• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

Denktaş: Vicdanım müsait değil

Denktaş: Vicdanım müsait değil
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun...

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun ‘yılsonu itibarı ile 363 kişinin kamudan durdurulacağı’ ile ilgili demecine karşılık, bu konuda Bakanlar Kurulu’nun karar almadığına işaret ederek, kendi vicdanının 363 kişiyi yılbaşında kapının önüne koymaya müsait olmadığını bildirdi.

DP/UG’den bugün yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, bu konudaki görüşlerini, partisinin kurultay öncesi ülke genelinde başlattığı ‘Örgüt Seçimlerinde’ dile getirdi.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş konuşmasında  vatandaşın gündeminde olan “elektriğe zam”; “UBP döneminde işe alınanların durdurulması”; “KTFF ile KOP arasında imzalanan anlaşma” ile “Kıbrıs sorunundaki gelişmeler” konularına dikkat çekti.

DENKTAŞ: “BENİM VİCDANIM, 363 KİŞİ YILBAŞINDA KAPININ ÖNÜNE KOYMAYA MÜSAİT DEĞİL”

Konuşmasında,  işten durdurmalar konusuna açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Denktaş, kendisinin yurt dışı temasında olduğu bir dönemde, Başbakan Özkan Yogancıoğlu’nun; ‘yılsonu itibari ile 363 kişinin kamudan durdurulacağı’ ile ilgili bir demecinin yayınlandığını hatırlatarak, yurt dışı teması sonrası bakanlarından konu hakkında bilgi aldığını,  ancak bu bilgi doğrultusunda işten durdurmalar konusunda Bakanlar Kurulu’nda böyle bir kararın alınmadığını, Başbakanın ise bu açıklamayı Bakanlar Kurulu’na girerken yaptığını öğrendiğini söyledi.

Denktaş, bu durumu iktidarın ortağı olarak kabul etmelerinin kesinlikle söz konusu olmadığına işaret ederek, bunu Meclis’te Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’na da ilettiğini kaydetti.

‘Kamu vicdanını yaralamış’ bir gerekçe olarak gösterilmesine ise Serdar Denktaş; “(Bunun) Kamu vicdanını yaralamış bir olay olduğu doğru. Ama benim vicdanım şimdi 363 kişiyi yılbaşında kapının önüne koymaya müsait değil” diyerek bu yaklaşımı kabul etmediklerini ve bunun mücadelesini vereceklerinin altını çizdi.

DENKTAŞ: “BİRAZ GÜVEN, BİRAZ DA SABIR…”

DP/UG tabanından ‘onları atmayacaksınız da bizleri ne yapacaksınız?’ şeklinde şikayetler olduğunu da dile getiren Serdar Denktaş, partilisinin beklentilerine de yanıt vermelerinin kaçınılmaz olduğunu,  formüller arandığını, ancak yakın geçmişte dile getirdiği gibi 2014 yılının da sıkıntılı geçeceği gerçeğinin de unutulmamasını istedi.

Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş; “Daha öncede söyledim 2014 yine sıkıntılı geçecek bir yıl olacak. 2013’ten biraz daha rahat olacağız ama yine de sıkıntılı geçecek. 2014 elimizin bol olduğu bir yıl olmayacak. Böylesi bir durumda partilimizin beklentilerini ne yapacağız? Onlara da formüller üreteceğiz ama ne isterse olsun. Gelip işini yapıyor ise ‘partilim değildir’ anlayışı ile veya başka gerekçelerle yine bizim olan insanların sokağa atılması benim ve arkadaşlarımın vicdanının kabul edeceği bir durum değildir” ifadesini kullandı.

Denktaş, ‘363 kişi işten durdurulacak yerine iktidar ortakları kendi partilisini alacak’ iddialarının da doğru olmadığını söyleyerek, “işten durdurmalar sonunda yerine partililerin alınacağı durumda da değiliz” diyerek, toplamda (kamuya) alınacak sayının belli olduğunu söyledi.

DENKTAŞ: “İSTİHDAM EDİLEBİLECEK KİŞİ SAYISI TOPLAMDA 280. BUNUN İÇERİSİNDE, ÖĞRETMEN VE HEMŞİRE ALIMI DA DÂHİL”

İstihdamlar konusuna da açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Denktaş, yeni dönemde toplam istihdam edilebilecek kişi sayısının 280 olduğuna işaret ederek, bu sayıya öğretmen ve hemşirelerin de dahil olduğu gerçeğini hatırlattı.

Denktaş konuşmasını “Bunu görerek ‘ne yapabiliriz ki gençlerimizin önünü açalım, örneğin kendi işini kurmak isteyen gençlerimize bu imkânı yaratalım formül arayışındayız. Bu konuda da önümüzdeki ay formüllerimizi paylaşacağız” diyerek sürdürdü. Serdar Denktaş,  özellikle ‘tamirat dönemi’ olarak tanımladığı sıkıntılı dönemde ülke ve tüm vatandaşların daha refah noktaya taşınması için gerek partilerinden, gerekse vatandaşlardan biraz güven, biraz da sabır istedi.

