• BIST 95.305
  • Altın 186,956
  • Dolar 4,7541
  • Euro 5,5592
  • Lefkoşa 36 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 36 °C

Downer 'son çaba' için havaalanından döndü!

Downer 'son çaba' için havaalanından döndü!
BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Kıbrıs sorununa ilişkin ortak açıklama konusunda sonuca varılmasına ilişkin...

BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, Kıbrıs sorununa ilişkin ortak açıklama konusunda sonuca varılmasına ilişkin son bir çaba nedeniyle dün Ada’dan ayrılışını son anda iptal ettiği ve havaalanından geri döndüğü belirtildi.

Politis gazetesi “Downer Biletini Değiştirdi” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, dün akşam Rum Başkanlığına bağlı (gazetenin ifadesiyle) “Kıbrıs sorunu komitesi” ile olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiğini yazdı.

Gazete Downer’in dün gerçekleştirdiği temasların, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bir kısım açıklamaları ve bugün KKTC’ye yapacağı ziyaretin, görüş birliklerine neden olduğunu gösterdiğini belirtti.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Kıbrıs Rum tarafının, dün sabah şekillenen ve de Downer ile KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami görüşmesi sırasında ele alınan, BM’nin sunmuş olduğu, “anlaşmazlık konusu olan”  egemenlik hakkındaki son önerisini incelediğini yazdı.

Downer’in, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile daha sonra Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile temaslar gerçekleştirdiğini yazan gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, tutumunun hala “öngörülemeyen” olarak addedildiğini iddia ederek Kıbrıs Rum tarafının, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugün KKTC’ye yapacağı ziyaretinden Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun tutumunun değişmesini umut ettiğini de ileri sürdü.

Habere göre Rum Başkanlık’ta dün akşam gerçekleştirilen toplantıda, egemenliğin -devletlere, devletçiklere veya halklara ya da halk egemenliğine atıfta bulunmaksızın- Kıbrıslı Türklerden ve Kıbrıslı Rumlardan doğacağı “Birleşik Kıbrıs Federasyonu”ndan (United Federation of Cyprus) söz eden Kıbrıs Rum tarafının talep ettiği egemenlik tanımlarının tasvir edilmesi yönünde çaba harcandı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir saat süren görüşme gerçekleştirdiğini yazan gazete Downer’in Rum Başkanlık binasından ayrılırken somut açıklamalar yapmaktan kaçınmasına karşın, görüşmenin olumlu geçtiğinin görüldüğünü belirtti.

Habere göre Downer açıklamasında sadece “ölçülü(ihtiyatlı) olmamızın önemli olduğu bir aşamadan geçiyoruz bu nedenden dolayı bu aşamada, bu görüşmelerle ilgili daha fazla bir şey söylemek istemiyorum”  dedi.

Müzakerelerin nerede olduğuna ilişkin bir soru üzerine Downer, öngörüler oyununa başlamak istemediğini söyledi.

Alithia gazetesi “Son Anda Domino Gelişmeler” başlıklı haberinde, Kıbrıs sorununa ilişkin özlü müzakerelerin başlaması için iki toplum liderinin ortak bir açıklama konusunda anlaşmaya varmasına ilişkin sürecin, son anda “dramatik bir şekilde” geliştiğini savundu.

Gazete BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in, dün akşam 19:30’dan hemen sonra aldığı bir mesajın ardından, ülkesine dönmek için Ada’dan ayrılmak üzere gittiği havalimanından geri döndüğünü yazdı.

Kıbrıs sorunu konusunda bir kimsenin, hiçbir zaman hiçbir şey için emin olmasının mümkün olmamasına karşın, çeşitli kaynaklardan gelen bilgilerin, ortak açıklamanın bugün “kapatılması” (sonlandırılması) olasılığının büyük olduğu yönünde olduğunu yazan gazete Downer’in, dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile, çıkmazın aşılmasına ilişkin “yapıcı fikirleri” ele aldığını yazdı.

Gazete, Downer’in, Anastasiadis’in yorumlarını duyduktan sonra, daha sonra,  görüş alış verişinde bulunduğu Cumhurbaşkanı Eroğlu ile bir araya geldiğini belirtti.

BM tarafından sunulan yeni önerini dün akşam Kıbrıs Rum tarafına sunulduğunu yazan gazete düzeltici müdahalelerin ardından Kıbrıs Rum tarafının karşı önerilerinin de Kıbrıs Türklere sunulduğunu ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun bugün yanıtının beklendiğini yazdı.

Habere göre bir diplomatik kaynak gazeteye yaptığı açıklamada “tüm ihtimallerin açık olduğunu” söyledi.

Gazete Downer’in dün ayrıca Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Sözcüsü Osman Ertuğ ve Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile bir araya geldiğini, Ertuğ ve Maroyannis ile bugün de görüşmesinin beklendiğini yazdı.

Habere göre Downer’in bugün bir günlük ziyaret için KKTC’ye gidecek olan TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelmesinin de olası olduğu belirtildi.

Gazete Downer’in Cumhurbaşkanı Eroğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamalara da yer verdi.

Habere göre Downer, açıklamasında ölçülülüğün gerekli olduğunu vurgu yaparak Ada’dan dün akşam planlanan ayrılmasına değindi.

Noel için Avustralya’ya gideceğini ve yeni yılla birlikte geri döneceğini ifade eden Downer, tüm Kıbrıslı Türklere iyi yıllar dilerken 2014 yılında Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanmasını da diledi.

