• BIST 1.445
  • Altın 489,616
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

CTP-DP konusu kapanmadı!

Kıbrıs Ada HaberCTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, CTP ile DP arasında olumsuz sonuçlanan koalisyon görüşmeleri ile ilgili net açıklamalarda...
CTP-DP konusu kapanmadı!

Kıbrıs Ada Haber

CTP Gazimağusa Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, CTP ile DP arasında olumsuz sonuçlanan koalisyon görüşmeleri ile ilgili net açıklamalarda bulundu.

Soyer, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş'a çağrıda bulunarak, "Sayın Serdar Denktaş oturup düşünsün, kararını versin. Zenetmesin ki bizim kendisine mecburiyetimiz vardır. Silahtar manevraları CTP'ye sökmez.  Ya ciddi ciddi görüşecek ve sonuçlandıracak ya da sorumluluğunu yüklenecek" diye konuştu.

"CTP olarak biz ciddiyetle bu konuya gittik. İnsanlarımızın istediği de budur. Biz DP ile öylesine görüşmedik. Ciddi ciddi oturup uzlaşmaya çabaladık. Ancak silahtar manevraları CTP'ye sökmez" diyen Soyer, "Serdar Bey ya ciddi ciddi görüşecek ve sonuçlandıracak ya da sorumluluğu yüklenecek, hiç mecburiyetimiz yoktur kendisine bu da bilsin. Biz oturur UBP ile de koalisyon kurarız. Niyet varsa UBP ile koalisyonda da UBP'den hesap sorulabilir" dedi.

"DP'nin Saray'la sürekli ittifak halinde olduğu, ortak hareket ettikleri açık ve nettir" diyen Soyer, "bunu herkes bilir. Bu noktada bu pozisyonu bilerek yapıyoruz biz görüşmelerimizi. Bunu bile bile öncelikle bu hükümeti kurmak için yola çıktık" ifadesini kullandı.

Soyer, "Bizi çaresiz zannetmesin, bununla ilgili kararını alsın. DP tabanı da bunun sorumluluğunu almak zorundadır" diye konuştu.

Soyer Talat'ın müdahale etmediğini, sadece düşüncesini söylediğini savunarak, "Talat, bizim DP'ye mecbur olmadığımızı ortaya koydu" dedi ve şöyle devam etti:

"Talat, CTP'nin içerisine asla müdahale etmedi. Sadece düşüncesini söyledi. Bunun da doğal olduğunu düşünüyorum. DP'ye mecbur olmadığımızı ortaya koydu. Sayın Talat önemli bir tartışma konusunu açmıştır.

Talat, UBP ile görüşmenin tartışılabilir bir seçenek olduğunu ortaya koydu. Bu da DP'yi şımarttı. Bunun kamuoyunda tartışılması iyi olmadı. Ama CTP bu tartışmayı sonlandırabilecek cesarettedir. Serdar Denktaş bizi korkutamaz."

"GEREKİRSE UBP İLE GÖRÜŞMEYİ PARTİDE DEĞERLENDİR, ONA GÖRE HAREKET EDERİZ" 

Soyer, "UBP ile görüşmeyi parti organlarımızda değerlendirip, UBP ile görüşmeye gidebiliriz. Bu imkansız değildir. DP ile yürümek mecburiyetinde değiliz. Bunu herkes farkına varsın.

UBP ile görüşürüz demiyorum ama görüşmeyi değerlendiririz diyorum" dedi.

"İÇİŞLERİ VE MALİYE GİBİ ÖNEMLİ BAKANLIKLARI VERMEYİZ!"

Soyer, bakanlıklarla ilgili anlaşmazlık yaşandığının işaretini veren cümleleri şöyle sıraladı:

"Maliye ve İçişleri gibi önemli bakanlıkların Başbakanlığa bağlı olması gerekir. Büyük ortağın sorumluluğu olması lazım bu bakanlıklarda. Oldukça önemli bir mevzudur bu.

Başbakan başka partiden, Maliye Bakanlığı başka partiden olamaz. Bu noktada uyum olması lazım. Ben Maliye Bakanlığı'nı istiyorum demek öyle kolay değildir."

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76