• BIST 1.452
  • Altın 490,257
  • Dolar 8,2867
  • Euro 10,0773
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 32 °C

"CTP'den kalma borçlar dışında UBP'nin borçlanması olmadı"

Maliye Eski Bakanı Ersin Tatar, CTP hükümeti döneminden kalma borçlar dışında, UBP’nin herhangi bir borçlanmaya gitmediğini savundu.Kıbrıs Ada HaberMaliye...
"CTP'den kalma borçlar dışında UBP'nin borçlanması olmadı"

tatar 2Maliye Eski Bakanı Ersin Tatar, CTP hükümeti döneminden kalma borçlar dışında, UBP’nin herhangi bir borçlanmaya gitmediğini savundu.

Kıbrıs Ada Haber

Maliye Eski Bakanı Ersin Tatar, emeklilerden yapılmış olan kesintilerin, geri iade edileceğini de açıkladı.

Emeklilerden kesinti yapılması konusunda, açıklamalarda bulunan Tatar,  “bunların yasa yapıldıktan sonra geri ödenmesi söz konusu olacaktır” diyerek, bunun için net bir tarih belirtilemeyeceğini söyledi.

Maliye Eski Bakanı Ersin Tatar, katıldığı bir televizyon programında, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) hükümeti döneminden kalma borçlar dışında, Ulusal Birlik Partisi hükümeti döneminde, merkezi bütçenin hiç borçlanmadığını söyledi.

Ersin Tatar, “Sadece ve sadece eski borçların faizleri üzerine binmiştir. Onun dışında hiç borçlanma yoktur. Önceki hükümet döneminden kalan, kamu bankaları ve ihtiyat sandığı borçları gibi bir takım borçlar vardır” dedi.

“Bütçe fazlası oluşacaksa…”

Maliye eski bakanı olarak Tatar, ülkede bir bütçe fazlası oluşması için ilk önce halledilmesi gerekenin, iç borçlanma olduğunu vurguladı. İç borçlanma meselesinin ciddi bir mesele olduğunu kaydeden Tatar, “yıllar itibariyle yüksek faizlerden ötürü; birkaç milyon TL’lik bir borç, şuanda 3 Milyar TL’lik bir borç haline gelmiştir.

“Faizler için kaynak 300 Milyon TL”

Türkiye ile imzalanan 2013- 15 ekonomik protokolde, bu borçların faizlerinin ödenmesinde kullanılması için 300 Milyon TL kaynak ayrıldığını belirten Ersin Tatar, şunları söyledi:

“Şimdi önemli olan yeni hükümetin bunları nasıl hayata geçireceği noktasında ne gibi tedbirler alacağı, bunları yapabilmesi için o iradeyi ortaya koyması ve bu kurumlara en azından faizlerin bir kısmının ödenmesi için kaynak yaratmak çok önemlidir” dedi.           

Tatar ayrıca, Ulusal Birlik Partisi hükümeti döneminde, cari bütçenin (kamu giderlerinin) yüzde 80’inin devletin kendi yerel gelirleri ile karşılandığını söyledi.

“Kasanın boş olduğu yanlıştır”

Maliye Eski Bakanı Tatar ayrıca, kasanın boş olduğu açıklamalarının da yanıltıcı olduğunu savundu. Teknokrat hükümetinde herhangi bir irade olmadığını da işaret eden Tatar, “teknokrat hükümet nöbetçi hükümettir. Bir irade yoktur. Tüm mesele 28 Temmuz’dan sonra ortaya çıkacak olan irade ile ülkenin önünün açılması için nasıl ciddi tedbirler alınacağıdır” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76