• BIST 1.377
  • Altın 461,740
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

DP suskun, UBP ve TDP ne diyor?

Kıbrıs Ada HaberCTP ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından DP önerilerine CTP'den sessizce yanıt beklerken, UBP ve TDP’den...
DP suskun, UBP ve TDP ne diyor?

Kıbrıs Ada Haber

CTP ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından DP önerilerine CTP'den sessizce yanıt beklerken, UBP ve TDP’den hükümet kurma çalışmalarına yönelik önemli açıklamalar geldi.

UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, CTP’nin UBP ile hükümet kurması halinde, söz verildiği gibi hesap sorulamayacağı yönündeki düşünceleri değerlendirdi.

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ise, TDP’nin gündeminde koalisyonun bulunmadığını belirterek, UBP-DP ve TDP koalisyonun ihtimal dışı olduğunu söyledi.

Numan: Araştırılacaksa geçmiş de araştırılmalı

UBP Genel Sekreteri Necdet Numan, CTP’nin UBP ile hükümet kurması halinde, söz verildiği gibi hesap sorulamayacağı yönündeki söylentiler üzerine, geçmiş hükümet dönemlerinin icraatlarının da araştırılıp sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Necdet Numan; “Bu konuyu türbinlere karşı kullanıyorlar. Hesap soracaklarsa sorsunlar. Bizim veremeyecek hesabımız yoktur. Yalnız bir araştırma yapılacaksa geriye dönük her araştırmanın yapılması gerekir. Tüm partilere dair araştırma yapılmalıdır” dedi.

Özyiğit: TDP’nin gündeminde koalisyon yok

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit ise, koalisyonun TDP’nin gündeminde bulunmadığını söyledi. Özyiğit, UBP-DP ve TDP koalisyonunun ihtimal dışı olduğunu söyledi.

“Bizim gündemimizde hükümet kurma yoktur. Bizim partimizde istifalar yaşandı ve Kasım ayında yapılacak kurultaya gidilirken, ilçe ve örgüt komitelerini belirleme çalışmaları yapıyoruz. Ancak tabii ister istemez ülkemiz bir hükümet krizine mi gidiyor? Yoksa CTP kendi içinde hesaplaşarak hangisi ile hükümet kurmalı şeklinde bir arayış içinde mi?’ şeklindeki gelişmeleri biz de izliyoruz. Bizim dışımızda TDP’nin de adın geçtiği bir takım seslendirmeler oluyor. 3’lü koalisyon gibi, ama ben tekrar ediyorum, öncelikli olarak bizim hükümette yer almamız söz konusu değil. Bizim dışımızda diğer partiler bir hükümet kurup da bize de ihtiyaç olursa o zaman tamam ama sayısal olarak bize ihtiyaç yok, o zaman bize neden ihtiyaç var? Bunu açıkça belirtmeleri gerekir. Biz hiç kimsenin koltuk değneği olmayız, onu söyleyeyim. Ancak kendilerinin aralarında oluşturacağı bir hükümet olgusunda, sayısal olarak, 26 sayısını yitirir de bize gelirlerse o zaman da partimiz yetkili organları önerileri değerlendirir.”

“UBP-DP-TDP koalisyonuna pek ihtimal yok”

UBP ve DP koalisyonunda da kendilerini koltuk değneği olarak mı algılayacakları yönündeki soru üzerine de Özyiğit, UBP-DP ve TDP koalisyonunun ihtimal dışı olduğunu söyledi.

“Bize neden gelindiği ve hedefler açık ve seçik ortaya konmalıdır. Bilindiği gibi Ankara’nın dayatmaları konusu gibi bizim hassas olduğumuz pek çok konular var. Bu dayatma paket ilerletilecek mi? Bizim buna karşı net bir duruşumuz var. Bunun dışında seçim yasaları ve Anayasa’da bir takım reformlar var. Seçim bildirgesinde verdiğimiz sözler var. Dolayısıyla, UBP ve DP ile bir oluşum olabilir mi? Buna pek ihtimal görülmüyor. Ancak bugüne kadar Türkiye’ye verdikleri taahhütlerden vazgeçerlerse, Kıbrıs Türkü kendi evinin efendisi olacak ve kendi kararlarımızı kendimiz vereceğiz derlerse o zaman da oturup değerlendireceğiz.”

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76