• BIST 1.365
  • Altın 464,924
  • Dolar 8,1074
  • Euro 9,7566
  • Lefkoşa 14 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 14 °C
  • İskele 14 °C
  • Güzelyurt 12 °C
  • Lefke 14 °C

Denktaş: "Tekelleşmeye karşıyız!"

SERDAR DENKTAŞ, “BEN HALKIMA, PARTİLİME VE KENDİME GÜVENİYORUM"DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, BRT’de ‘Seçim Zirvesi’ adlı programa...
Denktaş: "Tekelleşmeye karşıyız!"

Untitled-4

SERDAR DENKTAŞ, “BEN HALKIMA, PARTİLİME VE KENDİME GÜVENİYORUM"

DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, BRT’de ‘Seçim Zirvesi’ adlı programa konuk olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TC-KKTC arasında imzalanan protokole atıfta bulunularak, ‘Beşir Atalay KKTC ziyaretinde protokolde fikirleri olan siyasi partiler ile görüşmeyi ve protokolde revizyonları ele almaya açığız’ dedi ancak Elektriğin, Telekominikasyon ve Limanların özelleştirileceği konusunda da son derece ısrarlı olduğunu gördük. Ercan Havayollarının özelleştirilmesinde tepkisini açıkca ortaya koyan DP Ulusal Güçler iktidar olursa sizin protokole ve özelleştirmeye tavrınız ne olur?’ sorusuna yanıt veren Serdar Denktaş; “bizim red ettiğimiz bir konuda Türkiye Hükümeti’nin ısrarcı olacağını zannetmiyorum” diyerek konuya açıklık getirdi.

“DP ULUSAL GÜÇLER OLARAK BİZİM ‘TEKELLEŞTİRME’YE YOL AÇACAK BÜTÜN ‘ÖZELLEŞTİRME’LERE KARŞI BİR DURUŞUMUZ VAR”

Tekelleşme’ye yol açacak bütün ‘özelleştirme’lere karşı olduklarının altını çizen Denktaş, bir takım ülkelerde devlet reel ekonominin içinde küçülsün diye özelleştirme yaptığını ve bunun da doğru sonuçlar doğurduğunu belirterek Türkiye örneğini verdi.

DENKTAŞ; ELEKTİRİĞİ ÖZELLEŞTİRDİNİZ DEMEK, ‘TEKELLEŞTİRDİNİZ’ DEMEKTİR,

TELEKOMİNİKASYONU ÖZELLEŞTİRDİNİZ DEMEK, ‘DEVLET TELEKOMİNİKASYONDAN ELİNİ TAMAMEN ÇEKTİ’ DEMEKTİR,

ERCANI ÖZELLEŞTİRDİNİZ DEMEK, ‘EGEMENLİĞİNİZİN EN ÖNEMLİ AÇILIMLARINDAN BİRİNİ ELDEN ÇIKARDINIZ’ DEMEKTİR.

Serdar Denktaş; “Bir takım ülkelerde özelleştirme neden yapılır? Devlet reel ekonominin içerinde küçülsün diye. Kamu daraltılsın, daha verimli çalışma imkanları sağlansın diye. Örneğin, Türkiye’de elektrik üretimi, dağıtımı, tahsilatı çok rahatlıkla özelleştirilebir.  Türkiye’nin her şehrinde bir havaalanı var. Dolayısıyla ölçek büyük, böylelikle Türkiye’de daha verimli sonuçlar elde edilir. Ancak bizim ülkemizde, küçük ölçeğimiz içerisinde;  Elektriği özelleştirdiniz demek ‘tekelleştirdiniz’ demektir. Zaten liberalleşmiş olan Telekominikasyonu özelleştirdiniz demek, ‘devlet telekominikasyondan elini tamamen çekti’ demektir. Ercanı özelleştirdiniz demek, ‘Egemenliğinizin en önemli açılımlarından biri olan bir nokayı daha elden çıkardınız’ve üstelik ‘tekelleştirdiniz’ demektir. ‘Bir özel şirkete en önemli kapınızı teslim ettiniz’ demektir.”