Fileleftheros gazetesi, Downer’in Ada’dan dün ayrılmadan önce(gazete bu şekilde verdi) gerçekleştirdiği temaslara yer vererek, Downer’in  gelecekte ne olacağına dair iki tarafın görüşlerini öğrenmeye çalıştığını yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Türk tarafının, tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslararası temsiliyeti kabul etmemesi durumunda başka bir şey görüşmeyeceği” açıklaması yaptı.

Gazete Anastasiadis’in Downer’a “onları ikna etmeye bakın ve o zaman yeniden gelin” dediğini yazdı.

Habere göre gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Anastasiadis, ortak açıklama konusunda bir anlaşma sağlanmasına yakın olunup olunmadığı sorusu üzerine, “aynı yakınlıkta ve aynı uzaklıktayız” yanıtını verdi.

Simerini gazetesine göre bir noel etkinliği çerçevesinde açıklamalarda bulunan Anastasiadis, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin olarak içinden geçilen dönemin çok önemli olduğunu söyledi.

Anastasiadis, uluslararası hukuk temelinde, geniş bir adaletin, bir diğer deyişle ülkenin “işgal ordularından kurtulması”, bağımsız hale gelmesi ve yeniden birleşmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Kendilerinin, AB ve BM üyesi olduğuna atıfta bulunan Anastasiadis, gerek uluslararası hukuk ilkelerinin gerekse AB ilkelerinin, kendi ülkeleri için de mutlak bir şekilde uygulanmasını istediklerini belirterek “sadece o zaman, ülkemiz karşısındaki görevimizi yerine getirdiğimizi hissedeceğiz” ifadesini kullandı.

DAVUTOĞLU-VENİZELOS GÖRÜŞMESİ

Rum basını, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos arasında dün Atina’da gerçekleştirilen görüşmeye ve görüşmeye ilişkin ayrıntılara geniş bir şekilde yer verdi.

Fileleleftheros gazetesi “Atina’da Türk (Uzun) Havaları- Davutoğlu ve Venizelos Kıbrıs Sorununda Anlaşamadılar” başlıklı haberinde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, Atina’da, iki kurucu devlete atıfta bulunarak Kıbrıs sorununa ilişkin olarak kendi kendini yinelediğini yazdı.

Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, önkoşul olmaksızın(ortak açıklamayı kast etmeksizin) müzakerelerin en kısa zamanda başlamasında ısrar ederek  Türk tarafının kamu oyu önünde baş başa görüşmelerde söylediklerini yinelediğini savundu.

Türk tarafının, Kıbrıs Rum tarafının ısrar ettiği bazı söylemlere(ifadelere) yapıştığı izlenimini verdiğini ileri süren gazete TC Dışişleri Bakanı  Davutoğlu sorumluluk yükleme oyununun açık olduğunu ve bunun, bugün, KKTC’ye yapacağı ziyarette de ortaya çıkmasının beklendiğini iddia etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos’un, Davutoğlu’na, “Kıbrıs sorununda ilerleme sağlanmazsa Türkiye-Yunan ile Avrupa-Türkiye ilişkilerini kast ederek,  herhangi bir cephede ilerleme olmayacağını” söylediğinin de görülmekte olduğunu yazan gazete TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, Venizelos’tan önce Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile de bir araya geldiğini belirtti.

Gazete ayrıca Davutoğlu ile Venizelos arasındaki anlaşmazlığın, ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında da ortaya çıktığını belirterek Davutoğlu ile Venizelos’un açıklamalarına da geniş bir şekilde yer verdi.

Simerini gazetesi ise TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Atina ziyaretini “Aman-Aman Annan’ı İstiyorlar” başlığıyla aktarırken, Atina’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Davutoğlu’nun, Rum halkının ret ettiği Anan Planı’na değindiğini yazdı.

Gazete haberin ayrıntılarını verdiği iç kısmında ise  “Türk Dışişleri Bakanı Atina’da Sürekli Annan Planı’ndan Söz Etti- Vampirler Uyandı” başlıklarını kullandı.

Kıbrıs Rum tarafının Annan Planı’nın, oylandıktan on yıl sonra, öldüğünü söylemesinin mümkün olmasına karşın Türklerin, Annan Planı’ndan bahsetmekte ısrarlı olduğunu yazan gazete Davutoğlu’nun “Anastasiadis’in seçilmesinden memnuniyet duyduklarını ve bunun iyiye alamet olduğunu zira Anastasiadis’in Annan Planı’nı destekleyen bir kişi olduğu” şeklindeki sözlerine de yer verdi.

Politis gazetesi ise haberi “AB’nin Sürpriz Rolü” başlığıyla yansıtarak TC ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarının açıklamalarına yer verdi.

Alithia gazetesi “ Davutoğlu: “Tek Kıbrıs”” başlığını kullanırken Haravgi gazetesi ise haberi “Ortak Açıklamaya İlişkin Arzu Yerine Getirilmemiş-Davutoğlu Türkiye’nin Yapabileceğini Yaptığını Söyledi” şeklinde aktardı.

“CYPRUS ADADEMİC DİALOGUE”

Politis gazetesi, her iki toplumdan akademisyenlerin oluşturduğu sivil toplum örgütü “Cyprus Academic Dialogue’”un, bir açıklama yaparak ortak açıklama konusunda uzlaşmaya varılması ve müzakerelerin yeniden başlaması çabalarındaki gelişmelerin aldığı olumsuz şekle yönelik endişe belirttiğini yazdı.

Habere göre Cyprus Academic Dialogue” açıklamasında ayrıca Kıbrıs sorunun çözümüne ilişkin belirli önerilerden de bahsederken görüşmelerin sonuç verici olabilmesi için görüşmelerin siyasi eşitliğe dayalı iki kesimli, iki toplumlu federasyon formülüne dayalı olması gerektiğini ifade etti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615