Body Altı - Banner Sistem Kodları
  • BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 30 °C
  • Lefke 31 °C

DP-UG Kurultayı başladı

DP-UG Kurultayı başladı
Demokrat Parti Ulusal Güçler 9’uncu Olağan Kurultayı bugün Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yapılıyor.Kurultay’da Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel...

Demokrat Parti Ulusal Güçler 9’uncu Olağan Kurultayı bugün Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda yapılıyor.

Kurultay’da Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanlığı için 4 aday, halen Genel Başkanlık Görevini sürdüren Serdar Denktaş, Genel Sekreter Bengü Şonya, Fuat Türköz Çiner ve Abdurrahman Ömeroğlu yarışıyor.

KURULTAY AÇILDI

Salona alkışlar ve “Başbakan Denktaş” sloganları eşliğinde DP/UG Genel Başkanı, başkan adayı Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş geldi.

Demokrat Parti Ulusal Güçler 9’uncu Kurultayı, Bengü Şonya’nın nisap sağlandığını açıklayarak Kurultay’ı açmasıyla başladı.

Şonya açılışta yaptığı konuşmada, 21 yıl önce kurulan partinin oluşturduğu enerjinin KKTC’nin tarihine damga vurduğunu ifade ederek, partilileri birbirine kenetleyen inançlardan ödün vermeyişlerinin siyasette başarılarının nedeni olduğunu söyledi.

Divan Başkanlığına DP/UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek getirildi.

Daha sonra Hakan Dinçyürek başkanlığında Divan üyeleri oylanarak kabul edildi.

Divan Başkan yardımcılığına Menteş Gündüz, Yazmanlığa Ömer Adal, Rahme Öğütveren ve Erdoğan Arıkan seçildi.

Divan oluşturulmasının ardından konuşan Dinçyürek, Demokrat Partinin kurulduğu günden itibaren demokrasiye ve çok sesliliğe önem verdiğini söyledi.

DP’nin eşitlik ilkesine, herkesin fırsat eşitliğine önem verdiğini kaydeden Dinçyürek, asla ödün vermeyecekleri bir diğer konunun da Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ulusal dava için çizdiği yolda ilerlemek olduğunu kaydetti.

Kurultay saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla devam etti. Daha sonra konukların konuşmaları yer aldı.

“DELEGE SAYISI 2292… BAŞKANIN SEÇİLEBİLMESİ İÇİN 1147 OYA İHTİYAÇ VAR”

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, DP/UG 9. Olağan Kurultayı’nda 2 bin 292 delegenin oy vereceğini belirterek, genel başkanın seçilmesi için bin 147 oya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Dinçyürek, ilk turda başkanlık seçimi için salt çoğunluk olan bin 147 rakamının bulunmaması halinde 2. turda da salt çoğunluk aranacağını, yine bulunmaması halinde ise 3. turda delegeden en çok oyu alacak adayın genel başkan seçileceğini söyledi.

DP/UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek, kurultaydaki delege sayısı ve oylama ile ilgili teknik konularda TAK muhabirinin sorularını yanıtladı.

Dinçyürek, DP/UG’nin delege sayısının 2 bin 292 olduğunu, bin 147 sayısıyla nisabın sağlanabileceğini ve kurultayın açılabileceğini ifade etti.

Kurultayın açılmasıyla genel başkanın ilk turda seçilebilmesi için bin 147 oy yani delege sayısının salt çoğunluğunun bir fazlasını alması gerektiğini ifade eden Dinçyürek, bu rakama ulaşılamaması halinde divan başkanlığının ikinci turun ne zaman ve kaç adayla yapılacağına karar vereceğini vurguladı.

Tüzüğe göre ikinci tura kaç adayla gidileceğinin net olmadığından buna divanın karar vereceğini söyleyen Dinçyürek, ikinci turda da salt çoğunluğun bir fazlasının yani bin 147 oy aranacağını söyledi.

Dinçyürek, ikinci turda da salt çoğunluğa ulaşılamaması durumunda üçüncü tura gidileceğini ve en çok oy alan adayın genel başkan seçileceğini anlattı.

10.00’da başlayacağı açıklanan kurultayın nisabının 11.20 itibarıyla sağlandığını da belirten Dinçyürek, kurultayda her ilçenin ayrı bir renk ile oy vereceğini, oylamanın konuşmaların ardından başlayacağını ve oy verme işleminin saat 20.00 civarına kadar süreceğini söyledi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU KURULTAYA GELDİ

DİVAN OLUŞTURULDU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) 9. Kurultayını izlemek üzere kurultayın yapılacağı Atatürk Spor Salonu’na geldi.

DP/UG’lilerin coşkuyla karşıladığı Cumhurbaşkanı Eroğlu, delegeleri selamladı.

Eroğlu’nun ardından salona alkışlar ve “Başbakan Denktaş” sloganları eşliğinde DP/UG Genel Başkanı, başkan adayı Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş geldi.

“Tek yürek, geleceğe” sloganıyla yapılan DP/UG 9. Olağan Kurultayı’nı, DP/UG Genel Sekreteri, genel başkan adayı Bengü Şonya açtı ve divanın oluşturulmasıyla kurultay başladı.

Divan Başkanlığına DP/UG Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek getirildi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615