• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 20 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 16 °C
  • Lefke 20 °C

Denktaş BRT'de gazetecilerin sorularını yanıtladı

Denktaş BRT'de gazetecilerin sorularını yanıtladı
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, “Demokrat Parti Ulusal Güçler’de (DP/UG) sorun var” yönündeki yayınlara,...

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, “Demokrat Parti Ulusal Güçler’de (DP/UG) sorun var” yönündeki yayınlara, parti tabanının geçtiğimiz hafta sonu yapılan kurultayda kendisini güçlü bir şekilde yeniden genel başkan seçerek cevap verdiğini söyledi.

Denktaş, partisinde genel sekreterlik için gönlünden geçen adayın Hasan Taçoy olduğunu ifade etti.

Hükümette şu anda ortaklığın bozulmasını gerektirecek bir sorun bulunmadığını söyleyen Serdar Denktaş, dövizdeki artışın olumsuz etkilerini azaltmak için çalışmalarının sürdüğünü; önümüzdeki hafta çarşamba günü Türkiye’den özel, teknik bir ekibin geleceğini açıkladı.

Serdar Denktaş, dün akşam, BRT 1’de yayınlanan Siyaset Arenası’na konuk olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Denktaş, medyanın tek taraflı söyleme dayalı yayın yapma konusunda daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, gazetecilerin de sorgulaması gerektiğini ve bunlar olmayınca da tek taraflı ve yanlış bilgilendirmeler yapıldığına işaret etti.

Bakanlığına bağlı dairelerde kadrolaşmanın tam anlamıyla yapılmadığını kaydeden Denktaş, kültür konusunda yapacak çok şey olduğunu ancak bunun bu bütçeyle olamayacağını, bütçede kültüre ayrılan payın çok az olduğunu söyledi.

Serdar Denktaş, Hükümet’in kendi icraatlarına ve programına 1 Ocak itibarıyla başladığını, öncesinde içi boşaltılmış bütçeyle kucağında bulduğu sorunları çözmeye çalıştığını ifade etti.

Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) dövize endeksli bir yaşam olduğunu; dolayısıyla dövizdeki yükselişten etkilenildiğini anımsatarak, vatandaşın bankaya borçlarıyla ilgili formüllerin ele alındığını anlattı.

“TELKİNLERİN DİNLENMESİNİ UMUYORUZ”

Döviz konusunda yönlendirme ve telkin işe yaramazsa mecburen yasal önlem üretmek zorunda kalacaklarını kaydeden Serdar Denktaş, “Ümitle telkinlerin dinlenip, herkesin uzun vadeli düşünerek bu durumu düzelteceğini umuyoruz” dedi.

GENEL SEKRETERLİK İÇİN HASAN TAÇOY

Serdar Denktaş, DP/UG Genel Sekreterlik seçiminde gönlündeki ismin beraber çalışacağına inandığı Hasan Taçoy olduğunu ifade etti. Denktaş, Genel Sekreterlik için aday olmak isteyenler bulunduğunu ve başka kişilerin seçilmesinin kendisi için sorun olmayacağını belirtti. Denktaş, kimseye de “aday olma” demeyeceğini ifade etti.

"UBP ÇATISI ALTINDA BİRLEŞME SÖZ KONUSU DEĞİL"

Kamuoyunda son dönemlerde dile getirilen DP/UG-UBP birleşmesi konusunda ise Serdar Denktaş, "UBP ve DP/UG birleşecek veya birleşmeyecek" diyemeyeceğini ifade ederek, UBP çatısı altında birleşmenin ise söz konusu olmadığını söyledi.

Serdar Denktaş, DP/UG’nin son seçimlerde emanet oy aldığını ifade ederek, 3-4 aydır yerel seçimlerle ilgili kamuoyu yoklaması yaptıklarını, DP/UG’nin yerel seçimlerde UBP-CTP/BG veya TDP’yle bütünlüklü veya parça parça işbirlikleri yapabileceğini, buna açık olduklarını söyledi.

“ORTAK METİNDE ÇEKİNCELERİM VAR”

Ortak metin konusunda da Denktaş, Cumhurbaşkanı Derviş Derviş Eroğlu’nun performansının iyi olduğunu ancak “görüşmecinin bilgisi ve onayı olmadan bazı şeyler yapıldığını” anlattı.

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ziyareti sırasında hazırlanan metnin herkesin mutabakatı olan bir metin olduğunu ancak şimdiki metinle ilgili çekinceleri bulunduğunu ve yeterli olmadığını söyledi.

Denktaş, görüşme masasından olumlu bir şey çıkmasını beklemenin bu şartlarda saflık olacağını kaydetti.

ASKERLİK KONUSU

Askerlik Yasası konusunda ise Serdar Denktaş, bu konuda adım atmadan önce “olanaklar nedir, neler yapılmalıdır” diye irdelenmesi gerektiğini bu konuda da milletvekillerini çalışma yapması için görevlendirdiğini kaydetti.

Denktaş, şu andaki sayı ve yılla bile, nöbet sayısının fazla olduğunu ve asker sayısının daha da azalması durumunda nöbetlerin artacağını kaydederek, Ada’da askeri varlık devam ettiği sürece karşılıklı geçişlerin güven içinde yapılacağını söyledi.

Kira ücretleri konusunda Hükümet’in çalışması olduğunu kaydeden Denktaş, Ercan ihalesi konusunda geri adım atmadıklarını; çalışmaların sürdüğünü, elinde yeterince evrak olduğunu ancak elinde ilk ödemeyi yapacak para olmadığını söyledi.

“KIB-TEK’İN ÖZELLEŞTİRMESİNE KESİNLİKLE KARŞIYIZ”

100 milyon TL’yi bulması durumunda ihaleyi derhal iptal edeceğini kaydeden Denktaş, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (Kıb-Tek) özelleştirilmesine kesinlikle karşı olduklarını yineledi.

Polis Genel Müdürlüğü (PGM) konusunda ise Denktaş, Şenay Kebapçı’nın Başbakan'ın tercihi olduğunu; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ise ‘sıradaki kimse o olsun’ yaklaşımı bulunduğunu anlatarak, bu tür tartışmaların yaşanmaması gerektiğini ifade etti.

Serdar Denktaş, Anayasa değişikliğiyle ilgili hiçbir hazırlık olmadığını, bu nedenle Haziran’da referandum hedefinin olamayacağına işaret ederek, Siyasi Partiler Yasası’nda ise sorun olmadığını anlattı.

“HÜKÜMETİN DEVAMINDA SORUN YOK”

Denktaş, seçimlerin hükümet programını etkilememesi durumunda hükümetin devam etmesi konusunda kendileri açısından sorun olmadığını belirtti.

Trafikle ilgili en radikal adımın bütün ilgili birimlerin tek çatı altında toplanması olduğunu vurgulayan Denktaş, sürüş eğitiminden, yolların düzenlenmesine kadar her şeyin trafik kazalarının önlenmesi için önemli olduğunu söyledi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615