• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062
 • Lefkoşa 15 °C
 • Girne 15 °C
 • Mağusa 15 °C
 • İskele 15 °C
 • Güzelyurt 12 °C
 • Lefke 15 °C

Doğuş Derya: Beni cadılaştırdılar

Doğuş Derya: Beni cadılaştırdılar
Milletvekili Doğuş Derya, çok tartışılan yemin krizi sonrasında, partisinde bir ayrımcılığa maruz kalmadığını söyledi; kendisini eleştirenlere yanıt...

doğuş derya meclis yemin töreni antMilletvekili Doğuş Derya, çok tartışılan yemin krizi sonrasında, partisinde bir ayrımcılığa maruz kalmadığını söyledi; kendisini eleştirenlere yanıt verdi.

Star Kıbrıs-Gözde AKBEN

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Milletvekili Doğuş Derya, Günaydın Ada programının konuğu oldu. Cumhuriyet Meclisi’nin açılış töreninde ettiği yemin ile Türkiye basınının gündeminde de uzun bir süre yer alan Derya, krize dönüşen yemin olayının detaylarını anlattı. Vicdanen rahat olduğunu belirten Derya, o dönem tepki alacağını da bildiğini ama konunun kamuoyunda tartışılması için böyle bir yöntem tercih ettiğini belirtti. “Savaş ve çatışma ikliminin hakim olduğu yerlerde ilk önce vicdanların sesi kısılır” diyen Derya, bunun önüne geçebilmek için böylesi bir yemini tercih ettiğini belirtti.

BENİ CADILAŞTIRDILAR:

Bazı basın organları ve çevrelerinin kendisini ‘cadı’ gibi göstermeye çalıştığını da belirten Derya, bu durumu da eleştirdi. Bu girişimlerin maksatlı olduğunu belirten Derya; “Ben o gün Meclis kürsüsünde süre gelen yemini de edeceğimi söylemiştim ama vekillerin birçoğu ilk cümlenden sonra büyük bir tepki gösterdi. Hatta bir ara üzerime yürüyeceklerini de zannettim”dedi. Basının da bu durumu körüklediğini savunan Derya; “Normal yemini de edeceğim dediğim anda şiddetli bir kavga yapıyormuş gibi bir fotoğraf da kullanıldı ve basın da bunu körükledi. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal hak ve özgürlükler konusunda çalışan insanlar aktivist bir geçmişten de geliyorlarsa zaman zaman ezber bozucu işler yaptıklarında onları agresif gösterme eğilimi olur basınımızda bunu tercih etti”dedi.

YEMİN, SORGULAMANIN ÖNÜNÜ AÇTI:

Çok konuşulan bu yeminin Türkiye ve Güney basınındaki bazı makalelerde de yer aldığını söyleyen Derya, bu makalelerin büyük bir kısmının sorgulamayı da beraberinde getirdiğini belirtti. “Güney’deki ve Türkiye’deki yazarların bir kısmı bu yemini sorguladı ve kendi yeminleriyle karşılaştırdı” diyen Derya, kendisini eleştiren Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya da yanıt verdi. Söz konusu Kıbrıs olunca Türkiye’deki bazı önemli isimlerin milliyetçilik damarlarının daha ağır bastığını ifade eden Derya; “Sanırım aynı durum İlber Hoca için de geçerli oldu”dedi. Bu yemini dile getirirken eleştiri alacağını bildiğini de söyleyen Derya; “Eleştiri almadan olmaz büyük toplumsal dönüşümler hep cesur adımlarla olmuştur”dedi.

