• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062
 • Lefkoşa 15 °C
 • Girne 15 °C
 • Mağusa 15 °C
 • İskele 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • Lefke 15 °C

Downer yaranmak için uzlaştı!

Downer yaranmak için uzlaştı!
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, dün akşamüzeri Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le Rum Başkanlık Sarayı’nda...

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, dün akşamüzeri Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le Rum Başkanlık Sarayı’nda görüştü.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Downer’in Anastasiadis’le “maceralı bir günün ardından” gerçekleştirdiği dünkü görüşme “zaman kazanmak, kendisine yönelik tepkileri yatıştırmak ve görevi başında kalabilmek için geri adım atma taktiğini benimsediği” yorumlarında bulundular.

Gazete: “Downer’den Yaranma – Anastasiadis Söylendi O Yanlış Anlamadan Bhsetti – Yaranmak İçin Uzlaşı Köprüsü Attı – Takvimler Konusunda Yanlış Tercüme!” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis’in dünkü görüşmede Downer’i “ültimatomları ve baskıları kabul etmeyeceği, ayrıca müzakerelerin ancak, başarı perspektifi oluşması halinde başlayabileceği” konusunda uyardığını yazdı.

Anastasiadis’in ayrıca, Kıbrıs sorununun çözümünün temelini içerecek ortak bir açıklamanın yapılmasında ısrar ettiğini de vurgulayan gazete, Downer’in ise “yatıştırıcı” bir tutum sergilediğini ve “ne takvimlerin ne de baskıların söz konusu olduğunu” belirterek BM Sözcüsü’nün açıklamasının “yanlış yorumlandığını” söylediğini iddia etti.

Habere göre Downer görüşmede “istenildiği kadar zaman verileceğini” de vurguladı.

Gazete, Downer ve Anastasiadis’in danışmanlarının, ortak açıklama konusunu ele almak amacıyla görüşmenin sonlarına doğru içeri alındıklarının vurguladı.

Downer-Anastasiadis görüşmesinin dün 12:00’da yapılmasının planlandığını ancak “ortak açıklamada ilerleme sağlanamaması sebebiyle görüşmenin akşam üzerine ertelendiğini hatırlatan gazete, Downer’in bu arada Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’le biraraya geldiğini ve Kıbrıs Türk tarafının dün teslim edilen ortak açıklamaya ilişkin öneri metnini ele aldıklarını yazdı.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının dün verilen önerisinin, “Türklerin daha önceki tezlerinin tekrarı niteliğinde olduğunu” iddia ederken, Mavroyannis’in Anastasiadis’i, Downer’i kabulünden hemen önce, konu hakkında bilgilendirdiğini vurguladı.

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stiliandisi ise, dünkü Downer-Anastasiadis görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in Downer’e, “Kıbrıs sorununun çözümünün temel ilkelerini içermeyen ortak bir açıklama olmadığı sürece müzakerelere katılmayacağını” ilettiğini söyledi.

Habere göre Stilianidis açıklamasında, Anastasiadis’in “gerek son olaylara gerekse BM’nin iyi niyet misyonunu uygulamadaki rolüne ilişkin görüşlerini güçlü biçimde Downer’e ilettiğini” vurguladı.

DOWNER “YANLIŞ ÇEVİRİDEN” SÖZ ETTİ

Öte yandan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Downer, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri’nin Sözcüsünün açıklamalarının “yanlış yorumlandığını, herhangi bir takvimin söz konusu olmadığını” söylediğini yazdı.

Habere göre Downer, “Genel Sekreterin, kendisi (Downer) adada bulunduğu süre zarfında ortak açıklamaya ilişkin bir anlaşma görmeyi istediğinin kastettiğini” belirterek sürecin ağır adımlarla ilerlediğini ve gerekmesi durumunda gelecek hafta, hatta bir sonraki hafta da devam edeceğini vurguladı.

Gazete haberinde ayrıca, Downer ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun dün sabahki görüşmelerinin ardından yaptıkları açıklamaları da yansıttı.

Politis: “Sadece Ortak Açıklamayla Başlangıç – Anastasiadis’ten Şikayet Downer’den İzahat – Ortak Açıklama Yoksa, Yok” başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis’in dünkü görüşmede, ortak açıklama olmaksızın müzakerelere katılmayacağını net bir dille ilettiğini yineledi.

Anastasiadis ve Downer’in dün baş başa 45 dakika görüştüklerini, heyetlerin katılımıyla görüşmenin süresinin bir buçuk saate ulaştığını vurgulayan gazete, Anastasiadis’in görüşmede, Downer’in son dönemdeki icraatlarına ilişkin tüm şikayetlerini ilettiğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis-Downer görüşmesinin, perde gerisinde Salı akşamından itibaren başlayan ve dün de devam eden yoğun bir diplomasi trafiği sonrasında gerçekleştiğini, ortak açıklama konusunda ilerleme sağlanması ve Kıbrıs Rum tarafıyla Downer’in arasındaki ortamın iyileşmesi amacıyla, BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri ve Türkiye’nin çaba sarf ettiklerini iddia etti.

Haberde ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının dün Downer’e, ortak açıklamaya ilişkin öneri belgesi verdiği ancak belgenin “kabul edilemez addedilmesi” sebebiyle Downer tarafından Kıbrıs Rum tarafına iletilmediği iddia edilirken, öğle saatlerine planlanan Anastasiadis-Downer görüşmesinin ertelenmesinin sebebinin de bu olduğu öne sürüldü.

KOENİG BAŞKANLIK SARAYINDAYDI

Gazete, Anastasiadis-Downer görüşmesinin gerçekleştirdiği sırada Rum Başkanlık Sarayına ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig’in geldiğini, gazetecilerin soruları üzerine ise Başkanlık görevlilerin, Koenig’in Rum Başkanlık Müsteşarı Konstantinos Petridis’le önceden randevusu olması sebebiyle, rastlantısal olarak orada bulunduğunu belirttiklerini yazdı.

Diğer gazeteler konuya ilişin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Haravgi: “Sonuç Perspektifi Olmazsa Diyaloga Hayır”.

Simerini: “İnç Kadar İleri, Birçok Adım Geri – Müzakereciler Ortak Açıklama Metninde Uzlaşmadılar”.

Alithia: “Downer Geri Adım Attı – Ültimatomu Geri Çekti”.

Diğer Haberler
 • “Toplu Vatandaşlık” dağıtıldı!16 Ekim 2017 Pazartesi 12:34
 • 4 aday kesinleşti!16 Ekim 2017 Pazartesi 12:02
 • "Akıncı, istifaya zorlanabilir!"16 Ekim 2017 Pazartesi 10:25
 • Tehlike, Avrupa Konseyi'nin gündeminde!12 Ekim 2017 Perşembe 12:11
 • "Rapor, gerçekleri yansıtmıyor!"11 Ekim 2017 Çarşamba 15:37
 • Kıbrıs üzerindeki uçuşlar tehlikeli!10 Ekim 2017 Salı 17:06
 • Kooperatif Bankası’nda G3 tüfeğiyle soygun06 Ekim 2017 Cuma 14:33
 • Anastasiadis’ten iaşe yorumu04 Ekim 2017 Çarşamba 15:34
 • 'Asimilasyon' BM'ye şikayet edilecek04 Ekim 2017 Çarşamba 14:03
 • TC, B planını uygulamaya koydu04 Ekim 2017 Çarşamba 13:43
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615