• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 21 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 20 °C

Doğal gazda kritik yıl 2014

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) doğal gaz ve petrol yataklarındaki arama ve sondaj çalışmalarında kritik yılın 2014...
Doğal gazda kritik yıl 2014

Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) doğal gaz ve petrol yataklarındaki arama ve sondaj çalışmalarında kritik yılın 2014 olarak belirlendiği, bölgede faaliyet gösterecek Noble Energy, ENI-Kogas ve Total şirketlerinin 2014 yılında etkin şekilde faaliyete başlamalarının beklendiği bildirildi.

Politis gazetesi “2014 Sondajların Yılı- ENI ve Noble’ın Sondajları Kesin – Yunanistan Da Başlıyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde uluslararası şirketlerin gerek doğalgaz gerekse petrol çıkarma amaçlı sondaj faaliyetlerine 2014 yılında aktif şekilde başlamalarının beklendiğini yazdı.

Gazete, ENI-Kogas ortaklığının, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde bulunan 2, 3 ve 9 numaralı parsellerde sondajlara 2014 yılında başlamasının beklendiğini, bu parsellerde yapılacak sondaj sayısının sekizi bulabileceğini belirtti.

12. parselde faaliyet gösteren Noble Energy şirketinin ise ikinci doğrulama sondajını, kesin olmamakla birlikte yine 2014’te yapmasının beklendiğini vurgulayan gazete yine aynı parselde yer alan fakat daha küçük oldukları düşünülen diğer bazı yataklara ilişkin yeni incelemelerin de söz konusu yılda başlamasının beklendiğini yazdı.

Gazete ayrıca, Fransız Total şirketinin de 2014 yılında, 10. parselde doğrudan petrol çıkarma amacıyla sondaj yapacağına dair geçmiş açıklamalarının bulunduğunu vurguladı.

YUNANİSTAN’DA BAŞLIYOR

Öte yandan gazete, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki bu çalışmaların yanı sıra, 2014 yılında Yunanistan’ın da kendi sözde MEB’inde doğal gaz araştırmalarına başlamasının öngörüldüğünü yazdı.

Habere göre Yunanistan Enerji Bakanı Yannis Manyatis, Güney Kıbrıs’ta doğal gaz konulu bir seminerde yaptığı konuşmada, Yunanistan’ın “İoanniana (Yanya), Katakolo ve Patra Körfezi” bölgelerindeki MEB’inde doğalgaz tespiti çalışmalarının 2014 sonu başlamasını öngördüklerini açıkladı.

İyon (Yanya) Denizi ve Girit’in güneyinde kalan deniz bölgesinin ilk incelemelerinin pek çok doğal kaynak ihtimalini ortaya koyduğunu öne süren Manyatis, AB ortaklarının son dönemde Güneydoğu Akdeniz’de enerji alanında yaşanan gelişmelerin önemini anlayabilmeleri temennisinde bulundu.

“BARBAROS TALİMAT BEKLİYOR”

Gazete bir diğer haberinde ise, Türkiye’nin Barbaros sismik gemisinin ise Mersin açıklarında bulunduğunu ve Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’ine girerek araştırma yapmak için Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın talimatını beklediğini de iddia etti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76