KKTC’Yİ TANIMIYORUM DİYE BİR ŞEY YOK:

Etmiş olduğu yeminle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin varlığını ikinci plana atması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını da savunan Derya; “Elbetteki Kıbrıslı Türkler ada yeniden birleşinceye dek bir toplum oldukları için belli bir organizasyona ihtiyaçları vardır. Bu hayatı örgütleyecek bir devlete ihtiyacı vardır bu da KKTC’dir. Eğer ben bu devleti tanımıyor olsaydım seçime girip de Meclis’e girmezdim”dedi. Devletle ilgili değil bu devletin temellendirildiği ötekileştirici ve milliyetçiliği anlayışa karşı olduğunu belirten Derya; “Ben anti militarist bir insanım dolayısıyla da bu milliyetçi paradigma içinde geliştirilen eleştirilere vereceğim yanıt da bu minimalde olacaktır”dedi.

DIŞLANMADIM:

Yaşanılan bu olaylardan sonra partiden herhangi bir dışlanmaya maruz kalıp kalmadığı sorusuna da yanıt veren Derya herhangi bir dışlanmaya maruz kalmadığını söyledi. Derya, “CTP demokratik iletişim kanallarını iyi kullanabilen bir partidir ve farklı görüşlere tahammülü vardır. Bazı şeyler istişare ve diyalogla çözülür. Ben bir dışlanma hissetmiyorum”dedi. Herkesin farklı bir siyaset yapma tarzı olduğunu belirten Derya, kendisi için aktivist ruhun hala bir adım önde olduğunu belirtti. Bunun kolay kolay değişemeyeceğini de söyleyen Derya; “Ben aktivist bir mecradan geldim ve o ruhum vekilliğime de yansıyor. Bunun çok değişeceğini de sanmıyorum bu böyle gidecektir”dedi.

YAPILACAK ÇOK İŞ VAR:

Yeni dönemde yapılması gereken birçok iş olduğunu da belirten Derya, kendisinin bu yöndeki çalışmalarının başladığını da ifade etti. Derya, yeni dönemde öncelikle alınması gerektiğini düşündüğü konuları da şu sözlerle anlattı: “Ben kendimde şu sorumluluğu görüyorum; Hangi bakanlıkta olursa olsun bu konularda yapılacak olan her türlü icraata destek vereceğim. Mesela hükümet programında gece kulüpleriyle ilgili bir düzenlemenin olacağı belirtildi. Bununla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı uhdesinde bir çalışma yapılacak. Bize düşen görev de sivil toplum örgütü ve sayın bakanla çalışma yapmaktır. Ben buna başladım. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı altındaki Kadın Çalışmaları Dairesi’nin 2002’de geçen yasasının güncellenmesi ve ihtiyaçlara yönelik olması için de çalışma yürütüyorum. En önemlisi de çocuk istismarı ve kadına yönelik yasaların geçirilmesi için de çalışıyorum.” Hükümetin uzun ömürlü olup olmayacağı yönündeki tartışmalara da yanıt veren Derya, bunun için hükümete şans vermek gerektiğini söyledi ve “bekleyelim ve görelim”dedi.

Diğer Haberler
 • Lefkoşa'ya MOBESE kuruluyor!20 Kasım 2017 Pazartesi 13:34
 • Geçiciler, Cumhuriyet Meclisi önünde toplandı20 Kasım 2017 Pazartesi 11:53
 • İki acı haber birden!20 Kasım 2017 Pazartesi 11:34
 • UBP'de adaylar ne kadar oy aldı?19 Kasım 2017 Pazar 13:15
 • UBP’de üyeler milletvekili adaylarını belirledi19 Kasım 2017 Pazar 11:33
 • UBP'de 7 bin 300 kişi oy kullandı!19 Kasım 2017 Pazar 00:37
 • Özgürgün'den üye listeleri hakkında açıklama!18 Kasım 2017 Cumartesi 23:44
 • 19 yılda nüfus artışı 68 bin 265!18 Kasım 2017 Cumartesi 23:08
 • CTP milletvekili adayları belirlendi!18 Kasım 2017 Cumartesi 22:26
 • İrsen Küçük liste dışı kaldı!18 Kasım 2017 Cumartesi 19:22
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615