• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Digitech olayı mahkemeye taşınıyor

Digitech olayı mahkemeye taşınıyor
Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “vergi silme yetkisi olmamasına rağmen, Maliye Bakanlığı’nın Digitech Limited’in vergisini...

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “vergi silme yetkisi olmamasına rağmen, Maliye Bakanlığı’nın Digitech Limited’in vergisini tahsil etmediğini” iddia ederek, bu konuyu yargıya taşıma ve Meclis soruşturması açma kararı aldıklarını açıkladı.

TDP Merkez Yönetim Kurulu üyesi, avukat Boysan Boyra da “Maliye Bakanlığı’nın Digitech Limited’in vergisini silme yetkisi bulunmadığını” söyleyerek Maliye Bakanı Zeren Mungan’a, yapılan işlemin geri alınması ve verginin tahsil edileceğini açıklaması için üç gün süre tanıdıklarını, bunun yapılmaması halinde dava açacaklarını belirtti.

TDP Girne milletvekili Zeki Çeler ise, TDP milletvekillerinin Cumhuriyet Meclisi’nde sorulmayan hesapları sormak için çalıştığını söyledi.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Merkez Yönetim Kurulu üyesi avukat Boysan Boyra ve TDP Girne milletvekili Zeki Çeler bugün parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

ÖZYİĞİT: “DEVLETİ ZARARA UĞRATANLAR HESAP VERMELİ”

Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) hükümetlerini, halkı insanca yaşayamaz hale getirip, devleti çökertmekle suçlayan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, 1974’ten sonra ülkede yağmaya dayalı bir düzen kurulduğunu iddia etti.

Özyiğit, “devleti yönetenlerin çıkarları doğrultusunda ülkedeki bazı önemli kuruluşlara, peşkeş çektiğini, geri dönmesiz kredi verdiğini, vergi almadığını” savundu.

Maliye Bakanlığı’nın Digitech’in vergisini tahsil etmemekle, parayı şirkete hibe etmiş olduğunu söyleyen Özyiğit, “TDP, bu yağma düzeninin sonlanması, herkesin hesap verebilir konumda olması gerektiğinin altını çiziyor. Devleti zarara uğratanların hesap sorma dönemi başlamalı” dedi.

Özyiğit, hesap sorulması adına gerekenin yapılacağını vurguladı.

BOYRA: “KİMSENİN VERGİ SİLME YETKİSİ YOK”

TDP Merkez Yönetim Kurulu üyesi, avukat Boysan Boyra da, olayın hukuki boyutunu anlattı. Digitech Limited’in davacı olarak Maliye Bakanlığı aleyhine dava açtığını, davanın geri çekildiğini, geri çekilmeden önce de tarafların yargıç huzurunda anlaşmaya vardığını söyledi.

Boyra, anlaşma sonucunda Maliye Bakanlığı’nın, Digitech’in 13 Ağustos’a kadar olan vergilerini almamayı kabul ettiğini iddia ederek, bunun kanuna aykırı olduğunu belirtti.

Bakanlar Kurulu önerisi ile Cumhuriyet Meclisi’nin yoksul olan bir kişinin vergisini silme yetkisi bulunduğunu söyleyen Boyra, bunun haricinde bir kurum veya kişinin vergi silme yetkisi olmadığını kaydetti.

İdarenin hatalı işlem yapabileceğini, hatasını görüp işlemi geri alabileceğini belirten Boyra, Maliye Bakanlığı’na hatalı işlemi geri alıp, vergiyi tahsil etmesi için üç gün süre tanıdıklarını, bunun yapılmaması halinde dava açacaklarını kaydetti.

Boyra, D-SMART ile ilgili de vergisinin yarısını KKTC, yarısını da Türkiye’de ödediğine yönelik duyum aldıklarını, bu konuda da girişim yapacaklarını belirtti.

Boyra, gelirini KKTC’de elde edenlerin, vergisini de burada ödemesi gerektiğini ifade etti.

ÇELER: “HESAP SORACAĞIZ”

TDP Girne milletvekili Zeki Çeler, Digitech Limited ile ilgili olayın TDP milletvekili Hüseyin Angolemli’nin Cumhuriyet Meclisi’nde yönelttiği bir soruyla ortaya çıktığını kaydetti. Çeler, “Dilerdim ki mecliste daha çok TDP’li milletvekili olsun ve hesap sorulsun” dedi.

Çeler, TDP’nin hesap sormak için çalıştığını söyleyerek, halkın da bildiği yolsuzlukları kendilerine aktarmasını istedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615