ELEKTRİK ZAMMI KONUSU  

Başbakan Yarımcısı Serdar Denktaş ‘elektriğe zam’ konusuna da değerlendirerek,  zammın bu şekilde yapılmaması ve atılacak adımlarla zaman içerisinde daha da düşürülmesi noktasında çalışmalara başladıklarını, ancak ellerinde bulunan mevcut bilgilerin bu zammın maliyetler ölçüsünde yapılmasını emrettiğini, kendilerinin istemeyerek de olsa bunu kabul etmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Denktaş elektrik zamma konusunda şöyle konuştu:

“Elektriğe yapılan zam, ekonomiyi, hayat pahalılığını ve insanımızın cebini olumsuz etkilediği doğru. Hakikaten her tarafı vuran bir olay, ancak şunu söyleyebilirim başlattığımız çalışmalar olumlu sonuçlanırsa Haziran ayından itibaren bu fiyatlar aşağıya doğru iner ve bugünkünün yaklaşık yüzde 60 daha ucuzuna bir gidiş başlar. Ancak olumsuzlukla sonuçlanırsa sıkıntı bir müddet daha devam edecek.”

KTFF İLE KOP ARASINDAKİ ANLAŞMA

Bir başka gündem maddesi olan, KTFF ile KOP arasında imzalanan anlaşmaya dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, Zürih zirvesi öncesinde KTFF Başkanı ile gidip görüştüğünü ifade ederek şunları söyledi:

“Kendisine;  ‘Önüne konacak olan bir belgeye sakın imza atma. Temas kur, ne olduğunu görelim anlayalım, varsa itirazımız söyleyelim. En zor koşulda dahi kalsan ‘genel kuruluma götüreceğim’ diyerek imza atma. O imza atıldığı takdirde bil ki ok yaydan çıkmış olur. Genel kurul tarafından iş reddedilmiş olsa bile o senin cebinden çıkarıp başka bir tarafa verdiğin bir haktır’ diyerek dostça uyarıda bulundum. Karşılıklı ‘tamam’larla anlaştık. Ancak ne var ki, Federasyon Başkanı gitti ve imza atarak ülkeye döndü.”

Zürih zirvesi sonrasında Federasyon Başkanına, ‘Nasıl böyle bir anlaşmaya imza attığını’ sorduğunu belirten Denktaş, olayın boyutlarına ve tehlikelere dikkat çekti. Denktaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Olan nedir? Bu imza ile birlikte KTFF, KOP’a ait üye futbol takımları arasında sade bir üye oldu. Yetki ise tamamen KOP’da. Bizim buradaki liglerimizde takımlar arasında bir anlaşmazlık olursa ve ‘Ceza Kurulu’na şikâyet ederler veya ‘Ceza Kurulu’ birkaç oyuncuya veya bir takıma ceza verir ve o ceza alan takım bundan hoşnut değilse son kararı şimdi artık kim verecek bilir misiniz? KOP.”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, bu durumun, Rum liderlerinden Papadopoulos’un bir zamanlar ‘içimizde kaynatma, eritme’ anlamına gelen ‘osmosis’i hayata geçirdiğini de öne sürerek, “Şimdi bu anlaşma ile tam anlamıyla futbolumuz o noktaya getirildi” ifadesini kullandı. .

Denktaş, “Eğer Genel Kurul bunu kabul ederse futbolumuz artık Rum egemenliğinin altına girmiş olur. Orada ilerleyebilirse ilerler” diyerek, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti.

DENKTAŞ; “SANKİ BENİM GENÇLERİM, YARIN REAL MADRİD İLE ERTESİ GÜN ARSENAL İLE MAÇ YAPACAKMIŞ GİBİ BİR HAVA YARATILIYOR. YOK, BÖYLE BİR ŞEY”   

Yaratılan havanın da gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Serdar Denktaş, “Sanki benim gençlerim yarın Real Madrid ile maç yapacak, ertesi gün gelecek Arsenal’de oynayacak. Yok,  böyle bir şey. Dostluk maçı yapmamız dahil olmak üzere KOP’un vereceği karara bağlıdır.  Yani biz tüm haklarımızı KOP’a devrediyoruz. Bir de 4 Türk, 4 Rum izleme grubu oluşacak da izleyecekmiş maçları. Ama başka hiçbir etkisi yok. Sadece izleyici konumundayız. Bu kabul edilemez. Ümit ederim, kulüplerimiz olayın nereye götürüldüğünü anlar, çünkü olay tamamen Rum dış politikasına uygun bir yere sokulmuştur ve eğer bu kabul edilirse bilin ki başlayacağı söylenen siyasi görüşme sürecinde de aynı şeyi karşımızda bulacağız. Böyle bir hata yapılamazdı” dedi.

KIBRIS SORUNU VE GÖRÜŞMELER

Kıbrıs sorunu ve görüşme süreci konusuna da değinen Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, dışarıda bir şeylerin piştiğini, içeriğinin de henüz Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dahil kendisinin de bilmediğini söyledi.

Denktaş, “Dışarıda bir şeyler pişiyor, içeriğini henüz Cumhurbaşkanı dâhil hiçbirimiz bilmiyoruz. Aniden önümüzde göreceğiz. Ama sürekli yapılan telkinler ‘aman ha kabul edin’ şeklinde. Bunu da yeniden değerlendireceğiz, ama sanırım iş o noktaya gelirse çok büyük bir ses çıkarmak zorunda kalacağız” ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş konuşmasını, birçok sorunu kucaklarında bulduklarını, ancak tüm yaşanan olumsuzluklara karşın DP/UG’nin tüm deneyim ve bilgisi ve Türkiye tarafında kullanabilecekleri etkilerini hayata geçirmek suretiyle, hiç olmazsa bazı adımları atma uğraşı içerisinde olduğunu söyledi. Denktaş, yavaş yavaş ve adım adım KKTC ve Kıbrıs Türk halkını, hak ettiği noktaya taşıyacaklarını söyledi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615