ÖZELLEŞTİRME ve ÖZERKLEŞTİRME…

Özelleştirme politikasına karşı olmadıklarını ancak KKTC’de özelleştirecek bir kurum olmadığının altını çizen Serdar Denktaş, ‘özekleştirme’ hakkında görüşlerini açıkladı. Denktaş: “Bizim ‘tekelleştirme’ye yol açacak bütün, ‘özelleştirme’lere karşı bir duruşumuz var. Biz ‘Elektrik kurumu özerkleşsin’ diyoruz. Peki, özekleştirmeden ne anlıyoruz? Siyasetin elini çektiği ama sendikanın tam anlamıyla elini içine attığı ve çalıştırdığı bir yapı mı? Hayır. Çünkü siyasetçi kadar sendikacı da bir takım kurumların verimsiz çalışmasında suçludur. Dolayısıyla hem siyasilerin hemde sendikaların elini çektiği bir yapı nasıl oluşur onu konuşuyoruz.

Tabi paydaşlarla müşterek oturup tartışmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

“KTHY YENİDEN HAYATA GEÇİRİLECEK…”

‘Seçim bildirgenizde KTHY yeniden hayat bulacak dediniz. Bu mümkün mü?’ sorusuna da net bir açıklık getiren DP Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş, KTHY'nin batmadığını, kapatıldığını söyleyerek, iktidara gelmeleri halinde KTHY’nın muadili bir Milli Havayolu şirketinin özel sektör katılımı ile birlikte yeniden hayata geçirileceğini ve KTHY’nın eğitilmiş eski personeli ile bu şirket içerisinde değerlendirileceğini söyledi.

 

“KKTC’NİN GELECEĞİ, GELECEĞİN KKTC’Sİ İÇİN YOL HARİTASI’ TOPLUMUN BEKLENTİSİNE CEVAP VERECEK TEK GERÇEKCİ PROGRAMDIR”

Seçim arifesinde siyasilerin pek çok söz verdiğini, ancak daha sonra bir çok sözün yerine getirilmediğinin tartışıldığı programda Serdar Denktaş; “Hayata geçiremeyeceğimiz hiçbir sözde bulunmadık ve seçim programımıza da koymadık. Bizim ortaya koyduğumuz, ‘KKTC’nin geleceği, geleceğin KKTC’si için Yol Haritası’ ismini taşıyan seçim bildirgemizde yer alan programlarımızın bir kısmı beş yıl içerisinde, bir kısmı ise beş yılın sonunda tamamlanacak konulardır. Ve DP Ulusal Güçlerin yol haritası, toplumun beklentisine cevap verecek tek gerçekçi proje ve programdır” dedi.

“EĞİTİM, SAĞLIK VE EKONOMİ KONULARINDA İDDİALIYIZ”

Denktaş, ‘Yol Haritası’ adını verdikleri seçim bildirgesinin 2009 yılı program ile başlayan ve bu dönem biraz daha geliştirilerek ve güncellenmek suretiyle hazırlanan bir manifesto olduğunun da altını çizerek, iddialı oldukları ‘Eğitim, Sağlık ve Ekonomi’ konularına açıklık getirdi.

Denktaş, ‘Eğitim, Sağlık ve Ekonomi’ konusunda üç ana programın yanı sıra Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt-Lefke, İskele-Karpaz içinde ayrı ayrı bölgesel kitapçıklarla programlarını halka ulaştırdıklarını ve kamuoyu ile paylaştıklarının da altını çizdi.

“MUHALEFET DÖNEMİNDE VERİMLİ VE YOĞUN BİR PROGRAM HAZIRLADIK…”

Muhalefet döneminde verimli ve yoğun bir çalışma programı hazırladıklarını söyleyen Denktaş, 2009 yılından itibaren bölge bölge dolaştıklarını, ‘Halk Kürsü’leri kurarak halkın sorunlarını dinlediklerini ve çözüm formüllerini uzman ekip ve halkla bire bir iletişim kurarak ortaya koyduklarını belirtti.

“Çalışma ekibimiz neyin nasıl yapılacağını son derece iyi biliyor. Bu nedenle başınıza değil, hizmeti ve devleti ayağınıza getirmek için halkımızdan yetki talep ediyorum” dedi.

“YENİLENMEDEN, YENİDEN YAPILANDIRMADAN’ BAHSEDİYORUZ…”

“DP Ulusal Güçler olarak, ‘Yenilenmeden, Yeniden Yapılandırmadan’ bahsediyoruz” diyen Serdar Denktaş, tüm alanlarda sil baştan bir oluşum ile ortaya koyacakları her türlü hizmetin ancak yeni koşullar çerçevesinde hayata geçirilebilireceğini, o koşulların nasıl yaratılacağı noktasında da kendilerine güvendiklerinin altını çizerek; “kendimize güveniyoruz çünkü bu küçücük ülkenin, bir avuç insanının doğru, düzgün bir diyalog oluşturması halinde her konuda anlaşabileceği noktasında bizim kesin bir inancımız var” dedi.

