• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 18 °C

DİKO Başkanlığı’na Nikolas Papadopulos seçildi

DİKO Başkanlığı’na Nikolas Papadopulos seçildi
DİKO’nun, sadece başkanlık seçiminin yapıldığı ve DİKO Başkanı Marios Karoyan ile Nikolas Papadopulos’un yarıştığı kurultayda, zafer Nikolas...

DİKO’nun, sadece başkanlık seçiminin yapıldığı ve DİKO Başkanı Marios Karoyan ile Nikolas Papadopulos’un yarıştığı kurultayda, zafer Nikolas Papadopulos’un oldu.

DİKO Başkanlığı’na seçilen Nikolas Papadopulos 12 bin 460 oyla,  toplam oyların yüzde 51.12’sini, Marios Karoyan ise 11 bin 914 oy ile toplam oyların yüzde 48.88’sini aldı.

Nikolas Papadopulos, şu anda hayatta olmayan Rum Yönetimi eski Başkanı Tasos Papadopulos’un da oğlu.

Alithia gazetesi “Sabahın İlk Saatlerine Kadar Geri Sayım- DİKO’da Nikolas Sürpriz Yaptı Karoyan Kurmaylığı, 400 Üyenin Çıkarılmasına İlişkin İtirazla Sınırda Çıkan Sonuca İtiraz Etti” başlıklarıyla veren gazete, DİKO kurultayındaki oy sayım işlemlerinin sabahın erken saatlerine kadar sürdüğünü, ilk sonuçların,   Nikolas Papadopulos’un, Lefkoşa hariç, diğer bölgelerden, Marios Karoyan’a oranla, 921 daha fazla oy aldığı şeklinde olduğunu belirtti.

Marios Karoyan’ın Lefkoşa bölgesinden aldığı oylarla, Nikolas Papadopulos’a 500 fark atmasına karşın, Karoyan’ın, Papadoplos ile 900 oy olan farkı kapatamadığını belirten gazete, oy farkının az olması nedeniyle Karoyan’ın, özellikle Baf bölgesi için ve Lefkoşa bölgesindeki geçersiz oylara ilişkin itirazlarının bulunduğuna da dikkati çekti.

Papadopulos’un ise seçimlerin Karoyan tarafından organize edildiği ve yapıldığını belirterek süreçte herhangi bir değişikliği kabul etmediğini açıkladığını yazan gazete, gazetenin yayına girmeye hazırlandığı saatlerde, Papadopulos’un, Seçim Kurulu Başkanı Fitos Konstantinu tarafından, başkan olarak ilan edilmeyi beklediğini yazdı.

Gazete hemen hemen tüm bölgelerdeki seçim merkezlerinde, oy verme işlemleri sırasında sorunların yaşandığını, oy kullanmaya gelen kişilerin, isimlerinin listelerde olmadığını belirlediğini, buna bağlı olarak sandıkların açılmasının geciktiğini, sinirlerin gerildiğini ve söz konusu kişilerin, oy kullanmaksızın, hoşnutsuz bir şekilde seçim merkezlerinden ayrıldığını yazdı.

Toplu oy kullanmalarının da gözlemlendiğini yazan gazete, bunun da sandıkların bir saat geç kapanmasına, bir diğer deyişle saat 18:00’de değil, 19:00’da kapanmasına neden olduğunu  belirtti.

Gazete en çok sorunun ise Baf bölgesinde yaşandığını, 400 kadar yeni ve eski DİKO delegesinin, seçmen listelerinden çıkarılması üzerine Marios Karoyan’ın buna itiraz ettiğini yazdı.

Habere göre Seçim Kurulu Başkanı Fitos Konstantinu, itirazın ardından yaptığı inceleme ve her iki kurmaylığın olur görüşünün ardından, seçim sonuçlarının, listeden çıkarılanlardan etkilenmesi durumunda, Baf bölgesindeki seçimlerin yeniden yapılmasına karar verdi.

OY KULLANAN DELEGE SAYISI

Habere göre Seçim Kurulu Başkanı Fitos Konstantinu, kayıtlı delegelerden sadece yüzde 64.3’nün, bir diğer deyişle, 24 bin 835 kişinin oy kullandığını açıkladı.

Lefkoşa bölgesinde kayıtlı delegelerden yüzde 65.75’i, Limasol’da yüzde 62.3’ü, Larnaka’da yüzde 63.7’si, Baf’ta yüzde 62.7’si, “Mağusa bölgesinde” ise yüzde 73.66’sı oy kullandı.

KAROYAN VE PAPADOPULOS’UN OY KULLANDIKTAN SONRAKİ AÇIKLAMALARI

Alithia gazetesi  Marios Karoyan ile Nikolas Papadopulos’un oy kullanma işlemlerinin ardından  yapmış oldukları açıklamalara da yer verdi.

