• BIST 1.361,990
  • Altın 495,24
  • Dolar 8,5550
  • Euro 10,0600
  • Lefkoşa 38 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 38 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ittifak açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti TBMM grup toplantısında, öğrenci andı, MHP ile yerel seçimde ittifak ve af tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ittifak açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında İstanbul'da yapılacak Suriye Konulu Dörtlü Zirve, af tartışmaları, Danıştay'ın öğreni andı kararı ve yerel seçimlerde ittifak görüşmeleri konularında önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP ile son dönemde af, erken emeklilik ve Danıştay'ın kararında ayrı düştüklerini söyledi.

"Can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, af yetkisine devlet ait olmadığını hatırlatarak, "Af meselesi ilk gündeme geldiğinde hemen çalışma talimatı verdim ve milletin vicdanını rahatsız edecek neticelere yol açacağını gösterdi. Bunun içinde teklife sıcak bakmadığımızı çeşitli örneklerle anlatmaya çalıştım. Şu ana kadar 50 binin üzerinde sadece cezaevinde uyuşturucu suçlusu var. Allah aşkına buna kader mahkumu diyebilir miyiz? Can alan katillere mi kader mahkumu diyeceğiz? Öbür taraftan hırsızlık, bütün bunları yapanlara mı kader mahkumu diyeceğiz? Biz devlet olarak bir katili affettiğimiz zaman maktulün ailesine acaba bunu nasıl anlatacağız?" dedi.

"Biz bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhur İttifakını, ülkemizin son yıllardaki en önemli kazanımlarından biri olarak görüyor ve geleceğe taşımak istiyoruz. Biz bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız. Milletimizin bize emaneti olan Cumhur İttifakını, günlük siyasi tartışmalarının üzerinde tutmakta da kararlıyız." dedi.

Erdoğan, "Görüş farklılıklarımızın Cumhur İttifakı'na gölge düşürmesine fırsat vermemeliyiz." ifadelerini kullandı.

 

 

"İstiklal Marşımız dışında bir ant tanımıyoruz"

Danıştay'ın öğrenci andı kararına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu karar, birtakım eski hastalıkların hala bünyemizde yaşadığını gösteriyor. Bize göre milletimizin en büyük ve en etkili andı İstiklal Marşımızdır. İstiklal Marşımız dışında bir ant tanımıyoruz, tanımayacağız.

Andın ilk halini, Türk Ocaklarını kapatmasıyla, üniversiteleri perişan etmesiyle bilinen tıp doktoru Reşit Galip yazmıştır. İnsanları kafataslarına göre sınıflandıran çalışmaları destekleyen bu kişi aynı zamanda Türkçe ezan zulmünün de mimarıdır.

Bizim ortaya koyduğumuz bu fotoğrafta, tek tipçi rejim özentisi bir metnin çocuklarımıza her sabah okutulmasının yeri var mıdır?"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bırakalım Türk Türklüğüyle, Kürt Kürtlüğüyle, Laz Lazlığıyla, Roman Romanlığıyla, Çerkez Çerkezliğiyle, Abaza Abazalığıyla övünsün ama asla bunu kalkıp da ırkçılık yapma boyutuna taşımayalım. Bunu yaptığınız anda ayrımcılık yapmış olursunuz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizi, bu köhne metin üzerinden 2. Dünya Savaşı öncesi iklimine döndürme heveslerine destek vermek, asla vatan ve millet sevgisiyle izah edilemez." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz devlet olarak uyuşturucu baronlarıyla da mücadele ettik, torbacılarla da mücadele ettik, onu içenlerle de mücadele ettik ve etmeye de devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

 

 

"Buna yol arkadaşımı feda edemem"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Bekir Bozdağ’ın açıklamalarına yönelik yaptığı değerlendirmelere ilişkin, "Bizim ortaya koyduğumuz bu fotoğrafta tek tipçi rejim özentisi bir metnin çocuklarımıza her sabah okutulmasının yeri var mıdır? Konuyu hukuki boyutuyla değerlendiren Anayasa Komisyonu Başkanımızın kökeni ve meşrebi üzerinden gerçekten incitici ve ayrımcı tarza indirgenmesinin kime ne faydası vardır. Bir taraftan ben kökeniyle uğraşmam diyeceksin, ben ayrımcı değilim diyeceksin ama Anayasa Komisyonu Başkanımız benim şu anda milletvekilim ve yıllarca bu ülkede Bakanlık yapmış olan arkadaşımıza bu şekilde bir taraftan hakaret bir taraftan da tehdit savuracaksın. Bakanımıza yönelik bu tehdidi ve hakareti bir genel başkana yakıştıramadım. Bu çok çok üzücüydü. Buna yol arkadaşımı feda edemem. Bunu bir defa bilmeleri lazım. Benim bu yol arkadaşımın yakından uzaktan ırkçılıkla bir alakası yok. Kökeni Kürt olabilir ama kendisi bu ülkede bu millete hizmet etmenin aşkını yaşamış olan bir arkadaşımızdır. Niye hedef saptırıyoruz, niye böyle bir damgalama yapıyoruz. Bu bakanımızın şehrine ve ülkesine ne büyük hizmetler yaptığının en yakın şahidi bizleriz. Hiçbir arkadaşımızın işini yaptığı için hakarete uğramasına, tehdit edilmesine göz yumamayız. Esasen bizim ne Türkle, ne Türklükle, ne de söz konusu metindeki ifadelerle bir sıkıntımız yok" açıklamasını yaptı. 

"Biz de 'herkes kendi yoluna' deriz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin yerel seçimlerde ittifak açıklamasıyla ilgli, "Yerel seçimlerde mademki 'Biz yolumuza' diyorlar, biz de 'Herkes kendi yoluna' deriz." ifadesini kullandı.

Suriye Konulu Dörtlü Zirve

Tolantıda, Suriye Konulu Dörtlü Zirve'ye de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Temennim odur ki İdlib başta olmak üzere Suriye'ye huzurun gelmesi konusunda bu zirve ciddi bir adım olsun." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hazırlıkları belli bir noktaya getirecek ve büyükşehirlerden başlayarak adaylarımızı belirleyip sahaya erkenden ineceğiz." dedi.

'Cumhur İttifakı noktasında bizim bir sıkıntımız yok'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhur İttifakı noktasında bizim bir sıkıntımız yok." dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76