• BIST 93.491
  • Altın 189,475
  • Dolar 4,8076
  • Euro 5,5994
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 32 °C
  • Mağusa 32 °C
  • İskele 32 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Devlet kurumlarının elektriği kesilecek!

Devlet kurumlarının elektriği kesilecek!
Maliye Bakanlığı önündeki EL-SEN eylemi sırasında, borçların ödenmemesi durumunda Pazartesi gününden itibaren devlet kurumlarının elektriğinin kesileceği...

Maliye Bakanlığı önündeki EL-SEN eylemi sırasında, borçların ödenmemesi durumunda Pazartesi gününden itibaren devlet kurumlarının elektriğinin kesileceği uyarısında bulunuldu.

Sendikacıların Maliye Bakanı Zeren Mungan ile görüşmesi sırasında, Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, önceki hükümet döneminde CTP, DP ve TDP ile varılan Kıb-Tek’in ancak özerkleştirme yoluyla kurtarılabileceği yönündeki mutabakata atıfta bulunarak, konuyla ilgili hazırlanıp meclise sunulan yasa tasarısının akıbetini sordu.

Bıçaklı, bakana geçmiş döneme ait borçların ödenmesi için 2014 bütçesine kaynak konulması talebini de yineledi ve borçların ödenmemesi durumunda Pazartesi gününden itibaren devlet kurumlarının elektriğinin kesileceği uyarısında bulundu.

MUNGAN: DEVLET KURUMLARININ ÇOK CİDDİ BORÇLARI YOK

Maliye Bakanı Zeren Mungan ise elektrik kurumu ile ilgili hassasiyetleri birinci ağızdan dinleme fırsatı yaratıldığı için teşekkür ederek, kurumun kamusal yapılanmasının ancak kurum içinde yapılabileceğini ve bu konuda belirli bir noktaya gelindiğini söyledi.

Önemli olanın arz güvenliği yani herkesin en uygun fiyatla kesintisiz elektrik alabilmesi olduğunu vurgulayan Mungan, bunu sağlamak için kullananların zamanında ödeme yapması gerektiğini kaydetti.

Devlet bütçesinde yer almayan kurumların ve yerel idarelerin kuruma borçları olduğunu ifade eden Mungan, devlet bütçesine dahil olan kurumların çok ciddi borçları olmadığını söyledi.

Mungan, 2014 yılına yönelik her devlet kurumunun elektrik harcaması için bütçe ayrıldığını da anlatarak, ayrılan bütçenin yetmemesi olasılığına karşı 5 milyon TL de yedek ödenek konduğunu söyledi.

Mungan, “Devlet vaktinde borcunu ödeyecektir, diğer kurumların ödemesi için de gerekli çabayı gösterecektir” dedi.

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis’in, ekonomik programın uygulanması ile ilgili sorusuna karşılık ise Mungan, ekonomik programla ilgili tek başına söz söyleme hakkı bulunmadığını söyledi.

Mungan, programa yönelik zamanlama ve gözden geçirilmesi ile ilgili çalışma ve görüşmelerin devam ettiğini de kaydetti.

Sendikacılar Maliye Bakanı’na “Bugüne kadar ne bir bakanlığı işgal ettik, ne bir araç yaktık ne de bir bakan dövdük” diyerek, eylemde kendilerinden daha çok polis olmasını da eleştirdiler.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615