• BIST 1.362,680
  • Altın 494,76
  • Dolar 8,5530
  • Euro 10,0600
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

Cumhuriyet'in koca çınarları ay yıldızlı bayrağın altında gururla yaşıyor

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95. yılında Cumhuriyet ile yaşıt asırlık çınarlar, ay yıldızlı bayrağın gölgesinde özgür, huzurlu ve onurlu bir yaşam sürmenin gururunu taşıyor.
Cumhuriyet'in koca çınarları ay yıldızlı bayrağın altında gururla yaşıyor

Cumhuriyet'in ilan edildiği yıl dünyaya gelen koca çınarlar, Anadolu Ajansı foto muhabirlerinin Cumhuriyet'in kuruluşunun 95. yıl dönümüne özel hazırladıkları sergi için objektiflerin karşısına geçti.

Cumhuriyet'in ilelebet yaşayacağından şüphe duymuyorlar

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 28 Ekim 1923'teki "Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" sözleriyle bir milletin kaderini yeniden çizdiği ve 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyet'in 95. yıl dönümü için fotoğraf projesi hazırlandı.

Ankara'dan İstanbul'a, Gaziantep'den Antalya'ya 8 ilde yapılan çekimler sırasında koca çınarlar, kahramanlıkları dünyada dilden dile dolaşan bir milletin, yere düşürmemek için uğruna canlar verdiği Türk bayrağını ellerinden bir an olsun bırakmadı.

Kendilerinin baki olmadığını belirten çınarlar, Cumhuriyet'in ise ilelebet yaşayacağından şüphe duymadıklarını söyledi.

Atatürk'ü gördüğü anı unutamıyor

İstanbul'daki Darülaceze'nin sakinlerinden Ayşe Akbulut, 1923 yılında milli mücadelenin sembol kentlerinden Kahramanmaraş'ta dünyaya geldi.

Daha sonra İstanbul'a göç eden Akbulut, Cumhuriyet ile yaşıt olmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Akbulut, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü yüzerken gördüğü anda çok heyecanlandığını ve o anı hiç unutamayacağını belirtti.

Cumhuriyet ile aynı yaşta olan Gaziantepli 5 çocuk, 32 torun sahibi Süleyman Koca da bu rejim sayesinde mutlu bir hayat yaşadığını ifade etti.

Süleyman Koca, Atatürk'ün Gaziantep ziyareti sırasında yaptığı konuşmayı canlı dinleyenler arasında.

Cumhuriyet ile yaşıt olmanın onurunu yaşıyor

Kayseri'de yaşayan 1923 doğumlu Hediye Taş ise Erzurum'da dünyaya gelmiş. Taş, önce Ağrı'ya ardından da oğullarının yaşadığı Kayseri'ye göç etmiş. Melikgazi ilçesindeki bir apartmanın bodrum katında yaşayan 4 çocuk, 13 torun sahibi Taş da Cumhuriyet'le yaşıt olmanın onurunu yaşadığını dile getirdi.

Koca çınarlardan bir diğeri de Bulgaristan'da, Tuna Nehri kıyısındaki Rusçuk şehrinden 1989 yılında eşi Sebile ve 2 oğluyla Türkiye'ye göç eden Hüsmen Altınkaya. 94 yaşındaki Altınkaya, Kocaeli'nin Kartepe ilçesi Emekevler Mahallesi'nde yaşamını sürdürüyor.

2 çocuğu da vefat eden 7 torun sahibi Altınkaya ve eşi, Kartepe Belediyesinin "Alo Evlat Hattı" yetkililerinin yardımıyla gündelik ihtiyaçlarını gideriyor.

"Tam bir Cumhuriyet kadınıyım"

Antalyalı 96 yaşındaki Nigar Kiracıoğlu ise Cumhuriyet'in ilan edilmesiyle beraber ailesiyle Rodos'tan Antalya'ya yerleşmiş.

İki odalı bir evde hayatını sürdüren Kiracıoğlu, "Çocukluğumuzda Cumhuriyet bayramlarını kutlar, okullardaki kutlamalarda 'Yaşasın Cumhuriyet', 'Yaşasın adalet' diye bağırırdık. Cumhuriyet'i bağrımıza bastık" dedi.

İzmir Sosyal Yaşam Kampüsünde yaşayan 1923 doğumlu Mükerrem İçören ise, Cumhuriyet'in ilan edildiği gün ya da bir gün sonrasında dünyaya geldiğini söyledi.

Mükerrm İçören, "Annem tam tarihi hatırlamıyor ama o gün şenlik olduğunu söylüyordu. Nüfusa 2 ay sonra yazılmışım. Tam bir Cumhuriyet kadınıyım. Cumhuriyet'le yaşıt olmaktan gurur duyuyorum. Cumhuriyet'in ilanıyla büyük haklar kazandık. Kadın hakları verildi. Düşünün 80 sene önce çarşaflı bir annenin kızı olarak bisiklete biniyordum ben. 1954’te ehliyet aldım. Atatürk çok şey değiştirdi" diye konuştu.

İçören, çocukluğunda Atatürk'ü İzmir ziyaretinde gördüğünü ve geçerken kendisinin yanağını tuttuğunu, onu yakından görmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.

"Bu bayrağın gölgesinde büyümek onur verici"

Ankara'da yaşayan Melahat Hapoğlu 96, kardeşi Nezahat Aksel ise 94 yaşında.

Sivas'ta doğan kardeşler, kendilerini "Cumhuriyet çocuğu" olarak tanımlıyor.

Türkiye'nin birçok bölgesinde memur olarak çalışan ve çocukları bulunmayan abla kardeş, 16 yıldır Ankara 75. Yıl Dinlenme ve Bakımevinde yaşıyor.

İki kardeş, Cumhuriyet ilan edilmeseydi belki de kadın olarak iş hayatında yer alamayabileceklerini söyledi.

Kardeşlerden Melahat Hapoğlu, elindeki Türk bayrağını gururla sallayarak, "Bu bayrak bizim canımız, bu bayrağın gölgesinde büyümek onur verici" dedi.

Eskişehir'de yaşayan 95 yaşındaki İsmail Sarı da çocukluğundan beri Cumhuriyet bayramlarının kendisinde özel bir yerinin olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Atatürk çocukları olarak Cumhuriyet bayramlarını kutluyoruz. Onun ışıklı yolunda mutlu yarınlara doğru barış içinde ilerliyoruz. Barış, bir milleti refah ve saadete götüren unutulmaz ve emin bir yoldur." 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76