• BIST 1.441
  • Altın 499,475
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

Cypfruvex sorunu Meclis'te!

Güzelyurt'ta Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği (KTNÜB), Kamyoncu Birlikleri ve Kesim Ekipleri, Cypfruvex’in 2013 alacaklarını hala ödemediği...
Cypfruvex sorunu Meclis'te!

Güzelyurt'ta Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği (KTNÜB), Kamyoncu Birlikleri ve Kesim Ekipleri, Cypfruvex’in 2013 alacaklarını hala ödemediği gerekçesiyle şu sıralarda devam eden eylem Meclis gündemine taşındı.

UBP Milletvekili Kemal Dürüst,  Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada, Güzelyurt'ta üreticilerin Cypfruvex’ten 2013 alacaklarını hala ödenmediğine dikkat çekti ve hükümetin bu soruna biran evvel çözüm bulmasını istedi.

Üreticinin parasını alamamasının önemine işaret eden Kemal Dürüst, Cypfruvex'in biran evvel ödemelerini gerçekleştirmesi gerektiğini vurgualdı.

Kemal Dürüst, Güzelyurt'ta Cypfruvex’in 2013 alacaklarını hala ödemediği gerekçesiyle şu sıralarda devam eden eylemi, Ulusal Birlik Partisi olarak desteklediklerini belirtti.

Kemal Dürüst, Cypfruvex'teki sorunun giderilmesi ve üreticinin alacağını üreticiye ödemelerini istedi. Cypfruvex'ten hükümetin sorumlu olduğunu ve müdürünü görevden alma ve bir başkasını atama yetkisinin de yine hükümettte olduğunu vurguladı.

Sennaroğlu: Bütçeye öyle bir kaynak koydunuz mu?

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Dürüst’ü, iktidarda olduğu sürece narenciye konusuna hiç değinmediğini ancak muhalefete geçince narenciyeye yeniden eğildiği için eleştirerek, narenciyecilerin bugün yaptığı eylemde sonuna kadar haklı olduğunu, çünkü uzun süre ürün alacağını alamadığını vurguladı.

Sennaroğlu, üreticileri ödemek istediğini, ancak bütçede kalem olmadığını, fakat bunun çaresini hükümet olarak bulacaklarını ifade ederek, bu ürünü ödemesi gerekenin Cyprufex olduğunu, ancak Cyprufex’in bunu yapacak durumda olmadığını kaydetti.

Bu konuda eski hükümeti eleştiren ve yapılan yanlışlıkları örnekleyen Sennaroğlu, konuyla ilgili gerekli araştırmaların Cyprufex’te yapılacağını söyledi.

Ödemelerin mutlaka çare bulunarak yapılacağını ifade eden Sennaroğlu, muhalefetin kendi yaptığı hataları görmesini belirtti.

Bunun üzerine yeniden söz alan UBP Milletvekili Kemal Dürüst, kürsüden yaptıkları çağrının üreticiler için olduğunu, Hükümet’in tabii ki gerekli araştırmaları yapacağını, UBP olarak bundan şikayetçi olmadıklarını, ancak gerekli araştırma bilgilerinin de kendilerine ulaştırılmasını istedi, “Bizim derdimiz üreticilerin alacağını bir an önce almasıdır” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76