• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 23 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 23 °C

Dışişleri Bakanı sendikalar ile buluşuyor

Dışişleri Bakanı sendikalar ile buluşuyor
Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili olarak sivil toplum örgütleriyle sendikalara yönelik bilgilendirme toplantıları...

Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili olarak sivil toplum örgütleriyle sendikalara yönelik bilgilendirme toplantıları başlattı.

Nami, bilgilendirme toplantısının bugün yapılan ilkine Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’ü davet etti.

Bilgilendirme toplantısının ilki  davetli sendika yetkililerinin katılımıyla Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Özdil Nami toplantı başında yaptığı konuşmada, Kıbrıs müzakere süreci ve dış temaslar hakkında yoğun çalışmalar olduğuna dikkat çekerek, Sendika ve Odaları gelinen süreç hakkında bilgilendirerek, görüşlerini almayı önemsediğini söyledi.

Sendikaların toplumun görüşlerini yansıttığına ifade eden Nami, toplantıların devamını istediğini belirtti.

KAMU-SEN

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş toplantıdaki konuşmasında Dışişleri Bakanı Özdil Nami’ye, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri kendileriyle paylaşmasından dolayı teşekkür ederek, Kamu-Sen’in nasıl bir çözüm istediğinin bilindiğini kaydetti.

Yaşanan ekonomik sıkıntı ve siyasi çalkantılarla Kıbrıs konusunun gündemin dışına itildiğini ifade eden Özkardaş, Kıbrıs Türk halkının iç sorunlarıyla Kıbrıs sorununu da içine alarak çözüm iradesi için mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

KTAMS

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, tarihin bugünü yazacağına işaret ederek, yıllar sonra Dışişleri Bakanlığı’na çağrılıp birinci ağızdan Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri dinleyecek olmalarının kendileri için önemli olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile KOP arasında yapılan anlaşmanın Kıbrıs Türkleri adına önem taşıdığına dikkat çeken Kaptan, Kıbrıslı Türklerin artık dünyada neler döndüğünü bildiğini söyleyerek, KTAMS’ın Kıbrıs’ta varılacak  çözümden ne umduğunun herkes tarafından bilindiğini belirtti.

KTOEÖS

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise konuşmasında, Dışişleri Bakanı’nın davetinin kendileri için sevindirici bir gelişme olduğunu söyleyerek, sendika olarak Kıbrıs sorunundaki süreci takip etmek ve katkı koymak istediklerini söyledi.

Kıbrıs’ta acil çözüme ihtiyaç olunduğunu anlatan Gökçebel, Kıbrıs Türk toplumunun 50 yıldan fazla süre acı çektiğini anımsattı. Gökçebel, Kıbrıs sorununun artık bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

KTFF ile KOP arasında yapılan anlaşmayı ve bu anlaşmaya imza koyan Federasyon Başkanı Hasan Sertoğlu’nu desteklediklerini söyleyen Gökçebel, yapılan anlaşmanın Kıbrıs sorununa çözüm yönünde bir adım olabileceğini kaydetti.

KTÖS

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, tarihi bir gün yaşadıklarını, ilk kez böyle bir toplantıya katıldıklarını anlatarak, bu toplantıların Cumhurbaşkanı tarafından yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın müzakereleri yürüten biri olarak kendilerine Kıbrıs konusunda bilgi vermesi gereken makam olduğuna işaret eden Elcil, Cumhurbaşkanlığı’nı böyle bir toplantı çağırmaması nedeniyle eleştirdi.

Elcil, KTÖS’ün Kıbrıs’ın bölünmesine baştan beri karşı olduklarını ifade ederek, KTÖS’ün 1971 yılında yapılan Genel Kurulu’nda alınan bir kararı hatırlatarak, o kararın, Kıbrıs’ın asker, silah ve üsslerden arınmış bağımsız Federal bir Kıbrıs olmasını içerdiğini söyledi.

Kıbrıs sorununun çözümü yönünde şartların şuanda daha da olgunlaştığını, görüşülmeye hiç bir başlık kalmadığını da söyleyen Elcil, iki tarafın liderinin bir araya gelerek sorunca varmak için kararlılık içerisinde olması gerektiğini belirtti.

KTFF ile KOP arasında imzalanan anlaşmanın devam eden görüşme sürecinin önemli bir göstergesi olduğunu, atılan imzanın sonuca ulaştırılmasının Kıbrıs Türk futbolunun spor alanında dışa açılması adına bir adım olabileceğini anlatan Elcil, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Yardımcısı’nın ortaya koyduğu yaklaşımı olumsuz olarak değerlendirerek, her iki tavrı protesto etti.

Şener Elcil, sporun siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirterek, Sertoğlu’nun imzasının arkasında durması gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615