Marios Karoyan, Güney Lefkoşa’daki Hilton Park Otel’de  oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçime atıfta bulunarak her bir bireyin kişisel değerlendirme yapma zamanının olduğunu belirtti.

DİKO’nun çizdiği yolun, ülkedeki siyasi istikrarın, ilke ve değerlerle ideolojik sonuçların garantisi olduğunu söyleyen Karoyan, ortak arzunun, maceralara sürüklenilmemesi olduğundan emin olduğunu ifade etti.

Oyunu aynı yerde kullanan Nikolas Papadopulos ise açıklamasında bugün DİKO’nun, geleceği, onuru ve perspektifi için oy kullanıldığını söyledi.

Açıklaması sırasında herkesi oy kullanmaya çağıran Papadopulos, DİKO delegelerin değerlendirmesine de güvendiğini ifade etti.

Papadopulos, DİKO’nun, ertesi günü güçlü, talepkar, birleşmiş ve yeniden başrol oynamaya hazır olacağından da emin olduğunu söyledi.

Simerini gazetesi haberi “İtirazlı Oy Kullanma ve Oy Sayma Süreci- Marios’un İtirazlarıyla Nikola’nın DİKO’su, Nikola Dönemi- DİKO’lular Yeni Başkan Olarak Nikolas Papadopulos’u Gösterdi”  başlığıyla verdi.

Gazete DİKO kurultayı çerçevesinde, gergin sinirlere ilişkin gece yarısından sonraki “korku filminin”, oy sayma işlemleri sırasında, sabah 2’ye kadar sürdüğünü yazdı.

Nikolas Papadopulos’un, Lefkoşa hariç diğer bölgelerde Karoyan’ı geçtiğini yazan gazete, Karoyan’ın Lefkoşa bölgesinde 3 bin 612 oy, Papadopulos’un ise 3 bin 299 oy aldığını belirtti.

Gazete bölgelere göre oy dağılımına da yer verdi.

Buna göre Limasol bölgesinde Papadopulos 3001, Karoyan 2 bin 963 oy; Larnaka bölgesinde Papadopulos  1489, Karoyan 1403, Baf bölgesinde Papadopulos 2 bin 574, Karoyan 1407, “Mağusa-Larnaka bölgesinde Papadopulos 380,  Karoyan 586, “Mağusa bölgesinde” Papadopulos 650, Karoyan 820 oy aldı.

Politis gazetesi ise haberi “Nikolas’ın Üstünlüğüyle DİKO’da Korku Filmi, Karışıklık Başkanın sabah 02:00’ye Kadar İlan Edilmesine Olanak Sağlamadı” başlıklarıyla duyurdu.

Gazete Nikolas Papadopulos’un, gece yarısına kadar seçimleri kazandığı konusunda emin olmasına karşın, Lefkoşa’daki sandıkların durumu az da olsa değiştirdiğini, Papadopulos’un 02:00 gibi ise kazanmışa benzediğini yazdı.

Gazete ayrıca hükümette yer alan ve Karoyan’ın yakın çalışma arkadaşları olarak gösterilen DİKO’lu bakanların, zor bir konumda olmalarının mümkün olduğunu belirtti.

Gazete buna bağlı olarak Rum Eğitim Bakanı Kiriakos Kenevezos’un, Papadopulos’un seçim kurmaylığı tarafından yuhalandığını yazdı.

Filelelftheros gazetesi ise “DİKO’da Seçim Korku Filmi- Başkan, Karoyan’ı Yenen Nikolas Papadopulos” başlığını kullanarak, DİKO’nun yeni başkanının, düne kadar DİKO Başkanlığını yürüten Marios Karoyan’ı iç seçimlerde geçen Nikolas Papadopulos’un olduğunu belirtti.

DİKO’da nihai sonuçların açıklanmasından önce gazetenin yayıma girmesi nedeniyle Haravgi gazetesi haberi sadece  “Papadopulos Önde Gidiyor” başlığıyla aktardı.

NİKOLAS PAPADOPULOS’UN AÇIKLAMASI

Rum haber kaynaklarına göre DİKO Başkanlığı’na yeni seçilen Nikolas Papadopulos, başkan olarak ilan edilmesinin ardından yaptığı açıklamada Marios Karoyan’a dostluk eli uzattı.

Papadopulos açıklamasında seçim sürecinde birçok şeyin söylendiğini ancak bunların geride kaldığını belirterek mücadele ve işbirliği arkadaşı Marios Karoyan ve diğer mücadele arkadaşlarına dostluk eli uzattığını söyledi.

KAROYAN

DİKO eski Başkanı Marios Karoyan ise sabahın ilk saatlerinde yaptığı açıklamada DİKO Başkanlığı’na seçilen Nikolas Papadopulos’u tebrik etti ve yeni görevinde başarılar diledi.

Karoyan açıklamasında ayrıca “DİKO askeri olarak, tüm yaşantım ve güzergahım boyunca öğrendiğim gibi, görevini icra etmeye devam edeceğim” ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615