• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 28 °C

Downer adaya geliyor

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, Eylül ayının ilk 10 günü içerisinde Kıbrıs’ta bulunacağı haber verildi.Elde...
Downer adaya geliyor

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’in, Eylül ayının ilk 10 günü içerisinde Kıbrıs’ta bulunacağı haber verildi.

Elde ettiği “güvenilir bilgilere” dayanarak, Downer’in adayı, BM’nin müzakereler sürecinin yeniden başlaması ışığında yapmakta olduğu hazırlık çerçevesinde ziyaret edeceğini yazan Fileleftheros, Downer’in adada bir dizi temaslarda bulunacağını ve yapacağı görüşmelerle, müzakereler sürecinde izlenecek yönteme ilişkin “yeşil ışık” almaya çabalayacağını kaydetti.

Downer’in Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Özel Temsilcisi ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Osman Ertuğ, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile ayrı ayrı görüşmesinin beklendiğini kaydeden gazete, Downer’in Mavroyannis ve Ertuğ ile daha çok sürecin detaylarını görüşeceğini, aynı zamanda niyetleri ve istekleri ölçeceğini belirtti.

BM Genel Sekreterliğinin, Downer’in, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in New York’a gitmesinden önce adaya gelmesini gerekli gördüğünü anlatan gazete, son hazırlıklar için Eylül ayının ilk 10 günü haricinde başka zaman olmadığını, çünkü BM’nin, BM Güvenlik Konseyinin son kararı temelinde, sürecin erteleme olmadan Ekim ayında başlaması gerektiği şeklinde düşündüğünü ifade etti.

Yine elindeki bilgilere dayanarak, Downer’in, Anastasiadis-Downer görüşmesi ve müzakerelerin yeniden başlaması hazırlıkları çerçevesinde, Kıbrıs sorunuyla ilgilenmekte olan BM yetkilileriyle istişarede bulunmak için Lefkoşa’nın ardından New York’a gideceğini aktaran gazete, BM’nin Kıbrıs grubunun, eldeki verileri değerlendireceğini ve çeşitli senaryoları gözden geçireceğini ekledi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU’NUN AÇIKLAMALARI RUM BASININDA

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun, dün Mücahit Komutanları Derneği heyetini kabulünde, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalar, Rum gazetelerinde şu başlıklarla yer aldı;

Fileleftheros: “Doğrudan Al-Ver’e… Mektupla İlgili Homurdanmalar”

Haravgi: “Çözümsüzlükten Kıbrıslı Rumlar Sorumlu… Kıbrıs Türk Lideri Müzakerelerin Al-Ver Aşamasına Geçmesi Gerektiğini Düşünüyor”

Simerini: “Eroğlu İyi Niyet İstedi… Mektubun Basına Sızmasından Ötürü Kıbrıs Rum Kesimini Suçladı- Eroğlu, Müzakerelerin Başlar Başlamaz, Al-Ver Aşamasına Geçmesi Gerektiğini Savundu”

Politis: “Eroğlu Mektubun Basına Sızmasından Rahatsız Oldu… Yanıt Bekliyor”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76