak suretiyle diğer partiye bunu kabul ettirmeye çalışmaktır bu da kabulümüz değildir” dedi.

Tüm vatandaşlara “eşit” davrandıklarını göstermeleri gerektiğini kaydeden Denktaş, bunu başardıkları takdirde bir sonraki seçimleri de kazanacakları inancını ifade etti.

DP kurultayıPartinin olağan kurultayının Ocak 2014 sonu veya Şubat 2014 başı yapılacağını belirten Denktaş, söz konusu kurultayda tüzükte bazı değişiklikler daha yapılabileceğini, bunu partililerle belirleneceğini kaydetti.

Denktaş, kurultaydan daha güçlü çıkmak ve parti olarak verdikleri sözleri tümüyle yerine getirebilmek için birlik olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

Divan Başkanı İlkay Kamil de, DP Ulusal Güçler’in çok zor bir dönemde hükümette görev aldığını belirtti ve Parti Başkanının partili ile yeni yılda kucaklaşacağını kaydetti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615