• BIST 94.082
  • Altın 189,854
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 25 °C

Doğanköy Alıç Festivali yapılıyor

Doğanköy Alıç Festivali yapılıyor
2’inci Doğanköy Alıç Festivali, hafta sonu gerçekleştirilecek.Girne Belediyesi ile  Doğanköy Muhtarlığı, festivalle ilgili olarak Doğanköy Muhtarlık...

2’inci Doğanköy Alıç Festivali, hafta sonu gerçekleştirilecek.

Girne Belediyesi ile  Doğanköy Muhtarlığı, festivalle ilgili olarak Doğanköy Muhtarlık binasında bugün saat 10:30’da basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya katılan Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Doğanköy Muhtarı Halil Anıldı ve belediye meclisi üyesi Gülseren Ataker yaptıkları konuşmalarda festival hakkında bilgi verdi.

FESTİVAL PROGRAMI

2’inci Doğanköy Alıç Festivali etkinlikleri Cumartesi günü saat 14:00’te müzik dinletisiyle start alacak. Bunu 14:30’da Girne Belediyesi halk dansları gösterisi, 14:45’te Kıbrıs Line Dance Society, 15:00’te Orak Kültür Sanat ve Eğitim Merkezi’nin folklor gösterileri ve saat 15:30’da ‘The Healers’in konseri izleyecek.

Festivalin açılışı ise saat 17:00’de yapılacak ve ardından belediye tarafından yapılan yeni muhtarlık binasının açılışı gerçekleştirilecek. Saat 17:30’da ise Ziraat Mühendisi Mehmet Atak, ‘Alıç Ağacının Morfolojisi’; Gıda Mühendisi Naile Soyel de ‘Alıc’ın İnsan Sağlığı Açısından Önemi” konusunda birer sunum yapacak. Festivalin ilk günü saat 18:00’de ‘Öldüren Şampanya’nın vereceği konserle sona erecek.

Pazar gün saat 14:00’te  Girne Belediyesi Halk Dansları gösterisiyle devam edecek olan festivalde, Girne Belediyesi Çocuk Atölyesi Uygulamalı Atölye Çalışması yapacak. Bunu saat 14:15’te Friends Line Dancers, 14:30’da Girne Tango Kulübü, 14:45’te Göçmenköy-Taşkınköy Folklor Derneği’nun sunacağı dans gösterileri izleyecek. Saat 15:00’te ise Niyal Öztürk ile The Secret’in konseri yer alacak. Saat 17:00’te Girne Anafartalar Lisesi Salsa Gösterisiyle devam edecek olan festival Sanatçı Ahmet Evan’ın saat 18:00 vereceği final konseriyle tamamlanacak.

AYGIN “FİDAN YETİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTIK”

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın yaptığı konuşmada Doğanköy Muhtarlığı ile birlikte  bu yıl ikincisini düzenleyecekleri Doğanköy Alıç Festivali’nin Kıbrıs Türk kültürünün gelenek göreneklerinin yaşatılması, ülke ekonomisi ve köyün tanıtımına katkı yaptığını belirterek, festivalle bu değerli ağaç ve ürüne sahip çıkmaya çalışacaklarını söyledi.

Alıç festivalinin ‘fikir babasının’ Doğanköy Muhtarı Halil Anıldı olduğunu ve gerçekleştirilmesine ön ayak olduğunu belirten Aygın, belediyeye düşen görevin ise bu güzel festivali Doğanköy halkı ile birlikte hayata geçirmek olduğunu kaydetti.

Alıç fidanı yetiştirilmesini gündeme aldıklarını ve bu yönde çalışma başlattıklarını ifade eden Aygın, etkinlikte seralarda yetiştirilen fidanlar yanında alıç macunu satışını yapılacağını da belirtti.

ATAKER “FETİVALE GİRNE VE DOĞANKÖY YANINDA TÜM HALKI BEKLİYORUZ”

Girne Belediyesi Meclis Üyesi Gülseren Ataker ise festivalin doğada sayıları her geçen gün azalan alıç ağacına sahip çıkılması nedeniyle anlamlı olduğunu ifade ederek, etkinliğe Girne ve Doğanköy yanında tüm halkı beklediklerini söyledi.

ANILDI “KATLEDİLEN ALIÇ AĞAÇLARI VE KIBRIS KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKILSIN”

Doğanköy Muhtarı Halil Anıldı da yaptığı konuşmada, Doğanköy Alıç Festivali’nin unutulmaya yüz tutmuş geleneklerin yaşatılması, ona sahip çıkılması nedeniyle önem taşıdığını belirterek, bu değerli ağaç ve yan ürünlerinin Kıbrıs kültüründe önemli yere sahip olduğuna işaret etti.

Festivali ülkede acımasızca katledilen alıç ağacı ve Kıbrıs kültürünün yaşatılması için düzenlediklerini de söyledi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615