• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

CTP'de kritik karar bu akşam!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi bu akşam gelinen durumu değerlendirmek ve bundan sonraki yol haritasını belirlemek için saat 20:00’de toplanacak.Cumhuriyetçi...
CTP'de kritik karar bu akşam!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi bu akşam gelinen durumu değerlendirmek ve bundan sonraki yol haritasını belirlemek için saat 20:00’de toplanacak.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler koalisyon arayışı çerçevesinde bu akşam yeni bir değerlendirme yapacak.

Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, hükümeti kurmakla görevini alışının birinci haftasında, yaptığı çalışmalar ve DP-UG ile uzlaşı sağlanamadan noktalanan görüşmeler konusunda Parti Meclisi’ni bilgilendirecek. CTP Parti meclisi saat 20:00’de gerçekleştireceği toplantısında koalisyon arayışlarının bundan sonraki yol haritasını belirlemesi bekleniyor

28 Temmuz seçimlerinden birinci Parti Olarak çıkan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilişinin üzerinden bir hafta geçti.

Genel Başkan Yorgancıoğlu, görevi alışının ardından, Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti Ulusal Güçler ve Toplumcu Demokrasi Partisi ile bir tur görüşme gerçekleştirdi.

Yorgancıoğlu ve heyeti ilk tur görüşmelerin ardından DP-UG ve UBP’den olası bir koalisyona ilişkin düşüncelerini yazılı olarak talep etti. Gelen yanıtlar 19 Ağustos Pazar gecesi toplanan Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi’nde değerlendirildi.

CTP Parti Meclisi’nin, DP-UG ile koalisyon görüşmelerini ileriye götürme kararı aynı gece Parti Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Yorgancıoğlu, Parti Meclisi kararı uyarınca Perşembe gününe kadar DP_UG ile koalisyon arayışına gidileceğini ve Perşembe günü gelinen durumun Parti Meclisi’nde yeniden değerlendirileceğini duyurdu.

İki partinin Genel Sekreterleri Asım Akansoy ve Bengü Şonya başkanlığındaki resmi görüşme heyetleri ise Salı günü çalışmalarına başladı. Yapılan ilk görüşmelerin ardından kamuoyuna pozitif mesajlar verildi. CTP-BG ile DP-UG heyetleri salı günü iki kez bir araya geldi. Yapılan açıklamalarda genel yaklaşım ve prensipler üzerinde görüşüldüğü ve yakınlaşma sağlandığı duyuruldu.

CTP-BG ile DP-UG heyetleri dün ise Cumhuriyet Meclisi genel Kurulu çalışmaları nedeniyle sabah saatlerinde bir araya gelmedi. Ancak iki parti de sabah saatlerinde ayrı ayrı değerlendirmeler yaptı.

CTP ve DP heyetleri dün öğleden sonra CTP Genel Merkezi’nde bir araya gelerek bu kez bakanlık paylaşımlarını ele aldı. Toplantı Salı günü yapılanların aksine kısa sürdü. Taraflar 40 dakikada tamamlanan toplantıdan kamuoyuna açıklama yapmadan ayrıldı.

CTP-BG ile DP-UG heyetleri dün gece bir kez daha bir araya geldi. Heyetlerin bir süre görüşmesinin ardından saat 20:30’da Genel Başkanlar Yorgancıoğlu ve Denktaş da toplantıya dahil oldu.

Toplantının genel başkanların da katıldığı bölümü yalnızca 15 dakika sürdü. Yorgancıoğlu ile Denktaş birlikte kameraların karşısına çıkarak, “uzlaşamadık” mesajını kamuoyuyla paylaştı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Parti Meclisi bu akşam gelinen durumu değerlendirmek ve bundan sonraki yol haritasını belirlemek için saat 20:00’de toplanacak.

Anayasa gereği Hükümeti Kurmakla görevlendirilen milletvekili çalışmalarını en geç 15 gün içerisinde tamamlayarak, kabinesini Cumhurbaşkanı’na sunmak zorunda.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76