• BIST 115.147
  • Altın 163,214
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • Lefkoşa 6 °C
  • Girne 6 °C
  • Mağusa 6 °C
  • İskele 6 °C
  • Güzelyurt 3 °C
  • Lefke 6 °C

"CTP’ye hükümette iki yıl mı biçildi?"

"CTP’ye hükümette iki yıl mı biçildi?"
CTP/BG Başkan adayı Asım Akansoy konuşmasında, Kıbrıs deyince aklına öğleden sonra serininde kapısı önünde oturan insanların geldiğini, bu tablonun...

CTP/BG Başkan adayı Asım Akansoy konuşmasında, Kıbrıs deyince aklına öğleden sonra serininde kapısı önünde oturan insanların geldiğini, bu tablonun Akdeniz ve memleketi anlatan bir tablo olduğunu ifade etti.

“CTP’nin önündeki engelleri elbirliğiyle kaldırmaya geldik” diyen Akansoy, “Nasıl bir ülke istersek öyle bir parti yaratmalıyız” dedi.

Ekonomik istikrarsızlığın Kıbrıs Türk halkının kaderi olmaması gerektiğini belirten Akansoy, bunun siyasi belirsizliği ortaya çıkardığını, kurumların saygınlığını yitirdiğini söyledi.

“SERBEST PİYASA EKONOMİSİ DAYATILIYOR”

Neo liberal kararlarla, artan ve ağırlaşan sorunlar yaşandığını, insanların işsiz kalmasına yol açan, eğitim ve sağlığı özelleştiren reçeteler bulunduğunu söyleyen Akansoy, kendilerine serbest piyasa ekonomisinin olumlu sonuç vereceği düşüncesinin dayatıldığını belirtti.

“SON ZAMANLARDA SOSYALİST VE EMEKTEN YANA OLMAK KÜÇÜMSENİYOR”

Son zamanlarda partide sosyalist olmanın, emekten yana olmanın küçümsendiğini söyleyen Akansoy, bu tavırda ısrar edildiğini ifade etti. Akansoy, “Bu partide aslolan bir şey olmak değil, bir şey yapmaktır” dedi.

“KOALİSYONU DP’YLE Mİ UBP’YLE Mİ KURDUK?”

Sağ oyları memnun edecek adımlar atmaya çalışıldığını, dolayısıyla bazı kesimler üzerinde baskılar yaratıldığını belirten Akansoy, “Biz koalisyonu DP ile mi UBP ile mi kurduk? En kritik noktada görev yapanlar neden UBP’nin görevlendirdiği kişilerdir? Bu koalisyon ikili değil üçlü mü?” diye sordu.

“DİNAMİK BİR CTP”

Akansoy, dinamik bir CTP kurulacağını, CTP’nin köklerini inkar etmesinin mümkün olmadığını, ama yenilere de ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Akansoy, “Kimse genç olduğu için değerli, yaşlı olduğu için değersiz kabul edilemez” dedi.

Dünyanın her geçen gün değişmekte olduğunu belirten Akansoy, bildiri dağıtmanın yerini, sosyal medyanın yerini aldığını, teknoloji alanında olduğu gibi siyasi alanda da ilerlemelere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Akansoy, CTP’nin dünyada da vizyon ve siyaset ortaya koyan, gündem belirleyen bir parti olmak zorunda olduğunu, partinin insan kaynakları ve siyasi birikimini buna adapte etmesi gerektiğini vurguladı.

“KARPAZ’DAN YEŞİLIRMAK’A SÜRÜLENLER CTP’LİDİR”

Ezileni koruyan vicdanın CTP olduğunu söyleyen Akansoy, “Birilerinin tek derdi menfaat ve  terfi iken, kimsenin önünde boyun bükmediği için Karpaz’dan Yeşilırmak’a sürülen kişiler CTP’lidir” dedi.

Akansoy sözlerine şöyle devam etti:

“Özel sektörde sendikalaşmanın olmazsa olmaz olduğunu gören gözler CTP’lidir, ülkeye burayı hiç tanımadan gelen emekçiye umutsuz olduğu anda omuz veren CTP’lidir. Dış müdahaleye karşı duranlar CTP’lidir.”

“YAKIN SİYASİ TARİHİN BELKİ DE EN ÖNEMLİ KARARI BUGÜN ALINACAK”

Kurultayın bu yüzden çok önemli olduğunu belirten Akansoy, bugün yakın siyasi tarihinin belki de en önemli kararının alınacağını, bu kararın dinamik CTP’yi hep birlikte kurma kararı olduğunu ifade etti.

Akansoy, sağ partiler ile sol partiler arasında temel bir fark bulunduğunu, sağ siyasi partilerin menfaat paylaşımı üzerinden örgütlenirken sol siyasi partilerin fikir paylaşımı üzerinden örgütlendiğini kaydetti. Akansoy, fikirlerin paylaşılabileceğini ancak menfaatlerin paylaşılamayacağını ifade etti.

“SİBER HÜKÜMETİNİN OLUMLU HAVASI 3 AYDA KAYBOLDU”

CTP’nin ülke sorunlarının çözümünü, birini gücendirmemek adına göz ardı etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Akansoy, Siber hükümeti ile vatandaşın umutlarının arttığını ancak bu olumlu havanın üç ayda kaybolduğunu kaydetti.

“2 YIL SONRA NE OLACAK?”

Akansoy, “Özkan Yorgancıoğlu, bu kurultayda son kez başkanlığa aday olduğunu söylüyor. Genel Başkanın görev süresi maksimum iki yıldır. Eğer Yorgancıoğlu, iki yıl sonra görevi bırakacaksa, vatandaştan ülkeyi yönetmek için 5 yıllığına görev aldı, iki yol sonra ne olacak. Yoksa bazı kişiler tarafından CTP’ye hükümette olma süresi olarak iki yıl mı biçilmiştir?” diye sordu.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615