• BIST 106.846
 • Altın 144,081
 • Dolar 3,5290
 • Euro 4,1310
 • Lefkoşa 37 °C
 • Girne 37 °C
 • Mağusa 37 °C
 • İskele 37 °C
 • Güzelyurt 35 °C
 • Lefke 37 °C
 • Mağusa’nın yeni yüzü CORNER PARK PROJESİ
 • Mağusa’nın yeni yüzü CORNER PARK PROJESİ

'Downer ayrılırsa oklar Güney'e yönelecek!'

'Downer ayrılırsa oklar Güney'e yönelecek!'
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Avustralya’nın Londra Yüksek Komiserliği’ne atanacağı ancak Kıbrıs sorunuyla...

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın Avustralya’nın Londra Yüksek Komiserliği’ne atanacağı ancak Kıbrıs sorunuyla ilgili görevinden hemen ayrılmayacağı haber verilirken Downer’ın da, Londra Yüksek Komiserliği’ne atanmasının Rum tarafının kendisiyle ilgili itirazlarına bağlanmasını arzu etmediği bildirildi.

Fileleftheros “Downer’a Büyükelçi Kostümü... Londra’ya Atanıyor, Başarısız Ayrılıyor Görünmemek İçin Şimdi Gitmek İstemiyor” başlığıyla yansıttığı haberinde Downer’ın önünde Avustralya hükümetinin kendisini Londra’ya Avustralya’nın Yüksek Komiseri ataması teklifi bulunduğunu yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak Downer’ın teklifi kabul edeceğini ancak bunu hemen yapmak istemediğini yazan gazete, Downer’ın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanlığı görevinden ayrılışının Rum tarafından gördüğü baskılarla ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in son şikâyet mektuplarıyla bağlantılı görülmesini istemediğini kaydetti.

“SÖZLEŞMESİNİ 6 AY UZATMASI, ZAMAN KAZANMAK VE AYRILIŞINI AVUSTRALYA’NIN TEKLİFİNİ KABUL ETMESİ OLARAK GÖSTERME ÇABASI”

Downer’ın, BM ile arasındaki sözleşmeyi birkaç gün önce 6 ay daha uzatmasının da tesadüf olmadığı görüşünü ortaya koyan gazete bunu, zaman kazanıp ayrılışını, ‘Avustralya’nın teklifini kabul etme’ olarak göstermek için yaptığı yorumunda bulundu, özetle şunları yazdı:

“Downer’ın Andreas Mavroyannis’le görüştüğü dün de bu yöndeki bilgileri doğrulamamasına karşın Downer’ı bugüne kadar destekleyen ülkelerden yabancı diplomatik kaynaklar BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı’nın artık mazi olduğunu ortaya koydular.

Niyetinin ne olduğundan bağımsız olarak dün, ortak açıklamayla ilgili anlaşmazlıkların üzerine köprü kurmak için son çabasını harcayan Downer, bugün New York’a gitmek üzere Ada’dan ayrılıyor.  Başkan Anastasiadis ve Derviş Eroğlu ile görüşmemeyi yeğledi. Downer da, Genel Sekreter’e gönderdiği mektupların içeriğinden dolayı Nikos Anastasiadis’ten rahatsız görünüyor.

“DOWNER KIBRIS’LA İLGİLİ GÖREVİNDEN ELEŞTİRİ YAPARAK GİTMEYİ TERCİH EDERSE, OKLARI RUM TARAFINA YÖNELECEK”

Bilindiği gibi Aleksander Downer 22 Ocak’ta Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs sorunuyla ilgili bilgi verecek. Ortaya konulan soru ise Downer’ın eleştirerek mi gideceğidir. Eleştirerek gitmeyi tercih ederse okları Kıbrıs Rum tarafına yönelecek.

Birleşmiş Milletler dün de basına (Politis, Kıbrıs, Afrika) yansıyan haberleri doğrulamamaya çalıştı.  BM Barış Gücü Basın Sözcüsü Michel Bonnardeaux KİPE’ye, Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Downer’ın sözleşmesinin 6 ay daha uzatıldığını söyledi, şunları ekledi:

‘Yazılanları gördüm, Sayın Downer’a sordum. Bana, sözleşmesini daha yeni uzattığını, yazılanların gerçeği yansıtmadığını söyledi.’”

Simerini ise bunun, Downer’ın BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı olarak Ada’ya yaptığı son ziyaret olduğuna dair basına yansıyan haberlere ve bu haberleri doğrulayan başka senaryolara karşın üst düzeyli diplomatik bir kaynağın, eldeki bilginin Downer’ın mevcut mevkiinden ayrılmayacağı yolunda olduğunu söylediğini yazdı.

RUM MÜZAKERECİ MAVROYANNİS’LE SÜRPRİZ GÖRÜŞME

Gazete Downer’ın dün Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis ile sürpriz bir görüşme yaptığını belirterek, eldeki bilgilerin, prosedürel nitelikte olduğu belirtilen görüşmenin, önceki gece Mavroyannis’e yeni bir görüşme istediğini ileten Downer’ın inisiyatifiyle gerçekleştiği yönünde olduğunu kaydetti.

Gazeteye göre Downer Mavroyannis’le görüşmeyi, Güvenlik Konseyi’ne bilgi vereceği tarihe kadar ortak açıklamada mutabakat sağlanamaması halinde Rum tarafının niyetini öğrenmek istediği için ayarladı. Bugün New York’a gidecek olan Downer ayın 22’sinde Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle ilgili bilgi verecek.

EURO.KO Başkan Vekili Mihalis Yorgallas, Downer meselesindeki gelişmeleri yorumladı. Yorgallas, Downer’ın 6 ay daha görevde kalmasının, “beklenmekte olan müzakerelerin başarısızlık unsuru olduğu” görüşünü ortaya koydu.

Alithia da haberi “Downer’a Kıbrıs Sorununda 6 Ay Uzatma” başlığıyla okurlarına aktardı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615