“VAZGEÇİN MAHCUBİYETTEN. NÜFUSUMUZU GELİN UTANMADAN DÜNYA’YA İLAN EDELİM”

Nüfus ve vatandaşlık konularının gündeme geldiği toplantıda Denktaş, DP Ulusal Güçler iktidarında bu tartışmalara son verileceğini söyledi. Denktaş uzun zamandır mahçubiyetten vazgeçilerek dünyaya utanmadan nüfusumuzun ilan edilmesi gerektiğini ve verilen vatandaşlıkların arkasında durulması gerektiği konusunda çağrı yaptığını hatırlatarak, "Dolayısıyla DP Ulusal Güçler iktidarında nufus şeffaf olacak. Kıstasları da objektif bir biçimde ortaya koyarak, burada doğan veya büyüyen çocuklarımıza da vatandaş yapacak, anne-babaya da daimi ikamet izni vereceğiz. Bu tartışmalarada böylelikle son nokta konulacak. Ardından nüfusumuzu hiç çekinmeden dünyaya ilan edeceğiz” dedi.

 

"İLK KADIN GENEL SEKRETER DP’DEYDİ. VE BU MEVKİYİ BİLEĞİNİN HAKKIYLA ALMIŞTI”

Kadının siyasetteki rolü hakkında konuşulan programda Serdar Denktaş, "Bir de ‘kadın olsun da aday gösterelim’ yaklaşımında değiliz. İlk kadın sekreter DP’dedir ve kendi bileğinin hakkıyla almıştır. Bu unutulmaması gerekir" dedi.

 

DP ULUSAL GÜÇLERİN DİĞERLERİNDEN FARKI; “ÖZGÜVENLE HAZIRLADIĞIMIZ PROGRAM, YENİLİKÇİLİĞİMİZDİR VE…”

‘Diğer partiler arasında DP Ulusal Güçlerin farkı nedir?’ diye soran gazetecilere; “bizim farkımız herşeyden öncesi kendimize olan özgüvenimiz ve bu doğrultuda hazırladığımız programlardır” diyen Serdar Denktaş, tüm partilerden çok daha yenilikçi olduklarını söylemenin ötesinde ispat ettiklerini belirtti.

 

“AMACIMIZ MAKAM DEĞİL, HİZMET ETMEK…”

Hiçbir şey yapmadan sırf makam almak için mücadele vermediğini söyleyen Serdar Denktaş, amacının KKTC ve Kıbrıs Türk Halkı’nı hak ettiği refah seviyesini yükseltmek olduğunu belirterek; “Ben halkıma, partilime ve kendime güveniyorum” dedi.

 

“BIKTIM, YORULDUM, USANDIM DEME HAKKIM YOK. TAKATIM KALMAMIŞSA ARKADAŞIMIN KOLUNA GİRİP BU KEZ KOŞMAYA BAŞLARIM…”

‘Yoruldunuz mu?’ sorusuna da ‘benim yoruldum deme lüksüm yok” diyen Serdar Denktaş, babası olan kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf R. Denktaş’ın kendisine verdiği nasihatı paylaştı.

Serdar Denktaş; “Babamın bana vasiyeti; ‘bıktım, yoruldum, usandım deme hakkın yoktur. Bıktığın, usandığın, yorulduğun yerde takatın kalmamışsa arkadaşının koluna girip yeniden koşmaya başlamalısın’ demişti. Bende bu vasiyetten yola çıkarak vatandaş ‘şurda dur!’ demediği müddetçe usandım çekiliyorum deme hakkım yok.”

 

“DP ULUSAL GÜÇLER MERKEZ SAĞ’DA TEK PARTİ OLUŞUMUNA DOĞRU GİDİYOR…”

DP Ulusal Güçlerin süreç içerisinde merkez sağda tek parti oluşumuna doğru gideceğine olan inancını dile getiren Serdar Denktaş; “DP Ulusal Güçler şemsiyesi yarın değil ama süreç içerisinde merkez sağda tek parti oluşumuna doğru gidecek. Günün sonunda doğru bir liderlikle doğru bir sonuç oluşabilir"

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76