• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 18 °C
  • İskele 18 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 18 °C

Cumhuriyet Meclisi yılın son toplantısını yaptı

Cumhuriyet Meclisi yılın son toplantısını yaptı
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2013’ün son toplantısını bugün yapıyor.Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.05’te başlayan toplantının...

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 2013’ün son toplantısını bugün yapıyor.

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.05’te başlayan toplantının gündeminde, Kesin Hesap Yasa Tasarıları ile Sayıştay Denetim Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin, Mutad Olmayan İhracat İstisnası Tüzüğüne Dayanılarak Yapılan KDV İadeleri Hakkında Sayıştay Denetim Raporuna İlişkin Ek Raporu ve Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı yer alıyor.

Toplantıda ilk olarak sunuşlar bölümünde bazı yasa tasarıları hakkında ivedilik tezkereleri okundu.

Başbakanlığın Ekonomi Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi gündemindeki “KKTC’de Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Tasarısı”nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresinin okunmasından sonra açıklama yapmak üzere söz alan Maliye Bakanı Zeren Mungan, banka kartlarının kullanımında bazı düzenlemeleri içerdiğini, bankaların alacağı miktarlarda sınırlamalar yapılacağını ifade etti.

Mungan, UBP Milletvekili Ersin Tatar’ın yerinden sorusu üzerine faizlerle ilgili düzenlemenin de yapılacağını bildirdi. Tezkere, oybirliğiyle kabul edildi.

DP Milletvekili Hasan Taçoy’un Çocuk İzlem Merkezi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi istemiyle ilgili tezkeresi oy çokluğuyla onaylandı.

Başbakanlık’ın “Tasfiye edilmiş ve edilecek olan halen mevcut KİT’ler döner sermayeli kuruluşlar ve devletin sermayelerine iştirak etmiş kuruluşların ve diğer kamu kuruluşlarının borçların tasfiyesiyle ilgili yasa tasarısı” için ivedilik istemiyle tezkeresi de oybirliğiyle kabul edildi.

Toplantının bugünkü gündeminde bulunan Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı için de ivedilik kararı alındı.

Meclis Genel Kurulu daha sonra gündemindeki konuların görüşülmesine başladı.

25 DAKİKA SÜREN YILIN SON TOPLANTISINDA BİR TASARI, BİR DE RAPOR OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, yılın son toplantısında bir rapor ve bir tasarıyı oybirliğiyle kabul etti.

Sunuşlar bölümünün ardından gündemine geçen Meclis Genel Kurulu’nda, “Kesin Hesap Yasa Tasarıları ile Sayıştay Denetim Raporlarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici (Özel) Komitenin, Mutad Olmayan İhracat İstisnası Tüzüğüne Dayanılarak Yapılan KDV İadeleri Hakkında Sayıştay Denetim Raporuna İlişkin Ek Raporu”, Komite Başkanı DP/UG Milletvekili Hasan Taçoy okudu.

Raporla ilgili söz alan olmadı ve yapılan oylamada rapor oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis’te daha sonra Sigorta Hizmetleri (Düzenleme ve Denetim) (Değişiklik) Yasa Tasarısı’yla ilgili komite raporunu ise Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı CTP/BG Milletvekili Birikim Özgür okudu.

Tasarının geneliyle ilgili söz alan olmayınca madde madde görüşülmesine geçildi. Tasarı, oybirliğiyle kabul edildi. Böylece Meclis bugünkü toplantısını tamamladı.

Meclis Başkanı Sibel Siber, toplantıyı kapatırken 2013’ün son toplantısını yaptıklarını hatırlattı ve sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi dileğiyle yeni yılı kutladı.

Meclis bir sonraki toplantısını 2 Ocak Perşembe günü yapacak.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615