• BIST 95.166
  • Altın 187,046
  • Dolar 4,7472
  • Euro 5,5566
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 39 °C
  • Mağusa 40 °C
  • İskele 40 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

Downer yeniden adaya geliyor

Downer yeniden adaya geliyor
Rum basını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın 12 Ocak’ta adaya geleceğini duyurdu.Kıbrıs’ta...

Rum basını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın 12 Ocak’ta adaya geleceğini duyurdu.

Kıbrıs’ta taraflar arasında ortak açıklama metni üzerinde uzlaşıya varılamamasının ardından, daha basit içerikli bir metinde uzlaşılması için girişim başlatılacağı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in 12 Ocak’ta adaya gelmesinin beklendiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi haberine göre, Birleşmiş Milletler’in, ABD ve İngiltere’yle, bir girişimde daha bulunulması gerektiği konusunda uzlaşıya vardıklarını ve bu plan çerçevesinde, BM Barış Gücü UNFICYP’in görev süresinin uzatılmasına ilişkin raporun onaylanmasını Ocak ayı sonuna ertelediklerini ifade etti.

Gazete, İngiltere’nin ise, UNFICYP raporuna, üzerinde uzlaşı olsun yada olmasın, ortak açıklamaya ilişkin değinme eklenmesini istediğini öne sürdü.

Gazete haberinde UNFICYP raporunun onaylanmasına kadar ortak açıklamada bir gelişme yaşanmaması durumunda liderlere çaba göstermeye devam etmeleri çağrısında bulunulacağı bildirildi.

Gazetede, Tarafları görüşmelere yeniden başlamaya mecbur bırakmak için Güvenlik Konseyi Başkanı’nın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklama yapması fikrinin de gündemde olduğu ifade edildi.

Gazete, Downer’in, Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmeden önce, 12 Ocak’ta adaya geleceğine ilişkin bilgiler bulunduğunu belirtirken “çözümün temelini betimleyecek, kısa ve öz bir ortak açıklamada anlaşmaya varılmasından söz edildiğini”, Kıbrıs Rum tarafının bunu görüştüğü, BM’nin buna olumlu baktığı, Türk tarafının görüşünün ise bilinmediğini iddia etti.

Kathimerini gazetesinde ise, 12 Ocak’ta adaya gelmesi beklenen Downer’in birkaç günlüğüne temaslarda bulunacağı ve hedefinin “tipik ortak açıklama” yapılması olacağını iddia etti.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 13-17 Ocak tarihleri arasında İngiltere’yi ziyaret edeceğini hatırlatan gazete, bu sebepten ötürü Downer’in 12 Ocak’ta adaya gelmesinin Kıbrıs Rum tarafı için uygun olup olmayacağının gündemde olduğunu yazdı.

Habere göre Downer adaya gelişinde, taraflar özlü bir ortak açıklama metninde uzlaşamadıkları için tarafların en azından tipik bir açıklamada uzlaşmaları ve ortak açıklamaya engel olan konuların da, uluslararası faktörlerin ve diğer unsurların da yer alacakları bir süreçte, yani müzakerelerin al-ver kısmında ele alınması fikrini ileri götürecek.

Downer’in 12 Ocak’ta adaya geleceğinin kesinleşmesi durumunda Anastasiadis’le gerçekleştireceği bir görüşmenin ardından daha kısa bir ortak açıklamada uzlaşı sağlanabilmesi için tarafların müzakerecileriyle görüşmelere başlamasının öngörüldüğünü yazan gazete, Downer’in 22 Ocak’ta Güvenlik Konseyi’ni bilgilendireceğini belirtti.

Gazete ayrıca, Rum Ulusal Konseyi’nin 8 Ocak Çarşamba günü toplanarak Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ve uygulanması olası senaryoları ele alacağını da hatırlattı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615