• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

"CTP, Geçitkale Havalimanı’nı neden kapattı?"

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, Başbakan Sibel Siber’in “kamuoyunu yanıltan açıklamalar” yaptığını iddia etti.Küçük,...
"CTP, Geçitkale Havalimanı’nı neden kapattı?"

irsen_kucuk_coskuluUlusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük, Başbakan Sibel Siber’in “kamuoyunu yanıltan açıklamalar” yaptığını iddia etti.

Küçük, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Sibel Siber’in, “Başbakanlık Denetleme Kurulu ve Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu tarafından hazırlanan bazı raporların suç unsuru bulunmadığından kapatıldığını dile getirerek, kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarla, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP- BG) Hükümeti döneminde yapılan yolsuzlukları gizlemeye” çalıştığını ileri sürdü.

İrsen Küçük, Başbakanlık Denetleme Kurulu tarafından Başsavcılığa gönderilen 9 dosya bulunduğunu bunlardan birinin de Geçitkale Havalimanı’nın kapatılmasıyla ilgili olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Amacı gerçekleri açıklamak olmayan, seçime yönelik partisine avantaj sağlamak adına görev üstlenen Sayın Siber tüm raporlardan bahsetmek yerine sadece birkaç rapora değinerek yolsuzlukları örtbas etmeye çalışmıştır.”

İrsen Küçük, CTP-BG döneminde S (K-II) 349–2009 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla onaylanan projeye bağlı olarak yine CTP-BG hükümetinin almış olduğu S (K-II) 993–2009 sayılı kararla Geçitkale Havalimanı’nın kapatıldığını savundu.

Küçük, Başbakan Sibel Siber'e yönelik “Sayın Siber’in dediği gibi Havalimanı’nın kapatılması gerekmiyor saydı; CTP Hükümeti tarafından Geçitkale Havalimanı’nı kapatma kararı neden alındı. Sivil Havacılık Dairesi ve TC Devlet Hava Meydanları İşletmeleri tarafından uçuşlar neden durduruldu.  Geçitkale Havalimanı pisti yanında ve karşısında bulunan yüksek gerilim hatlarının kaydırılması için yapılmış projeye bağlı olarak yaklaşık 1 milyon Dolarlık harcamaya ihtiyaç duyulurken Sayın Başbakan neye ve hangi projeye dayanarak kaydırmanın 32 bin TL’ye yapılabileceğini ileri sürmektedir” sorularını yönelterek, bunları kamuoyuyla paylaştı.

UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, Havalimanı’nın kapatılmasının devleti zarara uğrattığının ortada olduğunu ifade ederek, “Nasıl olur da böyle büyük bir hatanın gayet doğal olduğu ve devletin zarara uğratılmadığı savunulmaktadır” ifadesini kullandı.

Denetleme Kurulu’nun “CTP döneminde yapılan milyonlarca Euro’luk ihalesiz işler”; “İskân ve Tapuda yapılan evrak sahteleme ve yolsuzluklarla” ilgili rapor hazırlanarak, bunlarla ilgili dava açıldığını iddia eden Küçük, yine CTP-BG döneminde  Başsavcılık tarafından anayasaya aykırılığı Sayıştay Başkanlığı’na yazıl olarak bildirilen 137 dönüm arazinin 5 milyon sterline satılmasından bahsetmeyen Sibel eleştirildi.

Bu konulardan neden bahsedilmediğini soran İrsen Küçük, “Söz konusu tüm raporların hepsi de resmi evraklar, bilirkişi raporları ve belgelere dayandırılarak hazırlanmıştır. Ayrıca bu raporlar Sayın Siber tarafından değil benim Başbakan olduğum dönemde tarafımdan Başsavcılığa gönderilmiştir” dedi.

İrsen Küçük yazılı açıklamasına şöyle devam etti:

“Başsavcılık tarafından kapatıldığı iddia edilen ancak Polis Genel Müdürlüğü tarafından halen soruşturulduğu bilinen hellim ve gübre olayına ilişkin raporların nasıl sonuçlandırıldığı da büyük soru işareti taşımaktadır.

Ayrıca Sayın Siber, günlerdir UBP döneminde deniz kıyısında kiralanan araziler olduğunu iddia ederek esas olarak CTP döneminde kiralanan sahil şeridindeki arazileri halkımızın gözünden kaçırmaya çalışmaktadır.”

Küçük yazılı açıklamasının ekine ileri sürdüğü, ortaya attığı tüm iddialarla ilgili Bakanlar Kurulu kararlarını da ekledi. Bakanlar Kurulu Kararlarını okumak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız...

1374759643

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76