• BIST 89.448
  • Altın 194,434
  • Dolar 4,8603
  • Euro 5,6944
  • Lefkoşa 36 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 36 °C

Cumhuriyet Bayramı mesajları yayımlandı

Cumhuriyet Bayramı mesajları yayımlandı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle bazı dernekler kutlama mesajı yayımladı.EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİKKTC Güvenlik...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle bazı dernekler kutlama mesajı yayımladı.

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü mesajında, “Kıbrıs Türk halkının 96 yıl süren bağımsızlık ve varoluş mücadelesi sonrasında, egemen varlığımızın simgesi olarak kurulan KKTC Devleti’nin 30. Kuruluş yıldönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı

Türkiye’nin  20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği Barış Harekatı’yla, Rum-Yunan tarafının Enosis hayalini tarihe gömerek,  Kıbrıs’a barışı getirdiğini ifade eden Ömürlü, Cenevre Anlaşması’yla gerçekleşen nüfus mübadelesiyle de  Kıbrıs’ta fiili iki bölgeliliğin gerçekleşmiş olduğunu  ve Kıbrıs Türk Yönetimi’nin egemenlik alanında 3 bin 242 kilometre karelik alan oluştuğunu vurguladı.

15 Kasım 1983’te  KKTC’nin ilan edildiğine değinen Ömürlü “ Bugün egemen varlığımızın tescil edildiği Cumhuriyetimizin 30.Kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Geleceğe güvenle bakıyor, devletimize kararlılıkla sahip çıkıyoruz” dedi.

KIBRIS TÜRK PLATFORMU

Kıbrıs Türk Platformu Basın Sözcüsü Hüseyin Alasya da, KKTC’yi hiçbir gücün yok sayamayacağını ve sayılmasını dahi talep edemeyeceğini vurguladı.

Alasya, Kıbrıs Türk halkının İngiliz sömürge yönetimine karşı 82 yıl, Rum-Yunan saldırılarına karşı 11yıl sürdürdüğü bağımsızlık ve varoluş mücadelesinin, Cumhuriyet’le taçlandırdığını vurguladı.

Alasya,  Kıbrıs’ta siyasi bir çözümden yana olduklarını ancak,  geçmişi yok saymak, sözde Rum Cumhuriyeti’ne yamanmak, egemen varlıktan vazgeçerek, KKTC Devleti’ni yok saymak gibi bir lüks olmadığının bilincinde olduklarını ifade etti.

“Egemen varlığımızın simgesi KKTC Devleti’nden vazgeçmek asla kabul edilemez” diyen Alasya, Rum tarafının haksız hatada ısrar etmesi ve ambargoların sürmesi halinde  KKTC’nin tanınmasını talep etmek hakkının kullanılması gerektiğini kaydetti.

Alasya, “Kıbrıs Türk halkının Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutlar, varoluş mücadelemizde canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş ile, Liderimiz Dr.Fazıl Küçük’ü rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. KKTC Devleti’ni onlar kurdu, bizler sonsuza dek yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

EMEKLİ MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Emekli Mücahitler Derneği Başkanı Mehmet Salih Direktör de mesajında, bir toplumun en büyük arzusunun ve toplum için en zor olanın cumhuriyetini kurup özgür olarak yaşamak olduğunu ifade etti.

Direktör  mesajında şunları kaydetti:

“Cumhuriyeti yaşatmak, korumak ve ayakta tutmak çok daha zordur. Bunun kolay olması adil olmaktan, kanaatkar olmaktan, sürtüşmelerden uzak durmaktan, ne istediğini tam olarak bilmekten, kişisel kararlardan önce halk için kararlar almaktan, herkesin birbirine saygı göstermesinden ve sahip olduklarına özen göstermesinden geçmektedir.

Bu nedenle biz Anavatan’la birlikte hareket edilmesi gerekliliğini devamlı olarak vurgulamakta olup birlik ve beraberlik çağrıları yapmaktayız”.

KAMU İŞ

Kamu-İş Başkanı Sami Dilek de,  KKTC’nin 30’uncu kuruluş yıldönümünü çözüm umutlarıyla kutladıklarını ifade etti.

Dilek, Kıbrıs Türk halkının  milletçe yaptığı mücadele sonucunda KKTC’yi kurduğunu vurgulayarak, verilen mücadelede şehitleri rahmet, gazileri şükranla andı.

Dilek, “Kamu-İş olarak amacımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Anavatan’ın desteğiyle yaşatarak, uluslararası alanda hukuki ve siyasi anlamda tanıtmaktır. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteği ile süren ve sürdürülecek olan bir barışın devamından yanayız” ifadelerini kullandı.

Dilek, Kuzey Kıbrıs Türk Halkı’nın, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ile Kıbrıs Türk Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı  mensuplarının, tüm işçilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

EMEKLİ SUBAYLAR ERNEĞİ

Güvenlik Kuvvetleri  Emekli Subaylar Derneği Başkanı Ahmet Yatman da, Kıbrıs Türk halkının büyük emek ve fedakarlıklarla kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıldönümünü büyük bir  coşku içerisinde kutladıklarını ifade etti.

Yatman, yıllarca süren varoluş mücadelesinin  Barış Harekatı ile neticelendiğini ve  15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlandırıldığını vurguladı.

Yatman, “Cumhuriyet olgusuna ulaşıncaya kadar geçen süreçte çekilen acı ve zorluklardan dersler çıkararak, geçmişte yaşanan zor günlere dönmemek için azim ve kararlılıkla mücadelemize devam etmeli,  kurduğumuz cumhuriyeti yaşatmalı ve kalıcı bir antlaşma olana kadar korumalıyız” dedi.

Yatman, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ve şehitleri anarak,  halkın Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

MİDYATLILAR DERNEĞİ

Midyatlılar Bütünleşme ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Faysal Dağdelen de mesajında, “30 yaşını tamamlayan bağımsız,  laik,  demokratik Cumhuriyetimizin  tanınmasını uluslar arası camiadan talep etmek  en doğal hakkımızdır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615