• BIST 117.396
  • Altın 166,938
  • Dolar 3,9342
  • Euro 4,8334
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Downer'den yeni çaba

Downer'den yeni çaba
Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin zeminine açıklık kazandıracak ortak açıklama üzerinde henüz anlaşmaya varılmazken Kıbrıs’taki liderlerin...

Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin zeminine açıklık kazandıracak ortak açıklama üzerinde henüz anlaşmaya varılmazken Kıbrıs’taki liderlerin Ekim ayı içerisinde bir araya gelmesinin zor, hatta imkansız olarak addedildiği belirtildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ise, yeni çabalarda bulunmak için Kasım ayında adaya geleceğinden bahsediliyor.

Haravgi gazetesi “Üzerinde Anlaşmaya Varılan Ortak Açıklama Olmadan Görüşme İmkansız” başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Kasım ayı başında yeni çabalarda bulunmak için adaya gelmesinin akıllarda bulunmasıyla birlikte, Kıbrıs’taki  liderlerin, Kasım ayının ilk on beş günü içerisinde görüşmesinin de mümkün gözükmediğini yazdı.

Habere göre Downer, çabaları ve misyonu çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşecek.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Downer’in, müzakerelerin zeminini belirleyen BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarını hayata geçirmesinde fayda bulunduğunu daha önce açıkça dile getirdiğini yazan gazete, Anastasiadis’in, BM Genel Sekreteri’nin temsilcisiyle ikinci kez açıkça çatıştığını da anımsattı.

Habere göre, bir kaynak, gazeteye yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının tutumundan dolayı yaygınlaşmış hayal kırıklığına rağmen, ortak anlaşma üzerinde anlaşmaya varılması için çabaların sürdüğünü belirtti.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının, “uzlaşmaz” göründüğünü savunarak, Kıbrıs Rum tarafının UNFICYP’e ilişkin son karardan Hristofyas-Talat ortak açıklamalarının çıkarılmasını istemesi faaliyetiyle, kendisine (Kıbrıs Türk tarafına) verilen fırsatı yakalamaya çalıştığını ileri sürdü.

Kıbrıs Türk tarafının, “sahte devletin yükseltilmesiyle birlikte imaj yaratma puanı kazanmak için” iki müzakerecinin Atina ve Ankara ziyaretlerine odaklandığının görüldüğünü, buna bağlı olarak Atina ve Ankara’daki görüşmelerin müsteşar düzeyinde gerçekleştirilmesini istemesinin tesadüf olmadığını iddia eden gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un Atina’dan yaptığı “görüşmelerin Bakanlık düzeyinde değil yüksek düzeyde gerçekleştirileceği” şeklinde uyarı niteliğindeki açıklamasıyla bu konuya yanıt verdiğini de savundu.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NUN AÇIKLAMASI

Fileleftheros gazetesi “Egemenlik ve Vatandaşlığı Paylaşıyorlar-Türkler Eroğlu Aracılığıyla Konfederatif Çözüm Konusunda Alıştırma Yapıyor” başlıklı haberinde, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, “kurulacak olan ortaklık devletinin uluslararası bir kimliği olacağı ve bu devletin Birleşmiş Milletler’de bir sandalyesinin bulunacağı” şeklindeki açıklamalarına yer verdi.

Gazete Kıbrıs’taki liderlerin özel temsilcilerinin Atina ve Ankara’ya yapacakları ziyaret tarihlerinin belirlenmesi beklenirken Türk tarafının, “dikenli” konulara değinerek  kamu oyu açıklamalarında alıştırma yaptığını ileri sürdü.

Gazete, KKTC Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü Osman Ertuğ, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ’nin(açıklamalarının) ardından sırayı dün de Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun aldığını yazdı.

Gazete (kendi yorumuyla)Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Türk tarafının egemenlik konusundaki tezini netleştirmeye acele ettiğini savunurken bu konunun ayrıca  ortak açıklama için anlaşmaya varılmasında engel olarak addedildiğini de belirtti.

NAMİ-MAVROYANNİS GÖRÜŞMESİ KONUSU

Fileleftheros gazetesi “Nami-Mavroyannis İle Üç Görüşme” başlıklı haberinde, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis arasındaki görüşmelerin her iki tarafı da meşgul etmeye devam ettiğini yazdı.

Gazete, KKTC Dışişleri Bakanı Nami’nin, biri KKTC’de, biri Güney Kıbrıs’ta bir diğeri de ara bölgede olmak üzere Mavroyannis ile üç kez görüştüğünü Kıbrıs Türk basınına açıkladığını yazdı.

Gazete, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’nun da dün bu konuya değindiğini ve Nami ile Mavroyannis arasındaki görüşmelerin gizli yapılmadığı şeklinde açıklama yaptığını belirtti.

Simerini gazetesi “ Türkler Gizli Görüşmeler Konusunda Israrlı” başlıklı haberinde, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu’nun bu konudaki açıklamasına yer verdi.

Gazete, aynı haberinin içerisinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da açıklamalarını aktardı.

Politis gazetesi ise, “Hedef Anlayış” başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Başbakan Yorgancıoğlu’nun  açıklamalarına yer verdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615