• BIST 1.461
  • Altın 503,181
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Lefkoşa 19 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 19 °C

CTP ile DP 'temel'de anlaştı!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP- UG) ile Kıbrıs Sorunu dışında...
CTP ile DP 'temel'de anlaştı!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP- UG) ile Kıbrıs Sorunu dışında temel prensiplerde anlaştıklarını, diğer partilerle de yeniden görüştükten sonra hükümeti kurma çalışmalarına başlayacakları partiye en geç Pazartesi gününe kadar karar vereceklerini söyledi.

DP- UG Genel Başkanı Serdar Denktaş da, Kıbrıs Sorunu konusundaki görüşlerinin farklı olduğunu ancak yeni başlayacak toplumlararası görüşme sürecini engelleme gibi bir tavırlarının olmayacağını söyledi.

CTP-BG Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile beraberindeki heyet, hükümet kurma çalışmaları kapsamında DP- UG’yi ziyaret ederek parti yetkilileriyle görüştü.

Özkan Yorgancıoğlu başkanlığındaki CTP-BG heyetinde, Genel Sekreter Asım Akansoy ile milletvekilleri Özdil Nami ve Tufan Erhürman yer aldı.

Saat0 9.30’da başlayan ve yaklaşık iki saat süren görüşmede, DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş yanında Genel Sekreter Bengü Şonya ile milletvekilleri Mustafa Arabacıoğlu, Serhat Kotak ile Ahmet Kaşif de hazır bulundu.

YORGANCIOĞLU: “KIBRIS SORUNU DIŞINDA TEMEL PRENSİPLERDE ANLAŞTIK”

CTP-BG Genel  Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, DP- UG ile ikinci kez gerçekleştirdikleri görüşmede, kurulması muhtemel bir hükümette icraatlar açısından önemsedikleri konuları paylaştıklarını ifade etti.

Yorgancıoğlu temel olarak, “Demokratik bir anayasa  meydana getirilmesi; Seçim ve Halkoylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesi; Cumhuriyet Meclisi iç tüzüğünün değiştirilmesi; kamuda daha verimli bir yapı oluşturulması; yatırımların önünün açılması; kırsal kesim arsaları gibi kaynakların daha adil dağıtılması; ülkedeki bankacılık sisteminin güçlendirilmesi için nasıl bir yol izlenebileceğiyle” ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

DP- UG ile Kıbrıs konusu dışında pek çok konuda anlaştıklarını açıklayan Yorgancıoğlu; bazı görüş farklılıkları olsa da, iki bölgeli, iki toplumlu siyasal eşitliğe dayanan bir çözüm konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Yorgancıoğlu bugün gerçekleştirecekleri parti Merkez Yönetim Kurulu toplantısında DP- UG ile yapılan görüşmeyi değerlendireceklerini ve diğer partilerle ne zaman görüşeceklerine karar vereceklerini anlatarak; diğer partilerle görüştükten sonra en geç Pazartesi gününe kadar hükümeti kurma çalışmalarına başlayacakları partiye karar vereceklerini belirtti.

DENKTAŞ: “GÖRÜŞME SÜRECİNİ ENGELLEMEYE YÖNELİK BİR TAVRIMIZ YOK”

DP- UG Genel Başkanı Serdar Denktaş ise Kıbrıs sorunu konusunda CTP- BG ile görüş ayrılığına düştüklerini söyledi.

Öte yandan olası bir hükümet ortaklığında toplumlararası görüşme sürecini “kucaklarında bulacaklarını” ifade eden Denktaş, “Yeni görüşme sürecini engellemeye yönelik bir tavrımız olmayacak” dedi.

Denktaş, CTP- BG’nin kendilerine sundukları fikirleri parti yetkili organlarında görüşeceklerini belirtti.

Kamuoyunda görüşmenin “Kim hangi bakanlığı alacak” konusunda yapıldığı gibi yanlış bir inanış bulunduğunu öne süren Denktaş, “Daha o safhaya gelmedik. Önce prensiplerde uyuşur muyuz konusuydu önemli olan. İki partinin seçim bildirgeleri arasında iç siyasetle büyük bir farklılıklar yok. Geriye kalan konuları da bir araya toparlayabilir miyiz onu göreceğiz” diye konuştu.

GÖRÜŞMEDE SICAK SÜT VE YOĞURT İKRAM EDİLDİ

Bu arada DP- UG Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşmede CTP-BG heyetine sıcak süt ve yoğurt ikram edildi.

Denktaş, bu ikramın neden yapıldığı sorusuna cevaben, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın hükümet kurma süreciyle ilgili “DP, CTP’nin ciğerini söker” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak, CTP- BG ile görüşmeye gittiklerinde kendilerine ciğer ikram edildiğini açıkladı.

Serdar Denktaş sıcak süt ve yoğurt ikram etmelerinin, CTP- BG’nin kendilerine ciğer ikram etmesine mizahi bir yanıt olduğunu söyledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76