• BIST 1.428
  • Altın 484,322
  • Dolar 8,2798
  • Euro 9,9803
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 19 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 17 °C

DP'nin basın açıklamasının tam metni!

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş bugün DP Ulusal Güçler Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.Denktaş toplantıda şunları söyledi:Değerli...
DP'nin basın açıklamasının tam metni!

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş bugün DP Ulusal Güçler Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Denktaş toplantıda şunları söyledi:

Değerli basın mensupları

Bilindiği üzere bir müddetten beridir CTP–BG ile devam etmekte olan koalisyon çalışmaları olumsuzlukla sona ermiştir. Ancak CTP-BG nin bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı sonrasında eksik olarak gördüğümüz birtakım bilgilerin halkımız ve özellikle CTP-BG tabanı tarafından doğru algılanması ihtiyacı nedeniyle bu basın toplantısını düzenlemiş bulunuyoruz.

 

Bilinmesini isteriz ki, görüşmelerin daha ilk gününde Sn Yorgancıoğlu'nun "bu hükümetin tek başbakanı olacak ve bu nedenle tüm bakanların tarihsiz istifa yazısı elimde olmalı" teklifi anında reddedilmiş ve bu yaklaşımın "tek başına hükümet" anlayışını ortaya koyduğu ve DPUG' nin yedek lastik olarak görüldüğü izlenimini doğruduğu açıkça ifade edilmiştir.

 

Gerçekleşen ilk resmi toplantıda bu yaklaşımdan uzaklaşıldığı görülmüş ve CTP-BG tarafından sunulmuş olan "KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ HAZIRLIK KAĞIDI" üzerinde çalışma başlatılmıştır. CTP-BG tarafından sunulmuş olan ilk belge üzerinden yapılan tartışmalar sonrasında DPUG tarafından yapılan ek öneriler ile sizlere ek1 de vermiş olduğumuz sonuca ulaşılmıştır.

 

Bu görüşmeler devam ederken yerel seçimlerde DPUG'nin bir başka parti ile işbirliği yapmaması şartı ortaya konulmuş ve bu da demokrasi anlayışımız açısından koalisyon görüşmelerinde yer alamayacağı gerekçesi ile reddedilmiştir.

 

Bakanlık dağılımlarına geçildiğinde CTP-BG tarafından yapılan altı boşaltılmış üç bakanlık teklifi tarafımızdan reddedilmiş ve kendilerine Meclis Başkan ve yardımcılığını da dahil ettiğimiz 8/5 önerisi yapılmıştır. CTP-BG'nin Meclis Başkan Yardımcılığı’nı UBP’ye verme istemi üzerine Meclis Başkanlığı’nın dönüşümlü olarak kullanılması teklifi yapılmıştır ki hatırlanacağı üzere bu uygulama daha önce iki parti arasında yapılmıştır.

 

İki heyet arasında yapılan görüşmelerde Maliye ve İçişleri bakanlıkları Başkanlar düzeyinde konuşulmak üzere ötelenmiş ve Bayındırlık Ulaştırma, Milli Eğitim Gençlik ve Spor ile Ekonomi ve Enerji bakanlığı DPUG , Maliye, Dışişleri, Tarım, Sağlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ve Turizm Bakanlıkları ise CTP-BG ye bırakılması hususunda bir görüş yakınlığı oluşturulmuştur.

 

İki Başkan arasında yapılan görüşmede ise CTP-BG Maliye ve İçişlerinin kendilerinde kalması hususunun PM kararı olduğu ve bunu hiçbir şekilde görüşemeyeceği ortaya konulunca görüşmeler bitmiş ve görüşmelerin olumsuz sonuçlandığı kamuoyuna bildirilmiştir.

 

Gelinen bu aşamadan sonra kurulan temas neticesinde ek2 de size sunduğumuz öneri yazılı olarak CTP-BG'ye iletilmiş ve ancak basın toplantısı vasıtası ile bu önerimize olumsuz cevap verdikleri öğrenilmiştir.

 

Gelinen bu aşamada dahi bugün yapılan yeni girişimler vardır ve her iki tarafta bu girişimleri değerlendirmek durumundadır.

 

Değerli basın mensupları, gerçekleşen seçimlerde halkımız tarafından bu iki partiye değişim için büyük bir sorumluluk yüklenmiştir. DPUG olarak bu sorumluluğun bilinci içerisinde hareket ederken elbette beklenilen koalisyonun oluşamaması halinde başka alternatiflerin de denenmesi gündeme gelecektir. Parti Meclisimiz dün akşam gerçekleştirdiği toplantı ile bu anlamda Genel Başkan olarak bana yetki vermiştir.

 

Bu yetkiyi CTP-BG ile kesin bir sonuca ulaştığımız andan itibaren kullanmayı etik olarak doğru bulduğumdan son girişimlerin neticesini de beklemek durumunda olduğumu belirtmeliyim.

 

Unutulmamalıdır ki, her iki parti halkımıza ayrı ayrı programlar iletmiş ve ancak halkımız iki partiye de bu programı tek başına uygulamaya koyma yetkisi vermemiştir. Bu nedenledir ki, taraflar programlarını birleştirerek ve birlikte hareket etme zorunluluğunu hissederek yola devam etmek durumundadır. DPUG olarak biz bu anlayışla görüşmeleri sürdürmekteyiz ve karşı taraftan da beklentimiz bu doğrultuda hareket etmeleridir.

 

Gelinen noktada DPUG olarak CTP-BG'nin kendi iç tartışmalarına katkıda veya köstekte bulunmak durumunda olamayız. İç tartışmaları veya başka hesaplar nedeniyle önerilerimize karşı duranlar var ise biz kendimizi bu çatışmanın dışında tutmak isteriz.

 

Kamuoyuna ve CTP-BG tabanına yanlış veya eksik mesaj verilmesini önlemek adına gerçekleştirmiş olduğumuz bu basın toplantısına gösterdiğiniz ilgi nedeniyle hepinize teşekkür eder, halkımızın beklentilerine cevap verecek bir sonucun ortaya çıkması için gereken hassasiyeti göstermekte olduğumuzu bir kez daha yinelerim.”

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76