• BIST 1.454
  • Altın 490,415
  • Dolar 8,2941
  • Euro 10,0927
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 26 °C
  • Lefke 27 °C

CTP-DP müzakeresinin detayları!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, partisinin seçim sürecinde halka söz verdiği programı hayata...
CTP-DP müzakeresinin detayları!

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, partisinin seçim sürecinde halka söz verdiği programı hayata geçirebilmesi adına, Maliye ve İçişleri Bakanlıklarının partide olması gerektiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, bu bakanlıklar olmadan programı uygulamanın mümkün olmayacağını, Demokrat Parti Ulusal Güçler’in (DP-UG) de bu bakanlıklardan birini ısrarla istemesinin, koalisyon görüşmelerinin başarısızlığa uğramasında etken olduğunu belirtti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) bugün basın toplantısı düzenleyerek, hükümeti kurma sürecinde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Toplantıya CTP- BG Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Parti Genel Sekreteri Asım Akansoy, Milletvekilleri Özdil Nami, Tufan Erhürman ile parti yetkilileri  Hakan Kuntay ve İsmet Akim katıldı.

“ESAS OLAN BAKANLIKLARIN SAYISI DEĞİLDİR”

Hükümet kurma çalışmaları sırasında, seçim öncesi halkla paylaşılan programın uygulanacağı bir süreç üretmeye önem verdiklerini belirten Yorgancıoğlu, her ne pahasına olursa olsun hükümet olma iddiasında olmadıklarını kaydetti.

Yorgancıoğlu, “Esas olan bakanlıkların sayısı değildir. Seçim sürecinde halka söz verdiğimiz programı hayata geçirebilmek için bu bakanlıklar bizim için önemlidir. Bizim için esas olan halka hizmet vermektir” dedi.

DP-UG’nin hükümetle ilgili konuların görüşülmesi sırasında “yürütme ile yasamayı birleştirdiğini”, 8/5 formülünü masaya getirdiğini söyleyen Yorgancıoğlu, “DP-UG, Meclis Başkan Yardımcılığı’nı istedi, biz demokrasi gereği bu görevin ana muhalefet partisine verilmesi gerektiğini söyledik” dedi.

Yorgancıoğlu, hükümeti kurma çalışmalarını basınla paylaşmayı istemediklerini ancak Demokrat Parti Ulusal Güçler’in dünkü açıklamaları sonrasında süreci paylaşmaya karar verdiklerini kaydetti.

“YENİ TEKLİF PARTİ MECLİSİNDE İNFİAL YARATTI”

Yorgancıoğlu, dün akşamüzeri  DP-UG’nin yeni bir öneri daha getirdiğini söyleyerek, bu teklifin öncekinden “daha da kötü” olduğunu belirtti.

Önerinin içeriğine değinen Yorgancıoğlu, DP-UG’nin “Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm ve Kooperatifler Bakanlığı” isminde bir bakanlık oluşturarak, bunun DP-UG’ye verilmesini talep ettiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, “Bu öneriyi parti meclisine götürdük, teklif infial yarattı” dedi.

CTP-BG İlçe Meclisleri’nin bu gece toplanacağını, Pazartesi de parti meclis üyelerinin toplanarak değerlendirme yapacağını belirten Yorgancıoğlu, toplantıların ardından bir sonuca ulaşacaklarını kaydetti.

Ülkede sorunlar yaşandığını, bu sorunların çözülmesi adına sorumlu davranma iddiasında olduklarını belirten Yorgancıoğlu, diğer partilerde de aynı sorumlu anlayışı görmek istediklerini ifade etti.

ERHÜRMAN: “İÇİŞLERİ VE MALİYE ÖNEMLİ”

Yorgancıoğlu’nun konuşmasının ardından Tufan Erhürman, DP-UG ile yapılan görüşmelerde mutabakat sağlanan ve sorun yaşanan bazı noktalara değindi.

Erhürman, ikinci hazırlık kağıdının 15 sayfa içerdiğini ve 20 Ağustos tarihinde DP-UG’ye sunulduğunu kaydetti.

Bu kağıdın altı bölümden oluştuğunu söyleyen Erhürman, başlıkları şöyle sıraladı; “Demokrasi ve hukuk düzeni, Kıbrıs sorunu, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ilişkileri, nüfus ve vatandaşlık politikası, kamu yönetimi ve ekonomi.”

Erhürman, bu başlıkların altında sıralanan birçok maddede görüş birliği sağlandığını ancak Kıbrıs sorunuyla ilgili sorun yaşandığını ifade etti.

Erhürman, CTP-BG’nin reform niteliğinde önerileri olduğunu, halka verilen sözlerin gerçekleştirebilmesi adına İçişleri ve Maliye Bakanlığı’nın CTP-BG’de olmasının önemli olduğunu söyledi.

“BİR GECEDE DE HÜKÜMET KURULABİLİR”

Konuşmaların ardından Yorgancıoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtlandı.

CTP-BG’nin hükümeti kurmak için Cuma güne kadar süresi kaldığını, bu sürenin yeterli olup olmadığının sorulması üzerine Yorgancıoğlu, hükümetin bir akşamda da kurulabileceğini, ön çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76