• BIST 1.434
  • Altın 485,031
  • Dolar 8,2836
  • Euro 10,0001
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

CTP koalisyonla ilgili ne dedi?

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, halkın sandığa yansıyan iradesinin koalisyon hükümetine işaret...
CTP koalisyonla ilgili ne dedi?

1375179019Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, halkın sandığa yansıyan iradesinin koalisyon hükümetine işaret ettiğini, partisinin bu süreçte siyasi partilere eşit mesafesini koruyacağını söyledi.

CTP -BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu bugün, parti Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu bir basın toplantısı düzenledi.

Yorgancıoğlu, seçim sürecinde taşkınlığa mahal vermediği, olgun, ağırbaşlı ve demokratik tavır sergilediği ve CTP- BG’yi birinci parti yaptığı için Kıbrıs Türk halkına teşekkür etti.

Yorgancıoğlu, tüm siyasi partilerle ve sivil toplum örgütleriyle açık ve şeffaf bir diyalog kuracaklarını söyleyerek, “CTP- BG sürecin sonucunda halk için en doğru çözümü yaratma konusunda üstüne düşen liderlik görevini yerine getirecektir” dedi.

“PROGRAMIMIZIN ARKASINDAYIZ”

CTP-BG’nin ortaya koyduğu görüş ve programının arkasında olduğunu belirten Yorgancıoğlu, ülkenin içinde bulunduğu durumun köklü reformlarla çözülebileceğine inandığını söyledi.

Yorgancıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Hazırlamış olduğumuz program Kıbrıs Türk halkının yaşam standardını yükseltmek, sosyal adaleti sağlamak ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak adına, temiz, sivil ve demokratik bir toplum yaratma adına yegane çıkış yolumuzdur. Bu yolu dün kararlılıkla savunduğumuz gibi bugün ve yarın da savunmaya devam edeceğiz”

Koalisyon görüşmeleri sürecinde CTP-BG’nin arayacağı temel kriterleri anlatan Yorgancıoğlu, kalıcı ekonomik reformlara gidilmesi, adil, şeffaf ve hesap verebilir bir düzenin kurulması, siyasi ve sosyal reformların hayata geçmesi, demokratikleşme ve sivilleşme için atılması gereken adımların atılması ve Kıbrıslı Türklerin uluslar arası arenada özne olması ile Kıbrıs Sorunu’nda federal bir çözüme ulaşılabilmesinin temel kriterler olacağını söyledi.

“İSTİKRARLI BİR HÜKÜMET KURULMALI”

Köklü reformlar yanında özellikle istikrarlı bir hükümetin kurulması gerektiği konusunda kararlı olduklarını belirten Yorgancıoğlu, halka verilen sözlerin gerçekleşmesi için gerekenin yapılacağını kaydetti.

Yorgancıoğlu, CTP-BG yönetiminin, parti yetkili organlarında gelişme süreçlerini değerlendirdikten sonra gerekli adımları atacağını ve her aşamada görüşlerini halkla paylaşacağını ifade etti.

“ÖNEMLİ OLAN HALKIN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yorgancıoğlu, koalisyon konusunda herhangi bir görüşme yapıp yapmadıklarının sorulması üzerine, Yüksek Seçik Kurulu’nun henüz resmi sonuçları açıklamadığını, yemin töreni ve görevlendirme yapılmadığını kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin ayağa kalkması, programın hayat bulması konusunda en yakın olacak partiyle görüşüleceğini söyleyen Yorgancıoğlu, esas olanın Kıbrıs Türk halkının beklentilerinin karşılanması olduğunu vurguladı.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı İrsen Küçük’ün seçimler sonucunda sandıktan çıkamaması konusunu değerlendirmesi istenen Yorgancıoğlu, başka bir siyasi partiyle ilgili değerlendirme yapmak istemediğini, her partinin siyasetten ders alması gerektiğini, her partinin deneyim elde ederek bunları halkın yararına dönüştürmesi gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, CTP-BG kurultayının Aralık ayında yapılacağını söyledi.

“KIBRIS SORUNUNDA CUMHURBAŞKANINA YARDIMCI OLACAK”

Kıbrıs sorununda hükümetin Cumhurbaşkanına yardımcı olması, teşvik etmesinin söz konusu olacağını belirten Yorgancıoğlu, hükümetin bu anlayışla hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Yorgancıoğlu, Kıbrıs konusunda uluslar arası toplumun da harekete geçmeye hazırlandığını söyleyerek, “Sorunun çözümü için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Yorgancıoğlu, Kıbrıs Türk halkının UBP’nin izlediği politikayı benimsemediğini net şekilde ortaya koyduğunu, bunun gözetilmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76