• BIST 1.433
  • Altın 485,356
  • Dolar 8,2860
  • Euro 10,0049
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Denktaş şaşırtan önerisini nasıl açıkladı?

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında görüşmeler sürdüren siyasi partilerden Demokrat Parti Ulusal Güçler’in, 4’lü koalisyon önerisi siyasi kulislerde...
Denktaş şaşırtan önerisini nasıl açıkladı?

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında görüşmeler sürdüren siyasi partilerden Demokrat Parti Ulusal Güçler’in, 4’lü koalisyon önerisi siyasi kulislerde çeşitli yorumlara neden oldu.  

CTP, DP-UG ve TDP koalisyonunun ise mümkün olamayacağını söyleyen Serdar Denktaş, bu önerisini açıkladı.

Kıbrıs Ada Haber

Demokrat Parti Ulusal Güçler’in (DP-UG), 4’lü koalisyon önerisi gündeme damgasını vurdu. CTP ile DP-UG’nin bir koalisyon hükümeti kurması, birincil olasılık olarak görülürken, şimdilerde muhalefet partilerinin yoğun çabaları ve güvensizlik önergesi sonucunda, 4 yıllık iktidarına son verilen UBP’nin de hükümette yer alması için Serdar Denktaş’ın siyasi partilere öneri götürmesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

"Bir parti dışarıda kalıp atılacak doğru adımlara bile muhalafet yapılırsa, zaman kaybetme lüksümüz yok" diyen Serdar Denktaş, CTP, DP-UG ve TDP koalisyonunun ise mümkün olamayacağını söyledi. Serdar Denktaş, şaşkınlık yaratan 4’lü koalisyon önerisindeki niyetini şöyle açıkladı:

“Şuanda hükümette olan geçiş hükümeti oluşurken, ilk hedefimiz; eski hükümetin güvensizlik önerisi ile düşürülmesi, geçiş hükümetinin kurulması, seçimlerin Eylül’de yapılması ve Eylül’e kadar da Seçim Yasası, Siyasi Partiler Yasası, Meclis İç Tüzüğü, Mazbata ve Faiz Yasası’nı bu hükümetle geçirmek ve sonrasında seçime gidilmesiydi. 4 partinin de katılımıyla bir geçiş hükümeti kurulması önerisi, o dönemde Özkan Yorgancıoğlu’ndan geldi. Biz şimdi diyoruz ki, bu ihtiyaç halen var. Bizim söylediğimiz; bir Anayasa değişikliği sıkıntısı var. Bu ülkede reformlar gerekiyor. Bu reformları yapmak için adım atacağımızda, kendimize uygun uzlaştığımız konularda, hem içten hem dıştan oluşabilecek muhalefet, baskı ve tüm telkinlere karşı duruş sergileyecek, baskılara dayanabilecek bir hükümet yapısıdır. Çünkü halkın önünden daha yeni çıkmış 4 tane parti, işin uzmanlarının atandığı bir hükümet ısrarla reformların yapılması konusunda adımlar atıyor. UBP, ‘meclis içerisinde muhalefet olmayacak böyle demokrasi mi olur?’ diyor. Meclisin daha da demokratikleşmesi için bile gerekli olan bir yaklaşımdır. Türkiye’den, mevcut paketi devam ettirin diye bazı telkinler gelebilir. Bazı adımları mutabakatla atıyoruz demek, daha büyük bir güç oluşturur ve o duruşa saygı duyulur. Kendi içimizden, sivil toplum örgütleri, sendikaların itirazları olabilir ama onlara da, gelebilecek her türkü baskıya da ‘durun’ diyebilecek bir hükümet olur. Yerel seçimlerle birlikte, referandum da olur. Başkanlık sistemi de vatandaşa sorulur. Tüm bunları gerçekleştirmek için, bu sorumluluğun altına tüm partilerin elini eşit bir şekilde konması düşünüldü.”

CTP, DP-UG ve TDP koalisyonunun ise mümkün olamayacağını söyleyen Serdar Denktaş, "34 sayısı elimizde varken, üçüncü bir koalisyona gerek yok. Restorasyon hükümetinde önemli olan 4 partinin orada olmasıdır" dedi.

http://www.kibrisadahaber.com/4lu-koalisyona-ret/

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76